Warsztaty na Ligaturze
Warsztaty z tworzenia komiksów. Prowadzenie: Bartosz Sztybor i Michał Śledziński
Warsztaty z tworzenia komiksów prowadzone przez Bartosza Sztybora i Michała Śledzińskiego mają na celu pokazać, jak prosty pomysł przeistoczyć w historię, a później tę historię zilustrować. Od szukania pomysłu, tworzenia próbnego storyboardu i spisywania całości w formie treatmentu, aż po rozkładanie akcentów na kolejnych planszach, budowanie rytmu opowieści i dobieranie odpowiedniego stylu rysowania. Dlaczego warto traktować planszę jako osobną całość? Co umieścić w kadrze, a co zostawić w domyśle czytelnikowi? Co narysować, a co powiedzieć w dialogu? Jak czerpać inspiracje z innych mediów - książek i filmów? I w końcu, co zrobić z gotowym już komiksem? Te kwestie, jak i wiele innych poruszą Bartosz Sztybor i Michał Śledziński. A do tego opowiedzą kilka żartów. Przynajmniej parę śmiesznych.
20 kwietnia 2013, godz. 14.00-17.00, CK ,,Zamek", Galeria Komiksu Cheap East, sala 101
Scenarzysta/rysownik - ,,vs." czy ,,&"? Prowadzenie: Dominik Szcześniak i Maciej Pałka
Przedmiotem warsztatów będzie współpraca na linii scenarzysta - rysownik. Jak przebiega? Konfliktowo czy bezboleśnie? Czy scenarzysta foruje swoją wizję rzeczywistości przedstawionej w komiksie, stojąc nad rysownikiem, czy może powinien dać mu swobodę twórczą?
Na te pytania postarają się odpowiedzieć prowadzący warsztaty - Dominik Szcześniak i Maciej Pałka, którzy w swoim dorobku mają wiele wspólnie zrealizowanych albumów (,,Dziesięć bolesnych operacji", ,,Dom żałoby", ,,Waciane Kafliki Żyttu", ,,Lublin w powieści graficznej: Spotkania z Zuzią", ,,Drużyna ze Sławina").
Warsztaty zainauguruje luźny wykład prowadzących na temat współpracy, oparty o nabyte doświadczenia. Jednocześnie, omówione zostaną zarówno podstawowe zasady pisania scenariusza komiksowego (od pomysłu, kreacji postaci, poprzez linię fabularną i dialogi, skończywszy na skrypcie, gotowym do użycia przez rysownika), jak i prawidła rządzące rysunkiem (podstawowa wiedza na temat rysunku komiksowego, uwzględniająca kompozycję planszy, rozkład kadrów na stronie i zachowanie ciągu przyczynowo - skutkowego).
Głównym elementem warsztatów będzie stworzenie krótkiej (ze względu na ograniczony czas najprawdopodobniej jednoplanszowej) historii komiksowej na zadany temat. Komiks powinien zostać stworzony w kooperacji scenarzysta - rysownik; w przypadku braku zainteresowania uczestników którąkolwiek z tych dziedzin, powstaną komiksy autorskie.
20 kwietnia 2013, godz. 10.00-14.00, CK ,,Zamek", Galeria Komiksu, sala 101
Jak stworzyć niesamowitego bohatera komiksowego za pomocą ołówka, pisaka i marchewki? Prowadzenie: Tomasz Samojlik
Warsztaty dla dzieci.
Warsztaty składać się będą z dwóch mniej więcej godzinnych (lub 45-minutowych) części.
Pierwsza część kulturalno-oświatowa dotyczyć będzie najtajniejszych tajemnic warsztatu twórcy komiksowego - jak stworzyć interesującego bohatera, który może grać pierwsze skrzypce lub drugie wiolonczele w naszym komiksie? Jak stworzyć przekonującą historię naszego bohatera, jakie mu nadać imię, jakie cechy wymieszać ze sobą, by w efekcie powstała postać, o której przygodach będzie chciał czytać cały świat? Wreszcie - jak sprawić, by nasze bazgroły dały się lubić?
Druga część praktyczno-przeciwpożarowa to właśnie ta, podczas której przyda się ołówek, pisaki i marchewka (dużo marchewki, obranej i powkładanej do kubeczków w charakterze paluszków do przegryzania). Podczas tej części wszyscy uczestnicy warsztatów zastosują w praktyce bezcenną wiedzę zdobytą parę kwadransów wcześniej i każdy stworzy bohatera na miarę Radioaktywnego Szczura Ancymona, Romantycznego Robota Romana czy przynajmniej Superplastycznego Woźnego Szkolnego. Słowem - po warsztatach każdy uczestnik będzie miał w ręku przepustkę do wielkiej kariery komiksowej!
20 kwietnia 2013, godz. 10.00-14.00, CK ,,Zamek", sala 102
Warsztaty komiksu autobiograficznego. Prowadzenie: Maria Ines Gul
Czym jest komiks? Skąd się bierze? Jak go zrobić? Od czego zacząć? Czy dziewczyny też mogą rysować fajne komiksy?
Razem z młodą ilustratorką Marią Ines Gul będziemy rysować, szkicować i bazgrolić w celu znalezienia właściwych odpowiedzi.
Warsztaty otwarte dla wszystkich od bardzo początkujących, którzy chcą rozpocząć swoją komiksową przygodę ale nie wiedzą jak i dla tych ktorzy potrzebują pretekstu do wspolnego rysowania....
19 kwietnia 2013, godz. 16.00, SPOT, ul. Dolna Wilda 87
Zapisy na wszystkie warsztaty: giera@centrala.org.pl
Wstęp: 15 zł (przedpłata)