Trwa ładowanie...
d3guojt

"Tom & Jerry". Najpopularniejszy kot i mysz wszech czasów obchodzą dziś 80. urodziny

Już od kilku pokoleń Tom & Jerry niosą miano kultowych postaci animowanych. Bohaterowie popularnej kreskówki obchodzą dziś 80. urodziny.
Share
"Tom & Jerry". Najpopularniejszy kot i mysz wszech czasów obchodzą dziś 80. urodziny
"Tom & Jerry". Najpopularniejszy kot i mysz wszech czasów obchodzą dziś 80. urodzinyŹródło: East News
d3guojt

"Tom & Jerry" powstał z inicjatywy duetu amerykańskich animatorów-reżyserów - Williama Hanny i Josepha Barbery. Pomysł na kreskówkę narodził już w 1937 r., gdy Barbera rozpoczął pracę w studio Metro Goldwyn Mayer i wraz z Hanną szukali pomysłów na kolejne projekty. Początkowy zamysł zakładał dwie postacie, będące w nieustannym sporze. Pierwotnie bohaterami mieli być pies i lis, ale finalnie postawiona na odwiecznych wrogów - kota i mysz.

Twórcy "Toma & Jerry’ego" do 1958 r. stworzyli łącznie 114 takich odcinków – z czego siedem zostało uhonorowanych Oscarem. Co ciekawe, początkowo kot miał nazywać się Jasper, a mysz Jinx. W oryginalnej wersji pilotażowego filmu możemy usłyszeć właśnie pierwotne imię kota, które czarnoskóra pokojówka „Mammy Two Shoes” wykrzykuje, kiedy goniący za myszą kot niszczy kolejne elementy wyposażenia domu. Pierwszy odcinek miał swoją premierę 10 lutego 1940 r.

Budżet na produkcję jednego odcinka wynosił ok. 50 tys. dolarów. Tak duży nakład finansowy dawał twórcom duże pole do popisu. Ciekawostką pozostaje fakt, że animatorzy ignorowali wcześniej rozpisany skrypt i tworzyli sceny spontanicznie. Ostatni wyprodukowany przez nich odcinek nosił tytuł "Tot Watchers" i został wyemitowany 1 sierpnia 1958 r.

d3guojt

Po pewnym czasie zarząd Metro Goldwyn Mayer doszedł do wniosku, że ponowne odtwarzanie starszych kreskówek przynoszą takie same zyski jak tworzenie nowych. Z tego powodu William Hanna i Joseph Barbera zostali zwolnieni z firmy, a następnie powołali do życia własną wytwórnię, Hanna-Barbera Productions. To z jej ręki wyszły tak kultowe produkcje, jak m.in. "Flinstonowie", "Jetsonowie", "Scooby-Doo" czy "Miś Yogi".

d3guojt

Podziel się opinią

Share
d3guojt
d3guojt