Taniec, o którym nie można zapomnieć
. Podczas gali Amerykańskiej Akademii zdobył aż 7 statuetek – za najlepszy film, reżyserię, scenariusz, muzykę, zdjęcia, dźwięk i montaż.
Na jego podstawie napisano kilkadziesiąt rozmaitych analiz, artykułów i esejów. Niektórzy twierdzą nawet, że scenariusz przełomowego „Avatara“ Jamesa Camerona – filmu, który powstał 19 lat później! – jest niemal kropka w kropkę oparty na fabularnych wydarzeniach, które posłużyły za kanwę produkcji Kevina Costnera.
Akcja „Tańczącego z wilkami“ rozgrywa się w czasie wojny secesyjnej, ale dotyczy bardzo uniwersalnego konfliktu kultur. Porucznik John Dunbar (w tej roli sam Costner) przenosi się na placówkę wojskową leżącą na terenach należących do plemienia Siuksów. Mimo trudnych początków, zaprzyjaźnia się z Indianami, uczy ich języka, zaczyna czuć i odczuwać jak oni i, co najważniejsze, poznaje żyjącą w wiosce białą kobietę.
Co uwiodło twórców w tym melodramatycznym scenariuszu? Jak role w filmie zmieniły bieg kariery dwójki pierwszoplanowych aktorów? Dlaczego świat uparcie zapomina o Mary McDonnell, a wciąż interesuje się Kevinem Costnerem?