"Teleexpress" - 5 faktów, o których nie miałeś pojęcia!

"Teleexpress" - początkowo o 17:15

"Teleexpress" po raz pierwszy pojawił się na antenie TVP 26 czerwca 1986 roku. Premierowe wydanie programu poprowadził Wojciech Mazurkiewicz. Mało kto pamięta, że początkowo serwis emitowany był o 17:15!

"Teleexpress" - 5 faktów, o których nie miałeś pojęcia!
Źródło zdjęć: © AKPA

01.09.2016 | aktual.: 01.09.2016 12:30

Dla współczesnego telewidza godzina 17:00 zawsze będzie kojarzyć wyłącznie z "Teleexpressem". Program ten transmitowany jest o tej porze każdego dnia (chyba że w tym samym czasie trwa np. relacja z wydarzeń sportowych) od roku 1992.

"Teleexpress" nie był nadawany na żywo

Również do roku 1992 "Teleexpress" emitowany był z odtworzenia! Na żywo transmitowano jedynie ostatnie wejście prowadzącego na antenę. Dziś taka sytuacja byłaby w zasadzie nie do pomyślenia! Z czasem w programie zaczęły pojawiać się różne stałe cykle.

Serwis przyznawał osobom prywatnym i instytucjom publicznym prześmiewczą nagrodę Złotej Czcionki za rozmaite wpadki. Od roku 2005 działa tzw. Galeria Ludzi Pozytywnie Zakręconych, w której przedstawiane są osoby o niecodziennych i szalonych zainteresowaniach.

Pierwsza czołówka "Teleexpressu"

Dziś "Teleexpress" kojarzy się przede wszystkim z pociągiem z czołówki programu. Początkowo jednak serwis rozpoczynał się od planszy przedstawiającej... usta jaskiniowca. Na języku postaci widniała godzina rozpoczęcia emisji - 17:15. Autorem czołówki był Andrzej Pągowski. W roku 1992 zdecydowano się nieco odświeżyć start programu. Przez półtora roku "Teleexpress" rozpoczynał się od animacji z ruchomymi liniami, imitującymi zakłócenia w nadawaniu. Na środku umieszczony był obiektyw kamery, z którego następnie wyłaniał się napis tytułowy. Pociąg w czołówce "Teleexpressu" pojawił się dopiero w roku 2001! W międzyczasie otwarcie produkcji zmieniało się jeszcze dwukrotnie. Obecny start serwisu obowiązuje od 14 lutego 2011.

Kto prowadził "Teleexpress"?

Przez redakcję "Teleexpressu" przewinęło się wielu znanych dziś dziennikarzy i prezenterów. Serwis prowadzili w przeszłości m.in. Maciej Gudowski, Piotr Gembarowski, Tomasz Kammel, Jolanta Fajkowska, Kinga Rusin, Hanna Lis, Małgorzata Wyszyńska, Jarosław Kret, Katarzyna Trzaskalska, Michał Adamczyk oraz Marek Sierocki. Jedno wydanie programu - 25 października 2002 roku - poprowadził również sam Jan Suzin.

Ulica "Teleexpressu"

"Teleexpress" doczekał się nawet swojej ulicy! W roku 2003 ulicę Robotników w Krynicy Morskiej przemianowano właśnie na "Teleexpressu". Nazwa ta funkcjonuje do dziś.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)