Thriller, który trzyma w napięciu do końca. "Glass" już 5 czerwca na DVD

"Glass" to najnowszy thriller wyreżyserowany przez autora kultowego "Szóstego zmysłu” M. Nighta Shyamalana. Finał cyklu obejmującego filmy "Niezniszczalny” i "Split”. Produkcja, w której główne role zagrali James McAvoy, Samuel L. Jackson i Bruce Willis, zadebiutuje na DVD już 5 czerwca.

Thriller, który trzyma w napięciu do końca. "Glass" już 5 czerwca na DVD
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Kiedy w Filadelfii w tajemniczych okolicznościach znikają trzy nastolatki, do akcji wkracza David Dunn (Bruce Willis), na pozór właściciel sklepu z alarmami, a jednocześnie zamaskowany obrońca sprawiedliwości. Przed wieloma laty Dunn jako jedyny wyszedł bez szwanku z tragicznej w skutkach katastrofy kolejowej i od tego czasu żyje w przekonaniu, że los obdarzył go supermocami w postaci nadnaturalnej siły i wytrzymałości.

Dunnowi udaje się schwytać Kevina Wendella Crumba (James McAvoy) – przestępcę, w którego umyśle kryją się 24 różne osobowości. Obaj wpadają jednak w ręce policji i zostają osadzeni w szpitalu psychiatrycznym, gdzie trafią pod opiekę charyzmatycznej dr Ellie Staple (Sarah Paulson). Ta zapewnia obu mężczyzn, że jej zdaniem są psychicznie chorzy i tylko ona może im pomóc. Wkrótce na jaw wychodzi fakt, że pacjentem tego samego szpitala jest Elijah Price (Samuel L. Jackson), cierpiący na wrodzoną łamliwość kości geniusz, którego Dunn poznał przed laty i który okazał się sprawcą owej tragicznej katastrofy kolejowej.

Obraz
© Materiały prasowe

Wszyscy trzej: Crumb, Dunn i Price zostają poddani wyczerpującej i niekiedy drastycznej terapii prowadzonej przez dr Staple. Jednak ostatni z nich ma swoje plany związane zarówno ze współpacjentami jak i ukrywającą niejedną tajemnicę panią doktor.

"Glass” to ostatni film z wyjątkowej "superbohaterskiej” trylogii M. Nighta Shyamalana, której wcześniejszymi częściami są "Niezniszczalny” (2000) oraz "Split” (2016). W rolach głównych wystąpili: nominowany do Złotego Globu James McAvoy ("Atomic Blonde”), zdobywca Złotego Globu Bruce Willis ("Szklana pułapka”) i nominowany do Oscara® Samuel L. Jackson ("Pulp Fiction”). Obok nich w obsadzie znaleźli się Anya Taylor-Joy ("Morgan”), laureatka Złotego Globu Sarah Paulson ("Ocean’s 8”), Spencer Treat Clark (serial "Królestwo zwierząt”) i Charlayne Woodard ("Czarownice z Salem”).

Na długo zanim rozpoczął prace nad filmem "Split”, M. Night Shyamalan zaplanował, że opowie w nim historię rozgrywającą się w tym samym świecie co zrealizowany kilkanaście lat wcześniej "Niezniszczalny”, którego bohaterem był strażnik ochrony David Dunn (Bruce Willis). Jako jedyny wyszedł cało z katastrofy kolejowej, w której zginęło ponad 130 osób. Wkrótce po tym wydarzeniu w życiu Dunna pojawił się Elijah Price (Samuel L. Jackson), cierpiący na wrodzoną łamliwość kości właściciel sklepu z komiksami przekonany, że ocalały jest… superbohaterem. Pod jego wpływem Dunn zaczyna wierzyć, że faktycznie ma supermoce i staje się walczącym ze złem zamaskowanym obrońcą sprawiedliwości. Co najważniejsze, okazuje się w tym dobry. W finale Dunn odkrywa jednak prawdę, że Price jest odpowiedzialnym za śmierć setek ludzi terrorystą przekonanym o tym, że jest komiksowym superzłoczyńcą.

Głównym bohaterem drugiego thrillera z serii, czyli "Split”, był Kevin Wendell Crumb, młody mężczyzna cierpiący za zaburzenie dysocjacyjne tożsamości, w którego umyśle kryją się 24 różne osobowości. Wśród nich jest domagająca się ofiar, okrutna "Bestia”. Kiedy Crumb porywa trzy młode dziewczyny, dwie z nich padają ofiarą "Bestii”. Jedna z nich, Casey Cooke, zostaje ocalona, ponieważ zdaniem "Bestii” jej serce jest czyste, a ona sama nie zasługuje na śmierć.

Obraz
© Materiały prasowe

– "Niezniszczalny” i "Split” to filmy, w których Shyamalan zdekonstruował mit superbohatera – wyjaśnia James McAvoy, odtwórca roli Kevina Wendella Crumba. – Zrobił to w sposób inteligentny, a jednocześnie atrakcyjny dla widzów. Praca z nim była dla mnie tym bardziej ciekawsza, że sam występuję w superbohaterskiej serii o przygodach mutantów X-Men – dodaje aktor.

"Niezniszczalny” uznawany jest przez fanów za jedną z najlepszych komiksowych produkcji w historii kina, która w inteligentny sposób wykorzystuje wątki typowe dla opowieści superbohaterskich.

- Od zawsze chciałem, żeby każdy z tych filmów był samodzielną opowieścią. Porównałbym je do rodzeństwa. Coś je łączy, ale jednocześnie każdy z nich jest autonomicznym bytem – mówi reżyser i scenarzysta M. Night Shyamalan.

"Niezniszczalny” był opowieścią o człowieku, któremu wyjątkowa moc, jaką posiadł zasłoniła "zwyczajne życie”. "Split” traktował o potworze, jaki narodził się w umyśle człowieka o traumatycznej przeszłości. Z kolei "Glass” jest historią o tożsamości, o tym co czyni nas wyjątkowymi – czy obiektywnie jesteśmy tym kim jesteśmy czy też nasz umysł ma moc zmiany i determinacji naszych psychicznych i fizycznych możliwości? – Od czasów szkoły średniej interesuję się psychologią. To są tematy bardzo mi bliskie – mówi Shyamalan.

Obraz
© Materiały prasowe

Realizacja "Glass” była dla reżysera i scenarzysty wyjątkowym przeżyciem. ¬– W tym filmie spotykają się bohaterowie, o których opowiadałem na przestrzeni blisko 20 lat. To kawał mojego życia i kariery – wyjaśnia reżyser.

– Każdy film Shyamalana jest wyjątkowy, ale ten jest szczególny, bo reżyser łączy w nim kompletnie różne gatunki w jedną spójną narrację – mówi z entuzjazmem producent wykonawczy Steven Schneider. – To zabieg, którego nikt wcześniej nie zrobił. W dodatku wykonany w olbrzymiej skali – dodaje Schneider.

Podobnie jak prawie wszystkie wcześniejsze filmy M. Nighta Shyamalana "Glass” w całości został nakręcony w Filadelfii i jej okolicach. Prace na planie rozpoczęły się 2 października 2017 i trwały z przerwami do lutego następnego roku. Światowa premiera filmu odbyła się 7 stycznia 2019 roku w Paryżu. Kilka dni później obraz trafił na ekrany światowych kin. Film odniósł duży sukces komercyjny, odnotowując w notowaniu box office wynik na poziomie 246 milionów dolarów.

Źródło artykułu:WP Film

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)