RozrywkaStres czy brak podstawowej wiedzy? "Patriota" skompromitował się na oczach całej Polski

Stres czy brak podstawowej wiedzy? "Patriota" skompromitował się na oczach całej Polski

Dziennikarz "Dzień Dobry TVN" Filip Chajzer sprawdził, co sprzedawcy patriotycznych ubrań wiedzą o nadrukowanych na nich polskich symbolach narodowych. Ich odpowiedzi mogą szokować.

Stres czy brak podstawowej wiedzy? "Patriota" skompromitował się na oczach całej Polski
Źródło zdjęć: © AKPA

Filip Chajzer postanowił przymierzyć jedną z patriotycznych bluz, którą już za 45 zł można kupić na warszawskim bazarze. Korzystając z okazji dziennikarz zapytał czarnoskórego mężczyznę, czy wie, co oznacza symbol znajdujący się na ubraniu. - 1944 rok, była taka wojna, wielu Polaków umarło - powiedział.

Dalej było tylko gorzej. Kolejny sprzedawca widząc znak Polski Walczącej w kształcie kotwicy odrzekł, że jest to "piwo". Chajzer postanowił poszukać następnej ofiary. Reporter zapytał mężczyznę robiącego zakupy na bazarze, kto był dowódcą Powstania Warszawskiego i kiedy ono wybuchło: - Skąd ja mogę wiedzieć... 1944, 1 września? - odpowiedział wyraźnie zmieszany.

O tym, że wiedza historyczna Polaków jest na zastraszająco niskim poziomie informowano już wielokrotnie. Braki w edukacji można wybaczyć obcokrajowcom, ale osoby noszące bluzy z symbolami narodowymi i obnoszące się ze swoim patriotyzmem powinny bez problemu odpowiadać na podstawowe pytania.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17:00 (tzw. Godzina "W") na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora". Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.

PW, czyli Znak Polski Walczącej to: - Charakterystyczna powstańcza kotwica z okresu okupacji niemieckiej, to szczególny symbol, z którym wielu ludzi się identyfikuje. W okresie okupacji i powstania dawał ludziom otuchę, był świadectwem Polski, która się nie poddała - mówiła w rozmowie z PAP dr Katarzyna Utracka, historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego".

Obraz
© AKPA
Obraz
© Agencja Gazeta | Dawid Zuchowicz
Źródło artykułu:WP Teleshow
dzień dobry tvnfilip chajzerpatriotyzm
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (134)