"W świecie nauki" - nowy sezon w BBC Knowledge

BBC Knowledge prezentuje cykl fascynujących programów, poświęconych różnym aspektom nauki. Od badań kosmosu, poprzez cuda przyrody, aż po największe osiągnięcia inżynierii – programy z cyklu "W świecie nauki" dadzą widzom świeże spojrzenie na wiele frapujących kwestii, zapewniając znakomitą rozrywkę i dostarczając wyjątkowych zdjęć.

"W świecie nauki" - nowy sezon w BBC Knowledge
Źródło zdjęć: © BBC

30.09.2013 | aktual.: 25.11.2013 13:56

Obłędna nauka

Popularny irlandzki komik i prezenter telewizyjny Dara O Briain (Mock The Week, QI, Komicy na scenie, Zajrzeć w kosmos, Praktykant) zaprasza do udziału w programie znakomitych brytyjskich naukowców, widzów w studio i świetnych komików. Na nasze ekrany powraca serial, który pozwala na niekonwencjonalne odwiedziny w świecie nauki. Dara O Briain wybiera znane tematy i bada je z różnych, zaskakujących punktów widzenia. Czy ludzie mogą nawiązywać uczuciowe związki z komputerami? Czy nietoperze pomogą nam walczyć z procesem starzenia? Czy będziemy mogli prowadzić wydobycie surowców na Księżycu? Gospodarzowi programu towarzyszą eksperci: materiałoznawca Mark Miodownik, fizyk i oceanograf Helen Czerski oraz dziennikarz popularyzujący naukę, Alok Jha. Wraz z nimi Dara opowiada o ideach, które zmieniają znany nam świat.

Środy o 22:00, od 9 października

Giganty inżynierii

Oto program, który towarzyszy rozbiórkom największych machin świata. Jego twórcy mogą przybliżyć nam ich budowę, poznać niejeden sekret i opowiedzieć o tym jak maszyny te zmieniały nasz świat. Dzięki dostępowi do procesów, których nikt dotąd nie sfilmował, poznamy z bliska prawdziwe giganty inżynierii. W pierwszym odcinku inżynier i komik Tom Wrigglesworth oraz Rob Bell – obiecujący inżynier – wejdą na pokład Pride of Bruges, ogromnego promu, który pływał po Morzu Północnym. Teraz zawija on do doków w Newcastle. W odcinku drugim udamy się na położoną na Morzu Północnym platformę wydobycia gazu. Ogromne, pływające dźwigi wyciągną ją z wody, potem zaś konstrukcja zostanie pocięta na kawałki, przeznaczone do przetworzenia. Przy okazji tej rozbiórki Tom i Rob poznają „Tygrysy Morza Północnego” – ludzi, którzy żyją i pracują na platformach wydobywczych. Opowiedzą oni o sekretach tych technologicznych olbrzymów, ale i o uczuciach, jakie w nich one budzą. W odcinku trzecim Tom i Rob przyjrzą się remontowi
14-letniego Boeinga 747. Samolot zostanie rozłożony na tysiące części, a potem... złożony z powrotem, niczym ogromna układanka. Ten fascynujący proces został sfilmowany po raz pierwszy – pozwoli to nam zrozumieć w jaki sposób działa potężny samolot pasażerski.

Wtorki o 22:00 od 15 października

Richard Hammond i cuda natury

Życie istnieje na Ziemi od niemal 3,5 miliarda lat. Proces doboru naturalnego pozwolił na rozwój różnych jego form w każdym środowisku naturalnym, jakie istnieje na naszej planecie – od wrzących źródeł, po miażdżące ciśnienie głębin Rowu Mariańskiego. Przez cały ten czas żyjące na Ziemi stworzenia nieustannie się przemieszczały, by uniknąć pożarcia, albo by znaleźć pożywienie. Dobór naturalny przypomina wyścig zbrojeń: dzięki niemu zwierzęta stają się szybsze i zwinniejsze by mogły lepiej polować, zyskują również umiejętności, dzięki którym mogą uniknąć schwytania przez drapieżniki. Ostatnia epoka lodowcowa zakończyła się zaledwie 10 tysięcy lat temu. To właśnie wtedy jeden z gatunków zaczął wykazywać się niezwykłą inteligencją. Dzięki niej kształtował swe otoczenie tak, jak żadne inne stworzenie. To homo sapiens – człowiek myślący. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat przedstawiciele tego właśnie gatunku zaczęli rozumieć, że odpowiedzi na wiele pytań z zakresu techniki znaleźć można w świecie natury.
Prezenterem serialu jest znany z Top Gear Richard Hammond. W każdym odcinku przedstawia on trapiące ludzkość problemy, a następnie bada jak poradziła sobie z nimi Matka Natura. Opowiada też, jak współczesna nauka wykorzystuje owe naturalne rozwiązania. Przekonamy się, że wciąż przewyższają one wszystko, czego udało się dokonać ludziom.

