Trwa ładowanie...
21-04-2009 10:20

TVP straci monopol na Czterech Pancernych i Janosika

TVP straci monopol na Czterech Pancernych i JanosikaŹródło: opublikowane w serwisie filmpolski.pl
d150lkn
d150lkn

Koniec z monopolem TVP na "Czterech pancernych" i "Janosika" - pisze "Dziennik". Wkrótce popularne seriale i materiały archiwalne będą mogły bez ograniczeń pokazywać inne stacje, a nie tylko Telewizja Polska.

Ministerstwo Kultury chce aby archiwa, którymi zarządza dziś telewizja publiczna, trafiły do Narodowego Instytutu Audiowizualnego.Nad projektem ustawy w tej sprawie pracuje zespół pod kierownictwem Wojciecha Dziomdziory, byłego członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Według projektu, telewizja straciłaby wyłączność na pokazywanie wszystkich materiałów zarejestrowanych przed 1994 rokiem, czyli rozwiązaniem Radiokomitetu. Należą do nich między innymi popularne seriale z czasów PRL, spektakle Teatru Telewizji i materiały "Dziennika Telewizyjnego".

d150lkn

Zdaniem medioznawcy, profesora Macieja Mrozowskiego, utrata archiwów byłaby dla TVP ogromnym ciosem. Jak tłumaczy, seriale i programy sprzed lat wciąż przyciągają miliony widzów i nieustannie wypełniają ramówkę, a to oznacza niebagatelne wpływy z reklam. Teoretycznie telewizja ma obowiązek dzielić się archiwaliami z innymi nadawcami. Ale robi to bardzo niechętnie, a jeśli się już na to decyduje, to oczekuje wysokich stawek.

Zdaniem dziennika, za minutę materiału, między innymi z wystąpieniem generała Jaruzelskiego, TVP zażyczyła sobie siedmiu tysięcy złotych. Rzecznik Telewizji tłumaczy, że jest to podyktowane wysokimi kosztami utrzymania archiwum, który wynosi 15 milionów złotych rocznie.

d150lkn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d150lkn