Trwa ładowanie...
dys68vl

Tylko w WP: Netflix zapowiada pierwszy polskojęzyczny serial oryginalny! Wiemy, kto stanie za kamerą!

Nareszcie stało się to, na co czekali wszyscy fani jednego z największych serwisów streamingowych. Powstanie polski serial, który będzie dostępny dla każdego użytkownika platformy na całym świecie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Netflix zapowiada polskojęzyczny serial
Netflix zapowiada polskojęzyczny serial (flickr.com, Fot: Jenny Cestnik)
dys68vl

Produkcję wyreżyserują nominowana do Oscara Agnieszka Holland i Kasia Adamik, a całość zostanie sfilmowana w Polsce i w języku polskim. Światowa premiera planowana jest na 2018 rok, produkcja ma składać się z ośmiu odcinków. Nieznany jest jeszcze tytuł serialu, ale wiemy już, jaka ma być jego tematyka.

Serial kontynuuje wspaniałą tradycję zimnowojennych thrillerów szpiegowskich i prezentuje alternatywną historię świata, w którym żelazna kurtyna nigdy nie upadła. W 2002 roku, dwadzieścia lat po straszliwym ataku terrorystycznym z 1982 roku, który pogrzebał polskie nadzieje na wyzwolenie i zapobiegł upadkowi Związku Radzieckiego, student prawa z ideałami i skompromitowany oficer śledczy odkrywają spisek, który pozwolił utrzymać żelazną kurtynę i represyjne państwo policyjne w Polsce. Po dwóch dekadach pokoju i dobrobytu, przywódcy reżimu wcielają w życie tajny plan obmyślony wspólnie z nieoczekiwanym przeciwnikiem jeszcze w latach 80. Spisek radykalnie odmieni Polskę i wpłynie na życie wszystkich mieszkańców kraju – i całego świata. Intryga odkryta przez bohaterów może wzniecić rewolucję, a rządzący nie cofną się przed niczym, żeby zachować ją w tajemnicy.

Pomysłodawcą, twórcą i autorem scenariusza serialu jest Joshua Long. Za produkcję odpowiadać będą firmy Kennedy/Marshall Company i House Media Company. Producentami wykonawczymi serialu zostaną Frank Marshall i Robert Zotnowski („House of Cards”) ze studia produkcyjnego Kennedy/Marshall Company, a także polski producent Andrzej Besztak (House Media Company) oraz Joshua Long, Maciej Musiał i Agnieszka Holland. Nazwisko producenta podgrzewa atmosferę, bo Marshall odpowiada za produkcję wielu spośród najbardziej kasowych filmów w historii kina, w tym tytułów nominowanych do Oscara za najlepszy film, takich jak Poszukiwacze zaginionej Arki, Kolor purpury, Szósty zmysł, Niepokonany Seabiscuit czy Ciekawy przypadek Benjamina Buttona.

dys68vl

Z kolei Agnieszka Holland w przeszłości współpracowała już z serwisem Netflix - wyreżyserowała kilka odcinków serialu House of Cards. Wielokrotnie nagradzana w Cannes czy Berlinie, nominowana do Oscara jest jedną z największych postaci polskiego kina. Najnowszy film reżyserki „Pokot” jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny

– Z największą przyjemnością potwierdzamy, że będziemy pracować nad produkcją pierwszego polskojęzycznego serialu oryginalnego. Niezmiernie cieszymy się ze współpracy z firmami Kennedy/Marshall Company i House Media Company i z wybitną polską reżyserką Agnieszką
Holland. Jesteśmy przekonani, że ten gatunek przemówi nie tylko do polskich widzów, ale także do międzynarodowej widowni. Więcej szczegółów ujawnimy jeszcze w tym roku – mówi Erik Barmack, wiceprezes firmy Netflix ds. międzynarodowych treści oryginalnych.

Sam Frank Marshall o kooperacji z polską reżyserką mówi:

- *O współpracy z Agnieszką Holland marzyłem od dłuższego czasu, dlatego bardzo się cieszę, że będę mógł podjąć się produkcji serialu dla serwisu Netflix i pracować razem z niezwykle utalentowanymi aktorami i ekipą filmową z Polski. Zawsze fascynowała mnie historia zimnej wojny i wszystko to, co działo się w Polsce w latach 80. ubiegłego wieku. Ale jak wyglądałby świat, gdyby tamte wydarzenia miały inny przebieg? To pytanie stanowi punkt wyjścia naszego serialu. *Nasza alternatywna wersja wydarzeń ma swoje źródło w historii, która potoczyła się inaczej – a właściwie nie zdarzyła się wcale – na odległej pustyni w Iranie w roku 1980. Śledząc odmienne dzieje Polski do 2002 roku, kiedy to zaczyna się nasza opowieść, obserwujemy ów alternatywny świat z poziomu ulicy, oczami garstki bohaterów rzuconych w wir wielkich wydarzeń, które ukształtują przyszłość kraju i całego świata.
Mimo że nasza historia jest czystą fikcją, próbuje odpowiedzieć na fundamentalne pytania o społeczeństwo – pytania nurtujące dzisiaj ludzi na całym świecie. Czy istnieje dobrobyt bez wolności? Jaką cenę jesteśmy skłonni zapłacić za życie w pokoju i dostatku? Co bylibyśmy gotowi zrobić, by zbudować świat, w którym chcielibyśmy żyć? Nasza historia ma wiele złożonych warstw: można w niej znaleźć przygodę, kryminał, thriller szpiegowski i fascynujących bohaterów, którzy sprawią, że widzowie nie będą chcieli oderwać wzroku od ekranu – tak jak w każdym wspaniałym serialu od serwisu Netflix – mówi Marshall.
Najważniejsze jednak dodaje na koniec: Nie mogę się doczekać, aż spotkam się z wami w Warszawie, Łodzi, Lublinie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i innych polskich miastach - już niedługo! – co może oznaczać, że plan zdjęcia będą kręcone w różnych lokalizacjach w Polsce.
Z kolei Agnieszka Holland wraz Kasią Adamik mówią:
- Bardzo się cieszymy, że będziemy mieli okazję połączyć ogromne doświadczenie zespołu Netfliksa, znakomitych amerykańskich producentów i scenarzysty z polskim talentem i wrażliwością. *Chcemy przełożyć niedawne polskie wydarzenia historyczne na uniwersalny język współczesnej narracji i uwolnić się od prostego filmowego realizmu. Historia alternatywna daje nam ogromne możliwości twórcze: możemy tworzyć ekscytujące wątki i teorie spiskowe, jednocześnie opowiadając głębszą prawdę o dzisiejszym świecie. Chcemy, żeby nasz serial wywołał oddźwięk wśród polskiej widowni, a jednocześnie przypadł do gustu widzom z całego świata dzięki interesującej, barwnej i oryginalnej fabule. * Mamy w Polsce znakomitych aktorów, reżyserów, operatorów, scenografów, kostiumografów, kompozytorów i bardzo utalentowane ekipy filmowe. Jestem przekonana, że wzbogacimy kolekcję oryginalnych seriali Netfliksa o niezwykle wartościowy tytuł – dodaje reżyserka.
Jeśli serial ma trafić na serwis już w 2018 roku, to oznacza, że castingi do obsady produkcji ruszą już niebawem! Być może za kilka miesięcy będziemy mogli podać pierwsze pewne nazwiska.

PAP

Zobacz także: najlepsze seriale netflix 2018

dys68vl

Podziel się opinią

Share

dys68vl

dys68vl