Trwa ładowanie...

TVP nie chciała stworzyć z BBC serialu o Pileckim? Jest oświadczenie

BBC zaproponowało Telewizji Polskiej wyprodukowanie serialu o Witoldzie Pileckim, żołnierzu Armii Krajowej. Niestety, Brytyjczycy nie dostali od Jacka Kurskiego żadnej odpowiedzi.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

TVP nie chciała stworzyć z BBC serialu o Pileckim? Jest oświadczenieŹródło: Forum, fot: Mateusz Włodarczyk
ddjdtak
ddjdtak

Juliusz Braun, były prezes Telewizji Polskiej i członek Rady Mediów Narodowych, wystosował do wicepremiera Piotra Glińskiego list otwarty. Opisał w nim propozycję stacji BBC dla TVP, by wspólnie wyprodukować m.in. serial o losach Witolda Pileckiego. W produkcję mieliby zostać zaangażowani "najwybitniejsi brytyjscy scenarzyści oraz brytyjscy i polscy aktorzy". W liście do Kurskiego wyraźnie było zaznaczone, że producent seriali BBC "rozumie cel polskiej telewizji publicznej, jakim jest dotarcie do szerokiej widowni z ważnymi dla Polski tematami, i podkreślił, że produkcje BBC emitowane są w 100 krajach".

W rozmowach zostały poruszone też inne ważne tematy, np. powstania warszawskiego. Niestety, przedstawiciel BBC nie otrzymał żadnej odpowiedzi od prezesa TVP.

- Decyzją zarządu kierowanego przez Jacka Kurskiego współpraca z BBC skoncentrowana została natomiast na zakupie dla TVP od brytyjskiego nadawcy formatów rozrywkowych, takich jak: 'Bake Off – Ale ciacho!', 'Kochanie, ratujmy nasze dzieci' czy 'Special Forces: Ultimate Hell Week" - napisał Braun w liście.
Stacja TVP wydała oświadczenie, w którym napisała, że doniesienia te nie są prawdziwe. Podobno w czerwcu 2016 r. Telewizja Polska miała podpisać list intencyjny z BBC i rozpocząć współpracę. Według TVP Brytyjczycy postawili warunek, że producentem wykonawczym ma być podmiot, którego "dotychczasowa działalność nie budzi zaufania TVP i wywołała oburzenie znaczącej części polskiej opinii publicznej".

ddjdtak

- Jego wcześniejsze dzieło zaszkodziło relacjom polsko-żydowskim, przedstawiając je w zniekształconym kształcie oraz propagowało i utrwalało fałszywe stereotypy na temat polsko-żydowskiej historii. TVP nie może powierzyć produkcji tak ważnego dla Polski i Polaków tematu bez gwarancji, że dokonania i postać narodowego bohatera nie zostaną zmanipulowane i zniekształcone. Zachodzi obawa, że powierzenie tak ważnego tematu producentowi wskazanemu przez BBC doprowadzi do stworzenia filmu, który również wzbudzi oburzenie widzów w Polsce i będzie szkodliwy dla wizerunku naszego kraju - napisano w oświadczeniu.
Władze spółki dodają, że chętnie podejmą współpracę z BBC. TVP podjęła też decyzję, że wyprodukuje własny serial o Pileckim.

ZOBACZ TAKŻE: 68 rocznica śmierci Witolda Pileckiego

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

ddjdtak
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddjdtak