Trwa ładowanie...

"Wiadomości" pożegnały Marię Janion. "Ideolog skrajnej lewicy i gender"

Maria Janion, wybitna postać polskiej nauki, zmarła w wieku 93 lat. "Wiadomości" odnotowały, że była historykiem literatury, działała w Solidarności. Ale także, że fascynował ją marksizm i propagowała ideologię gender.

Share
"Wiadomości" w swoim stylu pożegnały Marię Janion
"Wiadomości" w swoim stylu pożegnały Marię JanionŹródło: tvp
d4d5fww

Europoseł Michał Boni żegnał Marię Janion słowami: "Wybitna znawczyni romantyzmu Była autorką kilkunastu książek, które zmieniły oblicze polskiej humanistyki". Krzysztof Śmiszek z Lewicy poszedł o krok dalej, pisząc: "Pani Profesor była nie tylko wybitnym naukowcem, była Drogowskazem w naszym rozumieniu polskości". Redakcja "Wiadomości" postanowiła przedstawić Marię Janion z innej perspektywy, podkreślając jej lewicowe poglądy i przynależność do PZPR.

Wpadki "Wiadomości" TVP. Sporo się ich nazbierało

Maria Janion otwarcie mówiła o swojej orientacji homoseksualnej. Coming outu dokonała w 2013 r. Stała się ważną postacią dla środowisk feministycznych i LGBT. Deklarowała się jako ateistka. W "Wiadomościach" nie zostało to wspomniane, ale w opisie odczytanym przez Danutę Holecką pojawiło się kilka innych zarzutów pod adresem Janion.

d4d5fww

- Prof. Maria Janion była wybitną znawczynią polskiego i europejskiego Romantyzmu. Historyk literatury i krytyk literacki. Przez kilkadziesiąt lat związana z Instytutem Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. W PRL-u działała w Solidarności. W sierpniu 80. roku poparła strajki robotników – mówiła Danuta Holecka. Na tym skończyły się miłe słowa pod adresem Janion.

- Wcześniej należała do PZPR. Z partii komunistycznej wystąpiła w 1968. Była zafascynowana marksizmem. Po 89. r. stała się jednym z głównych ideologów skrajnej lewicy w Polsce. Uchodziła za patronkę polskich feministek, protestowała przeciwko określaniu aborcji jako zabijaniu życia. Była propagatorką ideologii gender – skwitowała Holecka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4d5fww

Podziel się opinią

Share
d4d5fww
d4d5fww