Sopocka Majówka pod znakiem lat 60‑tych i Jerzego Afanasjewa
Sopocka Majówka w tym roku upłynie pod znakiem lat 60-tych, teatrów i artystów, którzy w tamtym czasie pracowali w Trójmieście i związani byli z Sopotem. Postacią wiodąca jest dla nas Jerzy Afanasjew, który wspólnie z żoną Aliną Afanasjew oraz szwagrem Ryszardem Ronczewskim stworzyli tu Cyrk Rodziny Afanasjeff, o którego sukcesach do dziś uczy się w szkołach artystycznych. Jerzy Afanasjew to jeden z filarów sopockiej kultury, osobowość, do której wciąż odwołują się młodzi twórcy poszukujący w sztuce tego, co mądre, atrakcyjne, jednocześnie z klasą i z poczuciem humoru – mówi Joanna Cichocka-Gula, Wiceprezydent Sopotu.
25.04.2016 15:37
To właśnie do twórczości artysty nawiązuje tegoroczna Parada Mimów zaplanowana 1 maja o godzinie 13.00. Jego talentu literackiego będzie można posmakować – i to dwujęzycznie – podczas prezentacji książki „Ślizgawka i inne opowiadania”. Publikacja, która wydana została w wersji polsko-angielskiej w tłumaczeniu Davida Malcolma i Jennifer Zielińskiej, będzie miała swoją premierę w siedzibie Fundacji Teatru BOTO na Placu Jasia Rybaka 30 kwietnia o godz. 16.00.
Drugim wydarzeniem związanym z postacią Jerzego Afanasjewa będzie premiera teatralna – koprodukcja Teatru na Plaży i Teatru Miniatura z Gdańska inspirowana twórczością sopockiego pisarza i reżysera pt. „Chimery Afanasjewa”. Spektakl w reż. Tomasza Kaczorowskiego odbędzie się 1 maja o godz. 18.00 w Teatrze na Plaży.
„Chimery Afanasjewa” to opowieść trzech Pierrotów, którzy uciekając od opresyjnej rzeczywistości biurowej, podążają za zgiełkiem wojny, przygotowując widowiska grane w garnizonach dla rozrywki żołnierzy. Nad ich głowami świszczą kule, niedaleko eksplodują bomby, a oni wyciągają swój przenośny teatrzyk. Ich opowieści są tylko przystankiem w wiecznej wędrówce przez zgliszcza, śmietniska i biurowce wszędzie tam, gdzie tlą się konflikty zbrojne. Spektakl w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego inspirowany jest opowiadaniami Jerzego Afanasjewa „Gnom na śmietniku świata”, „Każdy człowiek ma swój cień” i „Cień czasu” – najbardziej reprezentatywnymi dla literackiego zjawiska „afanasjewów”. Dla reżysera to kolejne spotkanie z twórczością zapomnianego sopockiego artysty po pracy naukowej nad działalnością Cyrku Rodziny Afanasjeff na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, warsztatach z pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej w Sopocie, których efektem był spektakl „Biurowiec Afanasjewa” oraz po przygotowaniu
autorskiego słuchowiska „Poczta Afanasjewa” w ramach stypendium artystycznego Miasta Sopotu.
Miłośnicy twórczości artysty oraz ci, którzy chcieliby go lepiej poznać, będą mieli okazję jeszcze przed wszystkimi tymi wydarzeniami uczestniczyć w spotkaniu „Zagadki Afanasjewa z Sopotu”, które odbędzie się 29 kwietnia o godzinie 17.00 w Sopotece.
W mieście pojawią się również inne elementy przypominające artystów lat 60-tych i ich realia. Będzie m.in. Dancing z Zespołem Cieśni i Tańca, którego uczestnicy będą mogli pobawić się w rytmach muzyki z dawnych lat, począwszy właśnie od szalonej epoki Teatrzyku Bim-Bom. Potańcówka odbędzie się 1 maja. Kolejne dni to: drugi maja na sportowo oraz waleczny 3 maja, podczas którego odbędzie się piknik militarny. Do tego, jak co roku szczypta dobrej muzyki podczas koncertów, odrobina historii na Grodzisku i coś do smaku, czyli food trucki i możliwość rozpalenia własnego grilla…