Trwa 艂adowanie...
religia
10-11-2011 16:00

Watykan broni Tintina

Watykan broni Tintina殴r贸d艂o: ksiazki.wp.pl
dd6imlu
dd6imlu

To nie pierwszy raz, kiedy "Tintin w Kongo" budzi kontrowersje. Publikowana od 1930 do 1931 roku historia wielokrotnie oskar偶ana by艂a o rasizm i wychwalanie kolonializmu. W zwi膮zku ze swoj膮 wymow膮, album wystawiany jest w brytyjskich ksi臋garniach na p贸艂kach z tytu艂ami dla doros艂ych i ostrze偶eniem, 偶e zawiera tre艣ci rasistowskie, tolerowane w czasach, w kt贸rych powstawa艂.

Watyka艅ski dziennik zainteresowa艂 si臋 problemem ze wzgl臋du na premier臋 g艂o艣nej animacji wyre偶yserowanej przez Stevena Spielberga "Przygody Tintina" (tu mo偶ecie przeczyta膰 nasz膮 recenzj臋)
. Zdaniem dziennika Tintin to "katolicki bohater", a traktowanie go tak, jakby by艂 magazynem pornograficznym jest wyrazem "szale艅stwa politycznej poprawno艣ci".

"Tintin to wsp贸艂czesny rycerz Zachodu" - czytamy na 艂amach gazety. - "Jest anio艂em str贸偶em chrze艣cija艅stwa, kt贸re Zach贸d uparcie wy艣miewa . Bohater Herg茅'a jest uosobieniem warto艣ci, kt贸re ksi臋偶a pr贸buj膮 wy艂o偶y膰 w katechizmie."

Gazeta por贸wnuje t臋 sytuacj臋 do casusu lorda Roberta Baden Powella - tw贸rcy skautingu, kt贸ry podziwia艂 Mussoliniego i popiera艂 eugenik臋. "I pomy艣le膰, 偶e uczynili z niego lorda. Ale chwilka, przecie偶 to Anglik!" - drwi "L'Osservatore Romano".

dd6imlu

O pogl膮dach politycznych rysownika pisa艂 ostatnio Wojciech Orli艅ski w "Du偶ym Formacie": "[Herg茅] pracowa艂 w skrajnie prawicowym, konserwatywno-katolickim czasopi艣mie <> (<>). I sam rzeczywi艣cie mia艂 takie pogl膮dy, co wida膰 w jego pierwszych komiksach - "Tintin w Kongu" to komiks wr臋cz rasistowski." Przekonania Belga odmieni艂a przyja藕艅 z chi艅skim artyst膮 Zhang Chongrenem, kt贸rego pozna艂 podczas prac nad tomem "B艂臋kitny lotos". Zdaniem Orli艅skiego Herg茅 z wiekiem zmieni艂 pogl膮dy z prawicowych na centrolewicowe.

Co ciekawe w 1946 roku, 15 lat po premierze komiksu "Tintin w Kongo", belgijski artysta poprawi艂 sw贸j komiks i wykre艣li艂 z niego wi臋kszo艣膰 kontrowersyjnych uwag. G艂贸wny bohater nie poucza艂 ju偶 Kongijczyk贸w, jak s艂uszna jest kolonizacja (w rzeczywisto艣ci przeprowadzano j膮 zbrodniczymi metodami), a czarnosk贸rzy bohaterowie przestali kaleczy膰 j臋zyk francuski.

Komiks "Tintin w Kongo" zosta艂 wydany w Polsce przez wydawnictwo Egmont Polska.

dd6imlu
Oce艅 jako艣膰 naszego artyku艂u:
Twoja opinia pozwala nam tworzy膰 lepsze tre艣ci.

Komentarze

Trwa 艂adowanie
.
.
.
dd6imlu