Trwa ładowanie...

Ukraina zostanie wykluczona z Eurowizji? Wszystko przez blokowanie reprezentantki Rosji

Europejska Unia Nadawców ostrzega Ukrainę i krytykuje ją za blokowanie występu Julii Samojłowej.

Ukraina zostanie wykluczona z Eurowizji? Wszystko przez blokowanie reprezentantki RosjiŹródło: Materiały prasowe
d3kw5o0
d3kw5o0

Pod koniec marca br. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zabroniła wjazdu do kraju niepełnosprawnej piosenkarce Julii Samojłowej z powodu jej występów na anektowanym Krymie. Na mocy ukraińskiego prawa każdy, kto wjeżdża na Krym bez zgody władz w Kijowie, łamie przepisy o granicy państwowej. Dotyczy to wszystkich, którzy na Krym wjeżdżają z terytorium Rosji. To z kolei oznacza, że wokalistka nie będzie mogła uczestniczyć na tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji, który organizowany jest w Kijowie.

Europejska Unia Nadawców, organizator imprezy, nie kryje oburzenia decyzją Ukrainy. Gdy tylko sprawa wyszła na jaw, EBU rozpoczęła negocjacje w sprawie zniesienia zakazu dla reprezentantki Rosji. Nic z tego. Ukraińskie władze pozostały nieugięte. Z aprobatą nie spotkał się również pomysł, aby piosenkarka wystąpiła podczas Eurowizji za pośrednictwem transmisji satelitarnej - dzięki temu nie przekroczyłaby granicy państwowej. Niestety, takie rozwiązanie odrzuciła Rosja, tłumacząc, że w ten sposób zostałyby pogwałcone podstawowe zasady przyświecające idei międzynarodowego konkursu.

W rezultacie EBU, nie mogąc dojść do porozumienia z żadną ze stron, przekazała ukraińskiemu rządowi oświadczenie, w którym zakaz dla Julii Samojłowej nazywa "oburzającym i niedopuszczalnym". Zaznaczyła również, że Ukraina musi liczyć się z tym, że może zostać wykluczona z Eurowizji na okres trzech lat - dokładnie tyle czasu, ile wynosi kara dla reprezentantki Rosji.

Tu pobierzesz za darmo aplikację Program TV:

d3kw5o0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kw5o0