PublicystykaTVP będzie walczyć ze "szkalowaniem Polski". Jedynka wyemituje serial o Polakach ratujących Żydów

TVP będzie walczyć ze "szkalowaniem Polski". Jedynka wyemituje serial o Polakach ratujących Żydów

TVP będzie walczyć ze "szkalowaniem Polski". Jedynka wyemituje serial o Polakach ratujących Żydów
Źródło zdjęć: © East News
Michał Dziedzic

29.01.2018 20:26, aktual.: 30.01.2018 20:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Telewizja Polska w ramach "walki ze szkalowaniem Polski" wyemituje serial "Sprawiedliwi". Informację podano w głównym wydaniu "Wiadomości".

Serial "Sprawiedliwi", który pokazywany będzie w TVP, opowiada o tajnej polskiej organizacji Żegota (Rada Pomocy Żydom) z czasów II wojny światowej. Główną bohaterką jest pielęgniarka Basia, która dla ratowania Żydów narażała własne życie i po wojnie zostaje odznaczona przez Izrael medalem "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata". Oczywiście jest to odpowiedź Telewizji Polskiej na obecną sytuację polityczną oraz reakcję Izraela na nowelizację ustawy o IPN.

Sejm przyjął nowelizację, która wprowadza karę grzywny lub karę do 3 lat więzienia za słowa typu "polskie obozy śmierci". Ustawa umożliwi też wszczynanie postępowań karnych m.in. za negowanie zbrodni dokonywanych przez ukraińskich nacjonalistów. Do nowych przepisów odniósł się premier Izreala Benjamin Netanjahu, który zaznaczył, że "zdecydowanie sprzeciwia się" ustawie.

- Nie można zmienić biegu historii, nie można negować Holokaustu - stwierdził Netanjahu. Jego wzburzenie miał wywołać fakt, że Polska wspomnianą ustawą zaprzecza współudziałowi Polaków w Holocauście.

Serial "Sprawiedliwi" pierwszy raz został wyemitowany w 2010 r. Nakręcono jeden sezon, w którym zagrali m.in.: Marta Chodorowska, Wojciech Solarz i Anna Dereszowska.

Źródło artykułu:WP Teleshow
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (22)
Zobacz także