Trwa ładowanie...

Stuhrowie pomogli czeczeńskiej rodzinie. Znaleźli dach nad głową

Jakiś czas temu Maciej Stuhr i Katarzyna Błażejewska-Stuhr okazali wielkie serce i zapewnili czeczeńskiej rodzinie dach nad głową. Dietetyczka opowiedziała o całej sytuacji i o tym, jak się mieszka z Czeczenami.

Stuhrowie od kilku miesięcy pomagają CzeczenomStuhrowie od kilku miesięcy pomagają CzeczenomŹródło: East News
d17k0yo
d17k0yo

Kilka miesięcy temu Katarzyna Błażejewska-Stuhr została zaproszona na spotkanie świąteczne Dzieci z Dworca Brześć. Organizacja ta wspiera czeczeńskie rodziny, które emigrują do Polski. Dietetyczka i jej mąż Maciej Stuhr postanowili pomóc jednej z takich rodzin i zaproponowali jej mieszkanie w wiejskiej posiadłości.

Żona aktora opowiedziała o wspólnym życiu z Czeczenami, z którymi bardzo się zżyła. Zaczęło się od kilkudniowej opieki nad 13-letnim Edelbiekiem. Później poznała jego mamę i postanowiła okazać większe wsparcie. Historia tej rodziny jest tragiczna.

- Z czasem bardzo się zżyłyśmy. W którymś momencie jej sytuacja się skomplikowała. Madina dostała nakaz wyjazdu z kraju, więc pomagałam jej załatwić azyl w Polsce. Trwało to bardzo długo, a w związku z tym, że zostałam jej pełnomocnikiem, uczestniczyłam w przesłuchaniu jej oraz dzieci w straży imigracyjnej. Usłyszałam wiele potwornych historii, które nigdy nikomu nie powinny się przytrafić. To nas bardzo do siebie zbliżyło. Potem rozpoczęła się pandemia i Madina straciła pracę. Musiała więc wyprowadzić się ze swoimi dziećmi z mieszkania, które wynajmowała. Zaproponowaliśmy jej, by zamieszkali u nas. I tak od pół roku żyjemy razem - opowiedziała Plejadzie.

Gwiazdy wspierają protesty kobiet

Błażejewska-Stuhr zauważyła różnice w codziennym zachowaniu między Polakami i Czeczenami. Wpływ na to mają kultura i religia.

d17k0yo

- Mam poczucie, że oni, mieszkając u nas, są w stanie poznać zupełnie inną kulturę i mentalność. [...] Edi [Edelbiek - red.], który ma teraz 13 lat, nie mógł się nadziwić, widząc Maćka robiącego kiedyś śniadanie. Nie rozumiał, jak to możliwe, żeby mężczyzna gotuje, skoro kobieta jest w domu. Trochę na przekór temu, mobilizuję Ediego do różnych działań i czasem proszę go, tak jak mojego syna, by odkurzył dom. On z reguły przekazywał te obowiązki swoim siostrom. Ja wtedy tłumaczyłam mu, że on miał to zrobić, a on z kolei próbował wyjaśnić mi, że jest chłopakiem. Mówiłam mu, że to niczego nie zmienia. Stasiek i Maciek też przecież odkurzają. Nagle okazywało się, że nic mu się nie stanie, jak pomoże w sprzątaniu. A gdyby nie mieszkali u nas, to by tego nie zrozumiał. Z całym szacunkiem do ich kultury i religii, ale wydaje mi się, że jeśli mieszkają w Polsce, to są sytuacje, w których powinni uszanować nasze zwyczaje - opisała.

Czeczeńska rodzina czeka teraz na przyznanie mieszkania socjalnego. W złożeniu wniosku pomogli Stuhrowie. Żona aktora przyznaje, że dziś nie ma z nimi problemów, każdy ma swoją przestrzeń. Dopóki mogą, chcą im pomagać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d17k0yo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17k0yo