TVP przepytała widzów z wiedzy o Jasnej Górze. Pomysł stacji podzielił internautów
TVP wróciła do swojej tradycji. Po raz kolejny stacja zorganizowała test z wiedzy, tym razem jednak tematyka była nietypowa, bo dotyczyła Jasnej Góry.
30.08.2017 | aktual.: 30.08.2017 23:17
W najnowszym "Wielkim Teście" zaproszeni do studia goście oracz widzowie mogli sprawdzić, ile znają faktów i ciekawostek dotyczących częstochowskiego sanktuarium. Pytania jednak nie były łatwe. Uczestnicy musieli się popisać dużą wiedzą historyczną. Musieli odgadnąć np., skąd się wzięły cięte rysy na twarzy Czarnej Madonny i kto dowodził obroną Jasnej Góry podczas potopu szwedzkiego. Jakie przedmioty podarowali sanktuarium papieże? Gdzie powstał tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu? Jakie suknie Czarnej Madonny fundowano sanktuarium? Znajomość tych zagadnień, jak komentowali uczestnicy, wymagała długich przygotowań.
W wiedzowej zabawie wzięli udział m.in. Dorota Chotecka, Radosław Pazura, Maja Bohosiewicz, Anna Popek, Izabela Trojanowska, Dariusz Kordek. Test poprowadzili Maciej Kurzajewski i Sylwia Dekiert. Wygrana, 30 000 złotych została przeznaczona na cele charytatywne, a dodatkowo, co ciekawe, w studiu zachęcano do zwiedzania klasztoru na Jasnej Górze.
Nietrudno się domyślić, że program wywołał niemałe zamieszanie i gorącą dyskusję wśród internautów. Nie poszło jednak o poziom pytań, ale o tematykę testu. Część widzów była mocno zdziwiona, że poświęcono go właśnie Jasnej Górze.
- Czy to się dzieje naprawdę? - Czekam na Wielki Test o Redemptorystach z Torunia ;) - Super. Byle państwo nie zmuszało do tego niezainteresowanych poszerzeniem wiedzy w tym obszarze. To tylko niektóre komentarze, jakie można znaleźć na Twitterze.
Nie wszyscy jednak skrytykowali pomysł TVP. Pojawiło się wiele wpisów internautów, których oburzyły prześmiewcze wypowiedzi.
- A co w tym złego? Nie przesadzajmy są różne testy, a JG to też historia Polski niezależnie od światopoglądu.
- Był test o polskim filmie może być też o JG, która ma dłuższą historię.
- Wojujący ateiści mają jak zwykle problem. Jeśli nawet odrzucić oczywisty aspekt historyczny programu to nie ma tutaj nic niestosownego, wszakże 80% Polaków to wierzący katolicy. - Pisali użytkownicy Twittera (zachowano oryginalną pisownię).
Niewątpliwie więc, program wzbudził sporo emocji wśród widzów. Jak jednak widać, znalazł swoich odbiorców ciekawych Jasnej Góry. TVP z pewnością udało się rozpocząć cykl testów z rozgłosem i pokazać, że testy z wiedzy o Polsce są przydatne – chociażby po to, by o nich dyskutować.
Przypomnijmy, że w jesiennej ramówce "Wielkie Testy" będą gościć częściej. Jak zapowiadał Jacek Kurski, będą odbywać się co tydzień, a poprowadzą je na zmianę dwie pary prowadzących: Sylwia Dekiert i Maciej Kurzajewski oraz Anna Popek i Przemysław Babiarz. Już 6 września zobaczymy "Wielki Test. Polacy stulecia".