W ramach projektu "Praga Gada" powstaną komiksy o warszawskiej Pradze

Spotkanie zainaugurowało cykl wykładów dotyczących historii obrazkowej w praskim Domu Kultury TuPraga. Są one organizowane przez Fundację Animacja w ramach projektu Archiwum Historii Mówionej Inaczej "Praga Gada". Gościem specjalnym spotkania był meksykański rysownik Tony Sandoval, który pracuje nad komiksem poświęconym warszawskiej Pradze.

W ramach projektu "Praga Gada" powstaną komiksy o warszawskiej Pradze
Źródło zdjęć: © komiks.wp.pl

28.03.2013 | aktual.: 29.10.2013 17:20

O poszczególnych etapach powstawania komiksu opowiadał w środę Paweł Timofiejuk z Wydawnictwa Timof i Cisi Wspólnicy.

Jak tłumaczył, istnieje kilka definicji komiksu, a jego cechami charakterystycznymi są: przewaga grafiki nad tekstem i przedstawienie ciągu ilustracji o spójnej narracji. Timofiejuk mówił, że komiksy to przykład sztuki masowej, zazwyczaj publikowanej w formie książkowej. "Na komiks składają się zatem: obraz, tekst, sekwencyjność i narracja" - tłumaczył. Przypomniał, że komiksy były wydawane w Europie już na początku XIX wieku, a pierwsza tego typu ilustrowana opowieść w języku polskim została opublikowana w 1905 r. w Petersburgu.

Uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z techniką rysowania komiksu, którą prezentował Sandoval.

Przemysław J. Olszewski, antropolog kultury i współtwórca Fundacji Animacja, zaznaczył w rozmowie z PAP, że celem wykładów jest zarówno przybliżenie historii prawobrzeżnej Warszawy, jak i popularyzacja technik rysownictwa komiksowego. "Chcemy przybliżyć tło, kontekst, w jakim można w kulturze materialnej umiejscowić komiks" - tłumaczył Olszewski.

W ramach spotkań z komiksem co dwa tygodnie organizowane będą wykłady poświęcone m.in. sposobom przedstawiania historii za pomocą ilustracji oraz propagandzie w komiksach. Na zakończenie, w czerwcu, przewidziano wydanie antologii "Praga Gada" - zbioru wspomnień mieszkańców Pragi w formie komiksów.

W antologii, obok komiksów uznanych rysowników, mogą znaleźć się także prace wykonane przez uczestników spotkań. Warunkiem jest nadanie formy komiksu i przesłanie do organizatorów (do 22 kwietnia) wybranych epizodów relacji prażan, zamieszczonych na stronie www.PragaGada.pl

Oprócz wydania antologii komiksowej, fundacja planuje organizację festiwali oraz nakręcenie filmu animowanego.

Od 2010 r. wolontariusze i pracownicy fundacji zbierają wspomnienia mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy, tworząc w ten sposób Archiwum Historii Mówionej Inaczej "Praga Gada". Z blisko 500 godzin zarejestrowanych rozmów z praskimi seniorami wybrano 150 krótkich fragmentów, dotyczących XX-wiecznych dziejów Polski - od okresu II Rzeczpospolitej do czasów PRL-u.

Według Olszewskiego, zbieranie wspomnień prażan, a następnie ich interpretowanie przez młodzież, ułatwia dialog międzypokoleniowy. "Projekt ma na celu pokazanie olbrzymich kompetencji kulturowych osób starszych, poprzez różne działania. Każde z nich opiera się na współpracy z seniorami zamieszkującymi prawobrzeżną Warszawę (...). Zależy nam na tworzeniu pewnej lokalnej tożsamości" - tłumaczył PAP Olszewski.

Jak ocenił, Praga, a także cała prawobrzeżna Warszawa, to miejsca wyjątkowe, z niezwykle ciekawą historią. "Dlaczego Praga? Dlatego, że tam najwięcej jest autentycznych warszawiaków, mieszkających w tej dzielnicy z dziada pradziada. W czasie II wojny światowej panowała tam trochę inna niż w lewobrzeżnej części stolicy atmosfera (...). Zależy nam na odtworzeniu praskiego klimatu z różnych okresów XX-wiecznej historii. Praga wydaje nam się szalenie autentyczna; ta dzielnica wszystkich uwrażliwia" - podkreślił, wskazując na fakt, że wielu dawnych mieszkańców Pragi po dziś dzień wspomina tę dzielnicę z sentymentem.

Projekt jest finansowany ze środków Fundacji Animacja oraz funduszy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Patronem medialnym projektu jest portal historyczny dzieje.pl prowadzony przez Polską Agencję Prasową i Muzeum Historii Polski.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)