Poniedziałki o 22:00, od 7 października

Obraz
© (fot. BBC )

Voyager: Ostatnia granica

to fascynujący dokument, czerpiący z bogatych zasobów zdjęć archiwalnych NASA i BBC. Przyglądamy się losom i dziedzictwu sondy Voyager, która po 35 latach wędrówki przez przestrzeń kosmiczną szykuje się do opuszczenia naszego układu planetarnego. Voyager: Ostatnia granica przybliża historię misji, która miała trwać tylko pięć lat – a która trwa nadal. Poznamy dzieje dwóch niewielkich kosmicznych sond, które pomogły nam niemal całkowicie zmienić pojmowanie naszego systemu planetarnego. W programie wystąpią zarówno naukowcy, którzy pracowali przy misji Voyager, jak i ci, którzy do dziś korzystają z jej zdobyczy. Zadamy im pytania o przeszłość misji, ale też o to jak wyobrażają sobie jej przyszłość.

Poniedziałek 28 października o 22:00

Świat jutra

Żyjemy w świecie, w którym rozwój technologii osiągnął niebywałe tempo. Szybkość, z jaką nowe pomysły są przyswajane, podwaja się co dekadę. Coraz krótsze odstępy w czasie dzielą kolejne wielkie odkrycia. Nasz świat zmienia się szybciej niż kiedykolwiek dotąd. Prezenterka programu, Liz Bonnin, przedstawia pionierów owego nowego świata: naukowców, przedsiębiorców i wynalazców. W Massachusetts Institute of Technology odwiedzamy laboratorium, w którym pracuje ponad stu naukowców – ekspertów wielu różnych dziedzin. To ich współpraca pozwala dokonywać przełomowych odkryć medycznych. Naukowcy Manchester University wynaleźli nowy materiał – grafen. Jego właściwości zainteresowały nie tylko świat nauki, ale i wielu poważnych inwestorów. Wraz z twórcami programu odwiedzimy też laboratorium, pracujące nad stworzeniem technologii, która mogłaby rozwiązać globalne problemy energetyczne. Możliwe, że już wkrótce paliwa stałe uda nam się zastąpić dzięki… bakteriom. Świat jutra to opowieść o tym, co motywuje do pracy
naukowców i wynalazców XXI wieku.

Wtorek 8 października o 22:00

Obraz
© (fot. BBC)

* Jesteśmy też na Facebooku! Dołącz do nas!* Teleshow.pl na Facebooku

Zobacz także:

[

Jurorka znowu pokazała za dużo! Czy to jest jeszcze sexy?! ]( http://teleshow.pl/gid,13387625,img,13387656,kat,,sid,144,title,Najwiekszy-wygrany-Bitwy-na-glosy-biust-Wegorzewskiej,galeria.html )
[

Tancerki „Tańca z gwiazdami” mówią całą prawdę o programie ]( http://teleshow.pl/gid,13400409,img,13400439,kat,,title,Tancerki-Tanca-z-gwiazdami-mowia-cala-prawde,galeria.html )
[

Takiej jej nie znacie! Czy Kożuchowska wolałaby ukryć te zdjęcia? ]( http://teleshow.wp.pl/malgorzata-kozuchowska-takiej-jej-nie-znacie-6026604057236609g )
[

Bohaterowie „I kto to mówi” 20 lat później ]( http://film.wp.pl/zobacz-jak-sie-zmienili-bohaterowie-komedii-i-kto-to-mowi-6025275548005505g )

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)