Sprawa Iwony Wieczorek. Ekspert w dokumencie wskaże jednego podejrzanego
Zaginięcie Iwony Wieczorek to jedna z najgłośniejszych, niewyjaśnionych spraw kryminalnych ostatniego dwudziestolecia. W lipcu minie już 13 lat od tego tajemniczego zniknięcia. Niebawem zobaczymy dokument o tej sprawie.
12.06.2023 | aktual.: 12.06.2023 08:46
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Mimo upływu czasu nie udało się ustalić, kto był w to zamieszany, ani znaleźć jej ciała, co stanowiłoby bezsprzeczny dowód na to, że Iwona nie żyje. Dziś sprawa spędza sen z powiek śledczym z Archiwum X, jest przedmiotem żywych dyskusji w internecie, a przede wszystkim ma ogromny wpływ na życie matki, która wciąż nie wie, co stało się z jej dzieckiem.
Platforma streamingowa Viaplay przygotowała serial dokumentalny, w którym eksperci pracujący przy tej sprawie bardzo szeroko i wyczerpująco analizują przebieg zdarzeń, środowisko Iwony i teorie na temat jej zaginięcia. Trzyodcinkowy dokument "Sprawa Iwony Wieczorek" będzie miał swoją premierę na Viaplay jeszcze przed rocznicą zaginięcia Iwony.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Noc z 16 na 17 lipca
Od 2010 roku data 17 lipca przywodzi na myśl jedno – "Sprawę Iwony Wieczorek". To właśnie tego wieczoru 19-latka wyszła z domu, by spędzić czas z przyjaciółmi w jednym z sopockich klubów. Nie byłoby w tym nic dziwnego, w końcu Sopot jest nazywany "Imprezową Stolicą Polski", a do tego jest środek lata, rówieśnicy Iwony z klas maturalnych przeżywają najdłuższe wakacje w życiu.
Jednak Iwona nigdy nie wróciła do domu. W drodze powrotnej z klubu nikt jej nie towarzyszył. Nie miała pieniędzy na taksówkę, dlatego szła pieszo. Gdy rozładował się jej telefon, ślad po niej zaginął. Potem była widziana jedynie na nagraniu z kamery miejskiej.
Co stało się z Iwoną Wieczorek?
Od 13 lat ta sprawa jest na ustach całej Polski. Powstało mnóstwo plotek i teorii, które są chętnie przytaczane w różnych mediach bez rzetelnej analizy. W najnowszej produkcji Viaplay Documentary pt. "Sprawa Iwony Wieczorek" docieramy do źródła, czyli do ekspertów, kryminologów i dziennikarzy, którzy pracowali przy sprawie, a także do matki zaginionej. Poruszamy wątki, nad którymi przez lata zastanawiał się niemal każdy z nas.
Rzetelna analiza dowodów i teorii
"Sprawa Iwony Wieczorek" składa się z trzech kompletnych odcinków wyczerpujących temat zaginięcia dziewczyny w oparciu o dowody i opinie ekspertów. Pierwsza część dotyczy postaci zaginionej, opowiada o dniu, w którym ślad po Iwonie zaginął i przedstawia wnioski na temat trasy, którą wracała do domu na podstawie zgromadzonych materiałów dowodowych.
Drugi odcinek skupia się na procesie poszukiwań, włączając w to głośny spór między nieżyjącym już Januszem Szostakiem, poszukującym odpowiedzi nawet w najmniej spodziewanych miejscach a właścicielem biura detektywistycznego Krzysztofem Rutkowskim, który jako pierwszy opisał wiele z dowodów i zapewnił sprawie medialny rozgłos.
Ostatnia, trzecia część produkcji dotyczy teorii, jakie zostały wysunięte na temat zaginięcia Iwony, rozmówcy biorą pod lupę również osoby, które mogą mieć wiedzę na temat tajemniczego zaginięcia. Pojawi się też teza na temat osoby, która według jednego z ekspertów jest jedynym podejrzanym.
Eksperci
By dotrzeć do jak najbardziej kompletnych informacji, serial zawiera pogłębione wywiady z osobami, które były najbliżej sprawy. Widzowie poznają punkt widzenia matki zaginionej – Iwony Główczyńskiej. Nie zabraknie również postaci właściciela Biura Detektywistycznego Krzysztofa Rutkowskiego oraz Aldony Szostak, żony zajmującego się tą sprawą od samego początku, zmarłego dziennikarza Janusza Szostaka.
Ponadto w serialu usłyszymy wypowiedzi byłego Nadkomisarza Wydziału Zabójstw Marka Siewierta, który prowadził analizę sprawy z ramienia Komendy Głównej Policji, a także byłego Dyrektora Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji Marka Dyjasza. Pojawi się nawet wypowiedź Janusza Kaczmarczyka, ministra spraw wewnętrznych i administracji, pełniącego w tamtych czasach funkcję prokuratora. W serialu jako eksperci pojawiają się również prawniczka i kryminalistyka Ewa Gruza oraz detektyw i administrator grupy o zaginięciu Iwony Wieczorek Anna Trojanowska. W sprawie wypowiedzą się również dziennikarze, którzy od lat badają ten temat - Marek Sterlingow, Marta Bilska oraz Natalia Grzybowska.
Granice rozpaczy
Ważną częścią dokumentu stała się rozmowa z matką Iwony Wieczorek. Kobieta opowie o własnych przeżyciach z okresu zaginięcia ukochanej córki i tego, jak ta sytuacja nieodwracalnie zmieniła jej życie. Jej poruszające wyznania zostały zrównoważone rzeczowymi wypowiedziami ekspertów, analizą wydarzeń, dowodów oraz podjętych przez policję i detektywów działań. Nie obędzie się bez krytycznego podejścia do policyjnych procedur i głośnych konferencji prasowych. Dokument przedstawi ważne wydarzenia, które miały miejsce przed zaginięciem dziewczyny oraz obali kilka hipotez.
Sprawa Iwony Wieczorek do dziś pozostaje tajemnicą. Czy produkcja rzuci nowe światło na najczęściej omawiane śledztwo ostatnich lat? Dokładna data premiery na Viaplay zostanie ogłoszona już wkrótce.