Trwa ładowanie...

Superbohaterowie propagują szkodliwe stereotypy

Superbohaterowie propagują szkodliwe stereotypyŹródło: Marvel
duu38i5
duu38i5

Taką tezę wygłosiła amerykańska psycholog, Sharon Lamb podczas spotkania American Psychological Association. Lamb, pracownica University of Massachusetts, przeprowadziła badania na 674 chłopcach w wieku od 4 do 18 lat. Zwracała uwagę na to, co badani chłopcy czytają i oglądają. Okazało się, że bardzo wielu przyswaja sobie wzorce zachowań postaci, które trudno nazwać pozytywnymi.

Lamb zwróciła uwagę na to, jak bardzo przez lata zmieniły się reguły rządzące losami superbohaterów. Jej zdaniem dzisiejsi superbohaterowie są właściwie antybohaterami, a ich życia pełne są przemocy. Promowany jest model bohaterów sarkastycznych i agresywnych, którzy rzadko mówią o zasadach, moralności, czy czynieniu dobra. Nawet, kiedy nie pełnią akurat służby i wcielają się w swoją ukrytą tożsamość pozostają agresywnymi macho, często instrumentalnie traktującymi kobiety.

Zdaniem pani psycholog poza tym negatywnym stereotypem media proponują tylko jedną alternatywę, również bardzo szkodliwą postawę nieodpowiedzialnego, leniwego mężczyzny, który unika wszelkich obowiązków.

duu38i5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duu38i5