Trwa ładowanie...

Stres czy brak podstawowej wiedzy? "Patriota" skompromitował się na oczach całej Polski

Dziennikarz "Dzień Dobry TVN" Filip Chajzer sprawdził, co sprzedawcy patriotycznych ubrań wiedzą o nadrukowanych na nich polskich symbolach narodowych. Ich odpowiedzi mogą szokować.

Stres czy brak podstawowej wiedzy? "Patriota" skompromitował się na oczach całej PolskiŹródło: AKPA
d3v7tvs
d3v7tvs

Filip Chajzer postanowił przymierzyć jedną z patriotycznych bluz, którą już za 45 zł można kupić na warszawskim bazarze. Korzystając z okazji dziennikarz zapytał czarnoskórego mężczyznę, czy wie, co oznacza symbol znajdujący się na ubraniu. - 1944 rok, była taka wojna, wielu Polaków umarło - powiedział.

Dalej było tylko gorzej. Kolejny sprzedawca widząc znak Polski Walczącej w kształcie kotwicy odrzekł, że jest to "piwo". Chajzer postanowił poszukać następnej ofiary. Reporter zapytał mężczyznę robiącego zakupy na bazarze, kto był dowódcą Powstania Warszawskiego i kiedy ono wybuchło: - Skąd ja mogę wiedzieć... 1944, 1 września? - odpowiedział wyraźnie zmieszany.

O tym, że wiedza historyczna Polaków jest na zastraszająco niskim poziomie informowano już wielokrotnie. Braki w edukacji można wybaczyć obcokrajowcom, ale osoby noszące bluzy z symbolami narodowymi i obnoszące się ze swoim patriotyzmem powinny bez problemu odpowiadać na podstawowe pytania.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17:00 (tzw. Godzina "W") na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora". Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.

d3v7tvs

PW, czyli Znak Polski Walczącej to: - Charakterystyczna powstańcza kotwica z okresu okupacji niemieckiej, to szczególny symbol, z którym wielu ludzi się identyfikuje. W okresie okupacji i powstania dawał ludziom otuchę, był świadectwem Polski, która się nie poddała - mówiła w rozmowie z PAP dr Katarzyna Utracka, historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego".

AKPA
Źródło: AKPA
Agencja Gazeta
Źródło: Agencja Gazeta, fot: Dawid Zuchowicz

Tu pobierzesz za darmo aplikację Program TV:

d3v7tvs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3v7tvs