Trwa ładowanie...

Szykuje się skandal? Polski order jako "nazistowska pamiątka" w amerykańskim serialu kryminalnym

W popularnym serialu „American Crime Story: Sprawa O.J. Simpsona” pojawiła się scena mogąca wzbudzać liczne kontrowersje. W jednym z odcinków przedstawiony został policjant, który kolekcjonuje, jak czytamy w opisie, „nazi memorabilia”, czyli nazistowskie pamiątki. Problem w tym, że wśród orderów pamiętających czasy II wojny światowej znalazło się... polskie odznaczenie „Polonia Restituta”. O sprawie poinformował na Facebooku Kamil Śmiałkowski, polski krytyk, dziennikarz i publicysta.

Szykuje się skandal? Polski order jako "nazistowska pamiątka" w amerykańskim serialu kryminalnymŹródło: Materiały prasowe
duq2xhb
duq2xhb

Z cyklu urocze polskie akcenty w amerykańskich produkcjach: serial American Crime Story o procesie O.J. Simpsona - wątek rasistowskiego policjanta, który zbiera (jak to określa streszczenie odcinka w Wikipedii) "Nazi memorabilia". Jego strona w Wikipedii określa to jako różne historyczne odznaczenia wojenne za odwagę. I cóż widzimy na półeczce z jego kolekcją po prawej? - napisał Śmiałkowski na swojej tablicy.

Order Odrodzenia Polski to drugie, po Orderze Orła Białego, najważniejsze odznaczenie w Polsce. Nadawane jest za wybitne zasługi m.in. na polu oświaty, nauki czy sztuki. Na straży jego honoru stoi Kapituła Orderu.

W jaki sposób order znalazł się w kolekcji serialowego bohatera? Trudno powiedzieć. Być może producenci wykazali się po prostu ignorancją. Możliwe też, że polskie odznaczenie zostało potraktowane jako wojenna zdobycz. Mimo wszystko zestawienie go wśród innych nazistowskich pamiątek może budzić niesmak. Zwłaszcza wśród widzów zaznajomionych z historią tamtego okresu.

duq2xhb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duq2xhb