Trwa ładowanie...

"W głębi lasu": amerykański kryminał w polskich realiach. Rozmawialiśmy z reżyserem

"W głębi lasu" Harlana Cobena doczeka się serialu Netfliksa. Kręcą go Polacy, którzy osadzili całą historię w polskich realiach. - Wyciągamy z tej powieści rzeczy uniwersalne – mówi nam jeden z reżyserów.

"W głębi lasu": amerykański kryminał w polskich realiach. Rozmawialiśmy z reżyseremŹródło: Netflix
doq9lo6
doq9lo6

Reżyserzy Bartek Konopka ("Królik po berlińsku", "Krew Boga") oraz Leszek Dawid ("Jesteś Bogiem") nakręcą dla Netfliksa serial "W głębi lasu" na podstawie powieści kryminalnej Amerykanina Harlana Cobena. Bartek Konopka: "Coben to jeden z bardziej poczytnych autorów amerykańskich. Netflix kupił prawa do powieści Cobena i ekranizuje je w różnych krajach".

Obejrzyj: Dorota Deląg wraca do aktorstwa: "Jest Netflix, musimy teraz podskoczyć trochę wyżej"

Rzeczywiście, na podstawie prozy Cobena powstaje brytyjski serial "The Stranger" oraz hiszpański "El Inocente". W 2018 r. Netflix podpisał bowiem z autorem umowę, w ramach której powstanie w sumie 14 ekranizacji zarówno istniejących, jak i nadchodzących powieści Cobena.

Fabuła książki i powstającego serialu "W głębi lasu" toczy się na dwóch planach czasowych: w roku 1994 oraz 2019.

doq9lo6

Opowieść w wersji Netfliksa przedstawia losy warszawskiego prokuratora, Pawła Kopińskiego, który mimo upływu lat nie potrafi otrząsnąć się po stracie ukochanej siostry. Dziewczyna zaginęła w niewyjaśnionych okolicznościach na obozie wakacyjnym dla młodzieży. Niespodziewane odnalezienie po latach innego ciała może w końcu doprowadzić do przełomu w dawnym śledztwie.

Harlan Coben/Getty Images
Źródło: Harlan Coben/Getty Images

- Czy będzie to serial bardziej polski czy amerykański? – pytam Bartka Konopkę.

- Wyciągamy z tej powieści rzeczy uniwersalne. Nie jest aż tak ważny polski kontekst polityczny czy społeczny. Coben pisze kryminały refleksyjne. Nasz będzie bardziej akcyjny, ale też będzie to psychologiczna opowieść o człowieku - zapowiada reżyser.

doq9lo6

Zdjęcia zaczęły się 20 sierpnia.

– Przygotowania trwają od kwietnia, a nad scenariuszem pracujemy od stycznia – mówi Konopka. – Są super warunki pracy, ciekawy jest kontakt z ludźmi z Netfliksa. Oni przyjeżdżają do Polski, rozmawiamy też z nimi na Skype’ie. Leszek Dawid robi pierwsze trzy odcinki, a ja kolejne trzy. To jest synergia. My się z Leszkiem bardzo lubimy i obaj szukamy w filmie prawdy o człowieku. Poszukiwania estetyczne też mamy podobne. Taka praca na przemian - jego i moja - jest ciekawa dla ekipy.

Kadr z serialu "Mindhunter"/Netflix
Źródło: Kadr z serialu "Mindhunter"/Netflix

Konopka twierdzi, że polski serial będzie się odwoływał do mrocznych kryminałów spod znaku "Dark" czy "Mindhuntera".

doq9lo6

– Mamy ciekawy pomysł formalny z operatorem Pawłem Flisem: współczesność w serialu jest mroczna, a przeszłość bardziej rozświetlona – mówi Konopka.

Mózgiem i sercem całego projektu jest producentka Anna Nagler. Wcześniej pracowała w HBO Polska, zajmując się pracą nad scenariuszami oraz produkcją seriali telewizyjnych i filmów. Była też związana z Akson Studio i TVN.

Nagler pracowała m.in. przy filmie "Ukryta gra", wyprodukowanym przez zmarłego tragicznie Piotra Woźniaka-Staraka, który to film zostanie pokazany na tegorocznym festiwalu w Gdyni.

Premiera "W głębi lasu" jest zaplanowana na 2020 r.

doq9lo6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
doq9lo6