Siesta Festival: Marcin Kydryński zaprasza na muzyczne święto

17.03.2015 10:04, aktual.: 17.03.2015 11:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Już 23 kwietnia o 21:00 rozpocznie się Siesta Festival 2015. Imprezę zainauguruje koncert Heldera Moutinho, który po raz pierwszy wystąpi w Polsce. Jednak w kolejnych dniach festiwalu na spragnionych gorących rytmów fanów czeka jeszcze więcej atrakcji!

Podczas tegorocznej edycji Siesta Festival będzie aż pięciokrotnie gościć Państwa we wnętrzach Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. W tradycji festiwalu są też ogromnie oczekiwane, intymne Noce Fado, z kolacją i muzyką na wyciągnięcie ręki. Tegoroczny gość festiwalu, Duarte, wystąpi podczas dwóch pierwszych festiwalowych wieczorów, po zakończeniu głównego koncertu. A z racji niezwykłego wręcz charakteru tych wieczorów, postanowiliśmy przenieść je do Sali Zielonej, również w Filharmonii Bałtyckiej. Festiwal zakończy niedzielna afrykańska fiesta w jak zwykle przy takich okazjach, rozbujanym do szaleństwa Klubie Parlament.
Kto wystąpi na Siesta Festival 2015?

Paolo Flores - bard, głos współczesnej Angoli. Kompozytor, autor, producent, niedościgły wykonawca. Mając lat zaledwie 40 już świętował ćwierćwiecze swej muzycznej kariery. Rozpoczął ją bowiem mając lat 16 płytą nagraną w Radio Luanda: "Kapuete Kamundanda". Umieszczona na niej piosenka "Cherry" otworzyła drogę dla nowego nurtu: kizomby. W języku kimbundu kizomba znaczy: zabawa, impreza, balanga. Paulo Flores, wraz z Eduardo Paim'em stali się prekursorami tej ogromnie popularnej do dzisiaj formy muzycznego szaleństwa.
Artysta znany choćby z audycji i serii płyt Siesta, po kilku latach naszych starań nareszcie wystąpi w Polsce po raz pierwszy! Filharmonia Bałtycka, Gdańsk, 24/04/2015, g. 20:00; bilety w cenie 100, 130 i 150 złotych już w sprzedaży.

Drugiego dnia Siesta Festival 2015 sala koncertowa Filharmonii Bałtyckiej będzie należała do miłośników muzyki kobowerdyjskiej. Na scenie pojawi się Neuza!
To imię już dzisiaj powinniśmy wymawiać z wykrzyknikiem. Neuza to nowość i najświeższa rewelacja z Wysp Zielonego Przylądka! Miłośnicy audycji Siesta znają już dobrze sławy archipelagu, sami mają swoich największych faworytów do korony po niezapomnianej Cesarii Evora. Wielu z nich podziwialiśmy podczas poprzednich edycji Siesta Festival na żywo. Śmiało można powiedzieć, że jesteśmy już w pewnym sensie fachowcami w dziedzinie rytmów i stylistyki muzyki z Cabo Verde. Czas więc zacząć odróżniać niuanse, drobne odcienie, inne, delikatne rozłożenie akcentów. Czas zagłębić się w bogactwo kolorowych drobiazgów rozświetlających urzekającą muzykę Wysp Zielonego Przylądka, doceniać jej różnorodne bogactwo, jak na specjalistów przystało. A że nie jest to wiedza tajemna, już drugiego dnia Siesta Festival 2015 przekona nas wszystkich właśnie Nueza, dziewczyna, która urodziła się w samej stolicy Cabo Verde, w Praia, raptem w 1985 roku, i która dzięki wielokrotnym podróżom między wyspami i wrodzonemu talentowi do śpiewu
(jej matka była śpiewaczką) wchłonęła te niuanse, upiększenia, wariacje i której muzyka pokazuje całe bogactwo i piękno tej urzekającej, endemicznej wręcz muzyki.
25 kwietnia na deskach Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku z wielką radością przedstawimy państwu po raz pierwszy w naszym kraju kolejną ciekawą postać z tego magicznego regionu świata, szanowni państwo, wystąpi przed nami Neuza (25/04/2015 Filharmonia Bałtycka, g. 20:00, bilety w cenie 90, 120. 140 złotych już w bileterniach).

Wieczory fado rządzą się innymi regułami niż pozostałe koncerty Siesta Festival. To od początku przemyślane intymne spotkania z fado i jego wykonawcą. To kolacje z przyjaciółmi w możliwie ścisłym gronie. To próba odtworzenia naturalnej atmosfery lizbońskiej piwnicy dla kilkudziesięciu gości wsłuchanych w magiczny śpiew kelnerki czy sommeliera obdarzonych niespotykanie uduchowionym głosem i siłą interpretacji. I tak też będzie tym razem. Na dwóch wieczorach wystąpi (znów po raz pierwszy w naszym kraju!) Helder Moutinho! Wielbiciele gatunku bardzo dobrze znają to nazwisko! Przecież wielki Camane to starszy brat Heldera, a drugi z trójki braci Pedro był gościem pierwszego Siesta Festival. Koniecznie chcieliśmy przedstawić Państwu cały klan! Helder nie tylko ma barwę głosu i sposób interpretacji przypominającej braci, jest jednak jednym z niewielu fadistów, którzy nie bazują tylko na utworach innych, ale zaopatruje ich w swoje własne i wielokrotnie w cudowny sposób sam je przedstawia publiczności. Częściowo
znamy jego twórczość - przecież jego piosenki na całym świecie śpiewa choćby Misia. W tym roku jednak 25 i 26 kwietnia szczęśliwcy będą mogli na wyciągnięcie ręki, przy jednym niemalże stoliku wchłonąć talent Heldera, zatopić się w jego świat fado, w jego własny świat - 25 i 26 kwietnia, Filharmonia Bałtycka, Sala Zielona, g. 22:00; bilety w cenie 250zł (w sprzedaży od wtorku 27.01.2015).

Festiwal zakończy się afrykańską fiestą w Klubie Parlament w Gdańsku. Siestowo-fiestowa scena klubu, która była już we władaniu Yamiego, Bongi, Blicka Bassy, Fatoumaty Diawara, 26 kwietnia wejdzie we władania pani o dźwięcznym nazwisku Charlotte Dipanda. Ta młoda i ciągle obiecująca mieszkanka najbardziej rozśpiewanego kraju Afryki, Kamerunu ma już na swym koncie płyty, międzynarodową karierę rozpoczynaną oczywiście z Paryża, wspólne występy i nagrania z tak lubianymi i znanymi w naszym kraju muzykami jak "etatowy basista Siesty" Richard Bona czy wspomniany i podziwiany na festiwalu Blick Bassy. W Klubie Parlament Charlotta Dipanda roztańczy, rozrusza, rozgrzeje do czerwoności polską publiczność po raz pierwszy (26.04.2015 g. 22:00).

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także