"Wiadomości" TVP pod lupą Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. 16 skarg na materiał o Adamie Michniku
Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęło 16 skarg na materiał "Wiadomości" o Adamie Michniku oraz kilka skarg na inne treści w programie. KRRiT rozpatruje sprawę i spotkała się z prezesem TVP Jackiem Kurskim i szefową serwisu, Marzeną Paczuską.
25.10.2016 | aktual.: 25.10.2016 08:24
W materiale z 17 października, o którym mowa, z okazji 70. urodzin Adama Michnika przywołano w skrócie jego dokonania po 1989 roku. Poinformowano, że bronił środowisk postkomunistycznych i był zaangażowany w aferę Rywina, a jego przyrodni brat w okresie stalinowskim wydawał wyroki śmierci. Ponadto krytycznie wypowiadali się wobec niego publicyści Rafał Ziemkiewicz i Jerzy Jachowicz.
Wiele osób, w tym także dziennikarzy, jak Piotr Semka i Łukasz Warzecha, skrytykowali materiał i określili go jako obraźliwy i napastliwy. „Gazeta Wyborcza” natomiast zachęcała do składania skarg na „Wiadomości” do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W efekcie, jak poinformował portal wirtualnemedia.pl, do końca ubiegłego tygodnia do KRRiT wpłynęło 16 skarg.
To niejedyne problemy, z jakimi boryka się obecnie TVP. KRRiT otrzymała skargi również na inne materiały. Jedna z nich dotyczy relacji z marszu KOD-u z 24 września, gdzie zdjęcie czołowych polityków PO pokazano nie z profilu twitterowego Grzegorza Schetyny (tam oryginalnie je zamieszczono), tylko z konta innego użytkownika, który skopiował fotografię i dodał do niej tekst: „#JednaPolska - Dość podziałów! Je*ać PiS!! - Kaczor Hitler!!!”.
Inne skargi dotyczą materiałów „Wiadomości” o wejściu Polski do NATO i wypowiedzi Baracka Obamy o Trybunale Konstytucyjnym, zarzucając serwisowi nierzetelne przekazywanie informacji.
Obecnie wszystkie zgłoszenia są rozpatrywane przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Zgodnie z procedurą, rada prosi nadawcę o materiały, których dotyczą skargi, poddaje je analizie i daje możliwość wyjaśnienia czy odpowiedzi na stawiane zarzuty. Portal wirtualnemedia.pl podaje, że w ubiegły czwartek członkowie rady spotkali się z prezesem Telewizji Polskiej Jackiem Kurskim i szefową „Wiadomości” Marzeną Paczuską. Kurski i Paczuska złożyli wyjaśnienia w sprawie materiałów, na które wpłynęły skargi. KRRiT podejmie decyzję o ewentualnej karze, wezwaniu nadawcy do zaniechania naruszeń lub oddaleniu skarg.