RozrywkaTelegazeta skończyła 30 lat. Niektórzy nadal z niej korzystają

Telegazeta skończyła 30 lat. Niektórzy nadal z niej korzystają

29.12.1988 roku (według innych źródeł 01.01.1989) ruszył polski teletekst. Polacy jeszcze nie mieli internetu. Dostali za to jego namiastkę w postaci Telegazety. Wystarczyło mieć dobry telewizor z pilotem, by na ekranie móc przejrzeć program tv i ogłoszenia. Teletekst był nadawany przez Telewizję Polską. Co ciekawe, działa do tej pory.

Telegazeta skończyła 30 lat. Niektórzy nadal z niej korzystają
Źródło zdjęć: © WP.PL

29.12.2018 | aktual.: 29.12.2018 13:58

Przed laty Polacy spragnieni informacji nie mogli liczyć na internet, który był w powijakach (Wirtualna Polska, pierwszy polski portal, powstała w 1995 roku), a o laptopach czy smartfonach jeszcze nikomu się nie śniło - dopiero całe lata później mogliśmy chwalić się własną Nokią z czarno-białym ekranem. Jednak w niemal każdym gospodarstwie domowym, już pod koniec lat 80., był telewizor.

Czarna skrzynka otwierała przed widzami mnóstwo możliwości - filmy i seriale, programy telewizyjne, quizy. A dla lubiących mieć rękę na pulsie - Telegazeta. Minusem był fakt, że aby móc ją wyświetlać, trzeba było posiadać nowoczesny odbiornik. Jednak gdy już w taki się zaopatrzyliśmy...

Dzięki pilotowi można było na ekranie odbiornika wyświetlić teletekstową gazetę - osobną dla każdego kanału TVP. Dzięki wpisaniu kodu - numeru strony - widzowie mieli możliwość przeczytać najświeższe informacje ze świata i Polski, dowiedzieć się, jaki film zostanie wyświetlony wieczorem oraz czy kolejnego dnia będzie padać. Podstawą Telegazety były właśnie wiadomości, program telewizyjny oraz pogoda.

Obraz
© Materiały prasowe

Ale to nie wszystko. Działy się rozrastały - można było poczytać o kulturze, sporcie, biznesie. Popularnością cieszyły się też działy z ogłoszeniami i... życzeniami - w pierwszym nie brakowało ofert sprzedaży samochodów czy propozycji pracy, w drugim laurek dla najbliższych.

W 1994 roku doszła nowa funkcja - napisy dla niesłyszących, które można było włączyć, wybierając 777 stronę Telegazety. Udogodnienie sprawdza się również teraz, po niemal 25 latach.

Obraz
© WP.PL

Przez lata Telegazeta przechodziła szereg zmian, jednak jej działanie wciąż jest takie jak trzy dekady temu. Metamorfozie uległy tytuły Telegazet dla poszczególnych stacji, dokonano poprawek w wyglądzie stron. Od wielu lat jednak nie poczyniono większych aktualizacji. Mimo tego wciąż są ludzie, którzy korzystają z, wydawało by się, medialnego zabytku.

Obecnie działają Telegazety stacji TVP1, TVP2, TVP Polonia, TVP Kultura, TVP Sport, TVP Seriale, TVP Historia oraz Telegazety Regionalne TVP3 różnych miast - Lublina, Łodzi, Poznania, Bydgoszczy, Katowic, Warszawy i innych. Teletekst nie jest domeną jedynie TVP - Telestrony to teletekst TVN-u, a Gazeta TV - Polsatu.

Obraz
© Screen ze strony Telegazeta.pl

Na koniec ciekawostka - nie trzeba mieć telewizora, aby przeglądać strony tak bardzo lubiane dekady temu. Wystarczy wejść na www Telegazety i wpisać przypisany do danego działu numer-kod. Efekt przeniesienia się wprost do lat 80. - 90. gwarantowany.

Obraz
© Screen ze strony Telegazeta.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)