Smutna rocznica. Trzy lata temu dziennikarz Piotr Świąc zginął w wypadku
5 marca 2021 r. Piotr Świąc poprowadził swoje ostatnie wydanie "Panoramy" w TVP. W drodze powrotnej na wysokości miejscowości Borcz doszło do wypadku samochodowego. Dziennikarz zginął na miejscu.
06.03.2024 | aktual.: 06.03.2024 17:09
Dziennikarz TVP3 Gdańsk dzień przed wypadkiem odebrał nowy samochód. Tego dnia po raz pierwszy przyjechał nim do pracy. - Bardzo się z niego cieszył, pokazywał nam wszystkim, opowiadał, jaki jest dobrze wyposażony i bezpieczny, biła od niego taka radość - powiedziała w rozmowie z "Faktem" koleżanka z pracy Piotra Świąca. Znajomi prezentera są zgodni co do tego, że był bardzo dobrym i ostrożnym kierowcą.
Był 20 kilometrów od Gdańska, gdy w okolicy Borcza na prostym odcinku drogi, w prowadzone przez niego auto uderzył inny samochód. Renault wbiło się w golfa czołowo. Za kierownicą tego samochodu siedział 23-latek. Obaj kierowcy zginęli na miejscu.
Zgodnie z ekspertyzą ustaloną przez prowadzącą sprawę Prokuraturę Rejonową w Kartuzach, bezpośrednią przyczyną wypadku samochodowego był błąd kierującego drugim autem. "Nie zachował szczególnej ostrożności podczas manewru wyprzedzania, kierował samochodem w stanie nietrzeźwości i w stanie po użyciu amfetaminy, jechał również z prędkością ok. 120-130 km/h w terenie, gdzie prędkość dopuszczalna to 90 km/h" - powiedziała wówczas rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.
Bliscy zorganizowali zbiórkę podczas pogrzebu, na której uzbierano kilka tysięcy na rzecz gdańskiego hospicjum. Dziennikarz został pochowany na gdańskim Srebrzysku, miał 54 lata.
Piotr Świąc był prowadzącym "Wiadomości" oraz "Panoramę", dziennikarzem doskonale znanym trójmiejskim widzom TVP3. Prowadził zajęcia dydaktyczne na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Został pośmiertnie odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.
W 50. odcinku podcastu "Clickbait" zachwycamy się serialem (!) "Pan i Pani Smith", przeżywamy transformacje aktorskie w "Braciach ze stali" i bierzemy na warsztat… "Netfliksową zdradę". Żeby dowiedzieć się, czym jest, znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej: