WP

Twórca generatora pasków: przestraszyłem się prawników TVP, zamykam stronę

Młody programista z Nowego Sącza stworzył stronę generującą własne wersje pasków TVP. Jednak, gdy dowiedział się, że prawnicy Telewizji Polskiej rozważają kroki prawne przeciwko niemu, zamknął stronę. Mówi nam: - Nie jestem politykiem. Po prostu nie chcę mieć konfliktu z prawem. Po ludzku się przestraszyłem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Twórca generatora pasków: przestraszyłem się prawników TVP, zamykam stronę
(WP.PL)
WP

*Sebastian Łupak: Czy to Pan stworzył stronę generującą paski TVP? *

Patryk Wolak: Tak. Jestem 20-letnim programistą z Nowego Sącza. Mam małą firmę: serwis komputerów, robię strony internetowe i zdjęcia z drona. A przy okazji jestem autorem tego kodu (programu) generującego paski. To ja zakupiłem domenę i ja w końcu wyłączyłem ten projekt. Strona została wyłączona w czwartek w nocy.

*Dlaczego? *

WP

Przestraszyłem się prawników TVP. Są doniesienia, że oni szukają rozwiązań prawnych przeciwko mnie. Szczerze? To mnie przyprawia o dreszcze. Nie miałem nigdy konfliktu z prawem i nie chcę mieć.

*Czyli udało im się Pana zastraszyć? *

I to bardzo! Nie jest mi to potrzebne. Ostatnią rzeczą, na jakiej mi zależy, jest konflikt z TVP. Nie jestem politykiem. Nie była moim celem walka polityczna ani walka z TVP, ani z prezesem Kurskim. Mam 20 lat i chyba mało wiem o świecie. Jestem młodym programistą. Chciałem wrzucić ten mały kod na popularną platformę GitHub. Chciałbym zostać profesjonalnym programistą i starać się o pracę, a to powstało w ramach czysto hobbystycznego ćwiczenia. Ale, niestety, mogę mieć przez to problemy.

*Zarobił Pan na tym? *

WP

Wpłynęły trzy darowizny na kwotę 40 zł. To jest do wglądu, mogę przekazać to do kontroli.

*Z punktu widzenia programisty miał Pan dobry pomysł. Serwery padły z popularności! *

Ludzie mi gratulowali, że to fajnie napisany projekt. Ale to nie był jakiś zaawansowany kod. To można napisać w kilkadziesiąt minut. W końcu nie wrzuciłem tego na platformę GitHub, bo nie chcę problemów.

*Po co Pan ten program generujący akurat paski TVP wymyślił? *

WP

Wiadomo, że memy są bardzo popularne. Podobnie jak dziesiątki tysięcy innych Polaków lubię i sam tworzę memy. Widziałem, że jest dużo memów z obrazkami z Wiadomości TVP. Uznałem, że fajnie będzie, że gdy coś wpiszemy, to się pojawi automatycznie. Dla mnie to nie był problem propagandy czy polityki, ale problem techniczny – jak napisać program, by działał.

*Ogląda Pan TVP? *

Oglądałem mundial. Oglądam też TVN, Polsat, TVN24 i TVP Info. Uważam, że inteligentny człowiek może oglądać różne media i wyrabiać sobie swoje własne zdanie i swój światopogląd.

*W wolnym kraju można krytykować instytucje publiczne, takie jak TVP. Jest wolność słowa. *

WP

To chyba podlega pod prawo cytatu: wykorzystałem screenshot z wydania Wiadomości, a osoby, które są na tym screenshocie – prowadzący - są publicznie rozpoznawalne. Ale nie będę się wymądrzał, bo nie jestem prawnikiem. Poza tym, nie byłem twórcą treści pasków. Ja tylko dałem ludziom narzędzie. To był rodzaj edytora graficznego. Moi znajomi i rodzina mówią mi, że to chyba idzie ze strony TVP za daleko. To nie jest aż tak szkodliwe, żeby podejmować przeciw mnie jakieś kroki prawne. Ale i tak nie będę teraz spał spokojnie przez najbliższe dni.

Myśli Pan, że w miejsce Pana strony powstaną inne, podobne?

To może być sławny efekt Barbary Streisand, która chciała prawnie zakazać publikacji zdjęć jej nowej posiadłości, a w rezultacie pojawiło się tych zdjęć w mediach jeszcze więcej. Tu może być tak samo. Za kilka dni może być pięć takich stron, ale szczerze mówiąc, nie wiem, jak to będzie i już mnie to nie interesuje.

Myśli Pan, że zadziała w Pana przypadku autocenzura w przyszłości? Tak Pana prawnicy TVP nastraszyli, że ściągnął Pan stronę i kolejnej podobnej już nie stworzy. Tak się w Polsce ucisza obywateli…

WP

Za wcześnie na takie wnioski. Nie wiem. Ale ja nie jestem typem człowieka, który jak raz dostanie po głowie, to znów wstanie, żeby jeszcze raz dostać. I to deską. Nie jestem masochistą. Zobaczymy…

Polub WP Teleshow
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP