Trwa ładowanie...

Urząd Skarbowy "dopadł" TVN. Kwota jest bardzo wysoka

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski w marcu bieżącego roku nałożył na TVN karę 550 tys. zł w związku z emisją audycji z cyklu "Czarno na białym", która zawierała reportaż "Bielmo. Franciszkańska 3". Nadawca nie uiścił tej kwoty. Do akcji wkroczyła Skarbówka.

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski Źródło: East News
d24bf58
d24bf58

6 marca 2023 r. w TVN24 wyemitowany został dokument Marcina Gutowskiego, w którym padła teza, że Jan Paweł II, gdy był krakowskim metropolitą, wiedział o przypadkach molestowania seksualnego przez księży, ale ukrywał te informacje.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji poinformowała, że po emisji reportażu "Franciszkańska 3" wpłynęła do niej rekordowo wysoka liczba skarg. "W wyniku przeprowadzonej wnikliwej analizy eksperckiej audycji, w ramach postępowania wyjaśniającego ustalono, że materiał nie spełnia kryteriów reportażu oraz szeregu standardów etyki dziennikarskiej" - podała KRRiT w komunikacie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

#Bielmo "Franciszkańska 3" fragment reportażu Marcina Gutowskiego [Czarno na białym TVN24]

Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski stwierdził, że doszło do naruszenia przez spółkę TVN SA art. 18 ust. 1 i 2 ustawy o rtv i nałożył na stację karę w wysokości 550 tys. zł. W komunikacie podano, że nadawca ma uiścić należność w terminie 14 dni od otrzymania decyzji.

TVN nie zgodziła się z decyzją przewodniczącego Krajowej Rady i zapowiedziała, że skieruje sprawę do sądu. Zdaniem Michała Samula, redaktora naczelnego TVN24 i "Faktów", grzywna nałożona na nadawcę "godzi w wolność mediów i jest próbą wprowadzenia cenzury. Kara finansowa dla TVN24 jest kolejną próbą zastraszenia naszej i wielu innych redakcji. Stanowi zagrożenie dla prawa widzów do informacji".

d24bf58

Skarbówka wkracza do akcji

W zeszłym tygodniu Świrski napisał na platformie X: "Ponieważ nadawca TVN SA nie uiścił w terminie kary pieniężnej w wysokości 550 tys. zł (…) podjąłem decyzję o windykacji dla Skarbu Państwa należności budżetowych ze strony ukaranej". Egzakcja grzywny odbyła się po kilku dniach.

O efektach działań Skarbówki przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zakomunikował także za pośrednictwem mediów społecznościowych: "Departament Budżetowy KRRiT poinformował mnie, że wczoraj na rachunek bankowy KRRiT wpłynęła wyegzekwowana przez Urząd Skarbowy kara pieniężna w wysokości 550 000 zł od TVN SA".

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" pochylamy się nad "Mocnym tematem" Netfliksa, załamujemy ręce nad szokującą decyzją Disney+, rzucamy okiem na "Nową konstelację" i jedziemy do Włoch z "Ripleyem". Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d24bf58
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24bf58