Trwa ładowanie...

Tylko w WP: Netflix zapowiada pierwszy polskojęzyczny serial oryginalny! Wiemy, kto stanie za kamerą!

Nareszcie stało się to, na co czekali wszyscy fani jednego z największych serwisów streamingowych. Powstanie polski serial, który będzie dostępny dla każdego użytkownika platformy na całym świecie.

Tylko w WP: Netflix zapowiada pierwszy polskojęzyczny serial oryginalny! Wiemy, kto stanie za kamerą!Źródło: flickr.com, fot: Jenny Cestnik
doq9lo6
doq9lo6

Produkcję wyreżyserują nominowana do Oscara Agnieszka Holland i Kasia Adamik, a całość zostanie sfilmowana w Polsce i w języku polskim. Światowa premiera planowana jest na 2018 rok, produkcja ma składać się z ośmiu odcinków. Nieznany jest jeszcze tytuł serialu, ale wiemy już, jaka ma być jego tematyka.

Serial kontynuuje wspaniałą tradycję zimnowojennych thrillerów szpiegowskich i prezentuje alternatywną historię świata, w którym żelazna kurtyna nigdy nie upadła. W 2002 roku, dwadzieścia lat po straszliwym ataku terrorystycznym z 1982 roku, który pogrzebał polskie nadzieje na wyzwolenie i zapobiegł upadkowi Związku Radzieckiego, student prawa z ideałami i skompromitowany oficer śledczy odkrywają spisek, który pozwolił utrzymać żelazną kurtynę i represyjne państwo policyjne w Polsce. Po dwóch dekadach pokoju i dobrobytu, przywódcy reżimu wcielają w życie tajny plan obmyślony wspólnie z nieoczekiwanym przeciwnikiem jeszcze w latach 80. Spisek radykalnie odmieni Polskę i wpłynie na życie wszystkich mieszkańców kraju – i całego świata. Intryga odkryta przez bohaterów może wzniecić rewolucję, a rządzący nie cofną się przed niczym, żeby zachować ją w tajemnicy.

Pomysłodawcą, twórcą i autorem scenariusza serialu jest Joshua Long. Za produkcję odpowiadać będą firmy Kennedy/Marshall Company i House Media Company. Producentami wykonawczymi serialu zostaną Frank Marshall i Robert Zotnowski („House of Cards”) ze studia produkcyjnego Kennedy/Marshall Company, a także polski producent Andrzej Besztak (House Media Company) oraz Joshua Long, Maciej Musiał i Agnieszka Holland. Nazwisko producenta podgrzewa atmosferę, bo Marshall odpowiada za produkcję wielu spośród najbardziej kasowych filmów w historii kina, w tym tytułów nominowanych do Oscara za najlepszy film, takich jak Poszukiwacze zaginionej Arki, Kolor purpury, Szósty zmysł, Niepokonany Seabiscuit czy Ciekawy przypadek Benjamina Buttona.

doq9lo6

Z kolei Agnieszka Holland w przeszłości współpracowała już z serwisem Netflix - wyreżyserowała kilka odcinków serialu House of Cards. Wielokrotnie nagradzana w Cannes czy Berlinie, nominowana do Oscara jest jedną z największych postaci polskiego kina. Najnowszy film reżyserki „Pokot” jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny

– Z największą przyjemnością potwierdzamy, że będziemy pracować nad produkcją pierwszego polskojęzycznego serialu oryginalnego. Niezmiernie cieszymy się ze współpracy z firmami Kennedy/Marshall Company i House Media Company i z wybitną polską reżyserką Agnieszką
Holland. Jesteśmy przekonani, że ten gatunek przemówi nie tylko do polskich widzów, ale także do międzynarodowej widowni. Więcej szczegółów ujawnimy jeszcze w tym roku – mówi Erik Barmack, wiceprezes firmy Netflix ds. międzynarodowych treści oryginalnych.

Sam Frank Marshall o kooperacji z polską reżyserką mówi:

- *O współpracy z Agnieszką Holland marzyłem od dłuższego czasu, dlatego bardzo się cieszę, że będę mógł podjąć się produkcji serialu dla serwisu Netflix i pracować razem z niezwykle utalentowanymi aktorami i ekipą filmową z Polski. Zawsze fascynowała mnie historia zimnej wojny i wszystko to, co działo się w Polsce w latach 80. ubiegłego wieku. Ale jak wyglądałby świat, gdyby tamte wydarzenia miały inny przebieg? To pytanie stanowi punkt wyjścia naszego serialu. *Nasza alternatywna wersja wydarzeń ma swoje źródło w historii, która potoczyła się inaczej – a właściwie nie zdarzyła się wcale – na odległej pustyni w Iranie w roku 1980. Śledząc odmienne dzieje Polski do 2002 roku, kiedy to zaczyna się nasza opowieść, obserwujemy ów alternatywny świat z poziomu ulicy, oczami garstki bohaterów rzuconych w wir wielkich wydarzeń, które ukształtują przyszłość kraju i całego świata.
Mimo że nasza historia jest czystą fikcją, próbuje odpowiedzieć na fundamentalne pytania o społeczeństwo – pytania nurtujące dzisiaj ludzi na całym świecie. Czy istnieje dobrobyt bez wolności? Jaką cenę jesteśmy skłonni zapłacić za życie w pokoju i dostatku? Co bylibyśmy gotowi zrobić, by zbudować świat, w którym chcielibyśmy żyć? Nasza historia ma wiele złożonych warstw: można w niej znaleźć przygodę, kryminał, thriller szpiegowski i fascynujących bohaterów, którzy sprawią, że widzowie nie będą chcieli oderwać wzroku od ekranu – tak jak w każdym wspaniałym serialu od serwisu Netflix – mówi Marshall.
Najważniejsze jednak dodaje na koniec: Nie mogę się doczekać, aż spotkam się z wami w Warszawie, Łodzi, Lublinie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i innych polskich miastach - już niedługo! – co może oznaczać, że plan zdjęcia będą kręcone w różnych lokalizacjach w Polsce.
Z kolei Agnieszka Holland wraz Kasią Adamik mówią:
- Bardzo się cieszymy, że będziemy mieli okazję połączyć ogromne doświadczenie zespołu Netfliksa, znakomitych amerykańskich producentów i scenarzysty z polskim talentem i wrażliwością. *Chcemy przełożyć niedawne polskie wydarzenia historyczne na uniwersalny język współczesnej narracji i uwolnić się od prostego filmowego realizmu. Historia alternatywna daje nam ogromne możliwości twórcze: możemy tworzyć ekscytujące wątki i teorie spiskowe, jednocześnie opowiadając głębszą prawdę o dzisiejszym świecie. Chcemy, żeby nasz serial wywołał oddźwięk wśród polskiej widowni, a jednocześnie przypadł do gustu widzom z całego świata dzięki interesującej, barwnej i oryginalnej fabule. * Mamy w Polsce znakomitych aktorów, reżyserów, operatorów, scenografów, kostiumografów, kompozytorów i bardzo utalentowane ekipy filmowe. Jestem przekonana, że wzbogacimy kolekcję oryginalnych seriali Netfliksa o niezwykle wartościowy tytuł – dodaje reżyserka.
Jeśli serial ma trafić na serwis już w 2018 roku, to oznacza, że castingi do obsady produkcji ruszą już niebawem! Być może za kilka miesięcy będziemy mogli podać pierwsze pewne nazwiska.

PAP
Źródło: PAP
doq9lo6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
doq9lo6