TVP zalicza kolejną porażkę. Program Anity Gargas przegrał ze wszystkimi rywalami
GALERIA
Zarząd Telewizji Polskiej nie ma ostatnio powodów do uśmiechu. Wyniki oglądalności kolejnych programów, które z założenia miały być flagowymi produkcjami stacji, nie napawają optymizmem. Jak wynika z badań Nielsen Audience Measurement opracowanych na zlecenie serwisu wirtualnemedia.pl, "Magazyn Śledczy Anity Gargas" ogląda jedynie ok. 544 tys. osób. Oznacza to, że program stracił aż 83 tys. widzów w porównaniu z ubiegłym rokiem, a obecnie TVP1 przegrywa ze wszystkimi telewizyjnymi rywalami na rynku. Czyżby powierzenie produkcji kontrowersyjnej prowadzącej okazało się fatalnym pomysłem stacji? Przypomnijcie sobie medialną przeszłość Anity Gargas.
Zaczęła karierę w TVP
Anita Gargas swoją karierę w mediach rozpoczęła, tworząc program śledczy "Misja specjalna", który transmitowano w TVP latach 2005-2010. W 2006 r. została główną redaktorką tego programu i objęła stanowisko wiceszefowej redakcji publicystyki. Rok później została jej szefową, a w 2009 r. zastępczynią dyrektora TVP. W marcu tego samego roku zwolniono ją ze stanowiska redaktorki, a dziennikarka zarzuciła telewizji, że kwestie praw autorskich do programu jej pomysłu "Wielki test z historii" nie zostały uregulowane. W rezultacie w 2010 r. Gargas przestała pełnić funkcję wiceszefowej Telewizji Polskiej.
Epizod z TV Republika
Dziennikarka popierała powołanie Telewizji Trwam, a w 2013 r. zarządu spółki odpowiadającej za Telewizję Republika, w której w latach 2013-2016 Gargas prowadziła magazyn śledczy "Zadanie specjalne". Była też zastępcą Tomasza Terlikowskiego, redaktora naczelnego TV Republika. W 2016 r. wróciła do TVP1 z programem "Magazyn śledczy Anity Gargas".
Ma kilka procesów na koncie
W 2006 r. do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęła skarga na Gargas. Chodziło o wyemitowany na antenie TVP film, w którym dziennikarka kierowała wiele zarzutów dotyczącym sposobu prowadzenia przez Jolantę Kwaśniewską fundacji Porozumienie Bez Barier. W tym samym roku Gargas wniosła pozew przeciwko Maciejowi Strzemboszowi, który zasugerował, że współpracuje ona z WSI. Dziennikarka wygrała proces.
Znów jest o niej głośno
Program "Misja specjalna" stał się też przyczyną innych konfliktów. Gargas została pozwana przez biznesmena Ryszarda Krauzego, który oskarżał ją o zniesławienie. Z podobnymi zarzutami spotkała się ze strony prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego, jednak sprawę umorzono w 2012 r. Gargas wygrała też proces o zniesławienie Jana Kulczyka w odcinku programu "Zadanie specjalne" emitowanym w 2015 r. Niskie wyniki oglądalności programu "Magazyn śledczy Anity Gargas" znów sprawiły, że o dziennikarce jest głośno. Tylko czy o taką popularność jej chodziło?