Trwa ładowanie...

Twórcy programu "Tomasz Lis na żywo" naruszyli zasady etyki dziennikarskiej

Twórcy programu "Tomasz Lis na żywo" naruszyli zasady etyki dziennikarskiejŹródło: AKPA
d1z3m0q
d1z3m0q

Przypomnijmy, że 18 maja br. Tomasz Lis wraz z gościem odcinka, Tomaszem Karolakiem, przytaczał na wizji wpisy z nieprawdziwego konta społecznościowego Kingi Dudy. Po kompromitacji w programie "Tomasz Lis na żywo" pojawiły się nawet głosy, że wspierający kandydata PO panowie wyświadczyli mu niedźwiedzią przysługę i przyczynili się do jego wyborczej klęski. Jak się jednak okazuje, smutek z powodu porażki wspieranego kandydata i wstyd po wpadce w programie TVP2 to niejedyne konsekwencje, jakie ponoszą twórcy publicystycznego talk-show.

Po wyemitowaniu feralnego odcinka do Komisji Etyki TVP napłynęły skargi i zażalenia od oburzonych zachowaniem Lisa widzów. Prezenterowi zarzucono brak bezstronności i obiektywizmu oraz "dopuszczenia się rażącej manipulacji, brutalnie krzywdząc córkę Andrzeja Dudy". Sprawą błyskawicznie zajęli się specjaliści, którzy po wnikliwej analizie odcinka i przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, wydali specjalne orzeczenie.

- W rozmowie z Komisją, Pani Barbara Hrybacz - wydawca programu - przyznała, że nie dołożyła należytej staranności (tłumacząc to brakiem doświadczenia w korzystaniu z nowych mediów) i nie sprawdziła wiarygodności konta na Twitterze osoby podającej się za Kingę Dudę - córkę kandydata na Prezydenta RP. Taką niesprawdzoną informację podano prowadzącemu w trakcie trwania programu. Komisja wskazuje, że nikła wiedza na temat mediów społecznościowych nie może być wytłumaczeniem dla braku rzetelności. Decyzją kierownictwa anteny, Pani Barbara Hrybacz poniosła już konsekwencje finansowe. Ponadto dyrekcja TVP2 i redakcja odbyły dyscyplinujące rozmowy z twórcą programu red. Tomaszem Lisem. Osoby dotknięte cytowaniem fałszywych treści zostały bezzwłocznie, publicznie przeproszone przez twórców programu, także na antenie TVP - czytamy.

I rzeczywiście, Tomasz Lis jeszcze w tym samym dniu, w którym wyemitowano odcinek programu, przeprosił Kingę Dudę za cytowanie wpisów z fałszywego konta. Następnego dnia powtórzył swoje słowa na antenie TVP Info. 19 maja br. przeprosiny usłyszał również Andrzej Duda podczas głównego wydania "Wiadomości". Nie wpłynęło to jednak na zmianę decyzji Komisji Etyki Telewizji Polskiej, która uznała, że twórcy "Tomasz Lis na żywo" dopuścili się naruszenia zasad etyki dziennikarskiej.

d1z3m0q

- Komisja zajęła się również kwestią zarzucanego autorom braku bezstronności i obiektywizmu. (...) W opinii Komisji, najbardziej dyskusyjna była obecność w studio Tomasza Karolaka - wyraźnie opowiadającego się za jednym z kandydatów. (...) Komisja Etyki TVP stwierdziła, że autorzy programu naruszyli "Zasady etyki dziennikarskiej" obowiązujące w TVP w punkcie 2: Informacje i opinie - "Informacje przekazywane przez dziennikarza powinny być zrównoważone i dokładne, tak aby telewidz mógł odróżnić fakty od przypuszczeń i plotek oraz powinny być przedstawiane we właściwym kontekście, opierać się na wiarygodnych i możliwie wielostronnych źródłach. Żadne okoliczności, motywy, naciski czy inspiracje nie usprawiedliwiają podania fałszywych czy niesprawdzonych informacji ani zatajania informacji" - czytamy w orzeczeniu.

Zobaczcie, jak wpadkę Lisa skomentowała na konwencji podsumowującej kampanię Andrzeja Dudy jego córka.

d1z3m0q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1z3m0q