Trwa ładowanie...
29-01-2016 07:38

Stronniczość i propaganda. Rada programowa TVP o "Wiadomościach"

Share
Stronniczość i propaganda. Rada programowa TVP o "Wiadomościach"Źródło: Eastnews
d3gfetz

Rada programowa TVP przeanalizowała wydania "Wiadomości" z konkretnych dni - 15, 19 i 20 stycznia. Jej członkowie zwrócili uwagę na sposób doboru informacji do serwisu oraz sposób ich przekazywania, zarzucając redakcji uprawianie rządowej propagandy, informuje portal wirtualnemedia.pl. W opinii rady programowej we wskazanych w uchwale wydaniach nie było pluralizmu.

- 19 stycznia w sześciu materiałach na siedem znalazły się negatywne przekazy na temat Niemiec. W takich proporcjach to już manipulacja i wypaczenie - opisuje Iwona Śledzińska-Katarasińska, przewodnicząca rady programowej TVP.

Cztery dni wcześniej tematem dnia w pozostałych redakcjach było obniżenie ratingu Polski przez agencję Standard & Poor's. - Cała Polska była tym zaskoczona, natomiast w „Wiadomościach” poświęcono temu zaledwie kilka sekund - dodaje posłanka PO.

d3gfetz

Rada programowa uważa, że są oznaki iż "Wiadomości" mogą być stronnicze. Powinny więc być poddane profesjonalnemu monitoringowi treści. Okazjonalnie może się tym zająć Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, ale rada zaleca zarządowi TVP zlecenie monitoringu organowi zewnętrznemu.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 Ustawy o radiofonii i telewizji programy mediów publicznych powinien cechować pluralizm, bezstronność, wyważenie oraz innowacyjność oraz wysoka jakość i integralność przekazu. "Wiadomości" nie mogą zatem uprawiać propagandy, nie mogą być rządowe lub partyjne – napisano w uchwale.

- Selekcją czy wymową prezentowanych informacji najłatwiej kształtuje się opinie publiczną. W warstwie informacyjnej najłatwiej też o jakieś niedopatrzenia - wyjaśnia portalowi wirtualnemedia.pl cel podjętej uchwały posłanka Iwona Śledzińska-Katarasińska.

Przypomnijmy, że w "Wiadomościach" nastąpiły duże zmiany personalne: po odejściu Piotra Kraśki szefową została Marzena Paczuska, zwolniono prowadzącą Beatę Tadlę, Dianę Rudnik przesunięto do TVP Info, pożegnano się też z reporterami i wydawcami, m.in. Piotrem Jaźwińskim, Grzegorzem Sajórem, Elżbietą Byszewską, Jackiem Tacikiem, Justyną Dobrosz-Oracz, Mileną Kruszniewską i Magdaleną Karpińską. Nowymi prowadzącymi zostali Danuta Holecka i Michał Adamczyk, a reporterami: Jarosław Olechowski, Klaudiusz Pobudzin, Małgorzata Wiśniewska, Marcin Tulicki oraz Bartłomiej Graczak.

Zobacz także: #dziejesienazywo: Czy media publiczne zmierzają w stronę przywrócenia pluralizmu?

d3gfetz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gfetz
d3gfetz