Serialowa adaptacja "Wywiadu z wampirem": "Więcej, dłużej, bardziej obscenicznie"
Chyba żaden ze sceptyków telewizyjnej produkcji czy też fanów filmu z 1994 (z Bradem Pittem i Tomem Cruisem w rolach głównych) nie mógł spodziewać się tak udanej i poniekąd rewolucyjnej reinkarnacji powieści. Najnowsza adaptacja dzieła Anne Rice powinna zaciekawić nawet najbardziej zagorzałych fanów literackiego fenomenu XX wieku.
Drugi sezon serialowej wersji "Wywiadu z wampirem" polską premierę na kanale AMC będzie miał 20 czerwca 2024. Już teraz mieliśmy okazję pojawić się na oficjalnej premierze serialu w Nowym Jorku i zadać kilka pytań jego twórcom. Okoliczności były raczej niecodzienne: gości przywitała scenografia niemal żywcem wyjęta z dawnego Nowego Orleanu i jego zakazanych zaułków. Najbardziej zaskakującym elementem była jedna... otwarta trumna.
Gospodarzem wieczoru było dobrze znane wszystkim nowojorczykom kultowe miejsce - The McKittrick Hotel. I szczerze przyznam, że trudno sobie wyobrazić bardziej trafiony wybór na lokalizację gotycko-zamglonej-erotycznej premiery drugiego sezonu "Wywiadu z wampirem".
Po przybyciu na miejsce uczestnicy – w tym gwiazdy Jacob Anderson i Eric Bogosian – zostali wezwani na dół do tzw. legowiska wampirów na specjalny premierowy pokaz odcinka.
Fani "Zmierzchu", czy też "Czystej krwi" poczuliby się jak w domu - z prawdziwymi jodłami otaczającymi kinową przestrzeń, wszechobecnym półmrokiem za sprawą jedynie zapalonych świec oraz pianistą witającym gości mrożącą krew w żyłach ścieżką dźwiękową serialu - każdy tego wieczoru miał okazję poczuć się jak wampir.
Nie zabrakło również drinków stworzonych lub też wyselekcjonowanych specjalnie na tę okazję. Oprócz standardowy trunków jak wino czy szampan, gwiazdy miały okazję spróbować "krwistego" gin martini z dodatkiem likieru z buraków, tequilę zmieszaną z sokiem z granatów (oczywiście) oraz jabłkowe brandy jako klasyk zainspirowany Nowym Orleanem z 1920 roku.
Więcej, dłużej, bardziej obscenicznie
Pierwsza próba okazała się sukcesem. Premierowy sezon serialu rozgrywa się na osi ośmiu odcinków, natomiast jego kontynuacja prezentuje już zdwojoną ilość epizodów oraz bardziej dosadne - nie tylko przepełnione krwią, ale również przyprawiające widzom rumieńców - sceny. Autorka wampirzego uniwersum, Anne Rice, która odeszła w 2021 roku, podobno była zachwycona inwencją i kreatywnością telewizyjnych filmowców. Twórcy serialu: Rolin Jones oraz producent wykonawczy Mark Johnson (zdobywca Oscara za film "Rain Man") postawili sobie za cel honoru, nie tylko zachwycić fanów filmowej produkcji w reżyserii Neila Jordana, ale przede wszystkim wiernych czytelników sagi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
WYWIAD Z WAMPIREM - PREMIERA 2. SEZONU 20 CZERWCA 22:00 W AMC
Wspaniały Jacob Anderson wcielił się w rolę Louis de Pointe du Lac. Aktor znany widzom z serialu "Gry o tron" przejmuje pałeczkę po Bradzie Pittcie z 1994 roku. Twórcy nie tylko zmienili pochodzenie głównego bohatera, kolor jego skóry czy też wiek, od którego cała historia się rozpoczyna, ale przede wszystkim podkreślili jego preferencje seksualne. I co może wydać się najciekawsze - właśnie tego rodzaju interpretacja jest najbardziej wierna książce z 1976 roku. W telewizyjnej produkcji (pod skrzydłami Rolina Jonesa) queerowych elementów mamy pod dostatkiem, czym niestety nie może poszczycić się i do czego szczerze przyznaje się reżyser filmu "Wywiad z wampirem", Neil Jordan. Wielobudżetowa kinowa produkcja z 1994 obchodzi w tym roku obchodzi swoje trzydziestolecie, a jednak wydaje się, że dopiero teraz świat dojrzał do pełno-wizerunkowej ekranizacji książki Anne Rice.
- Wiedziałem, że podejmuję się wielkiego ryzyka. Wiedziałem, że przysporzę sobie wielu wrogów, niemniej dziedzictwo Anny Rice jest warte kolejnych interpretacji i zasługuje na nowe pokolenia fanów - odpowiada nam pomysłodawca telewizyjnego projektu, Rolin Jones.
- Serial jest skonstruowany w taki sposób, że powinien zaskoczy nie tylko fanów filmu z Bradem Pittem, ale również czytelników twórczości Rice i to jest moja największa duma. Proszę pamiętać, że nasz serial to wciąż najwierniejsza adaptacja jej książek - kontynuuje.
- Co ciekawe i z czego się bardzo cieszę, to nikt nas nie porównuje do filmu - odpowiada na nasze pytania o adaptację kinową Jacob Anderson (serialowy Louis).
- To prawda. Bardzo się cieszę, że nikt w mojej obecności nie wspomina o Tomie Cruise. I nie wiem, czy teraz zaszkodzę sobie tym wyznaniem, ale szczerze, to nie pamiętam tak dobrze filmu. Nie było to moim źródłem inspiracji ani przez sekundę moich przygotowań do roli" - dodaje Sam Reid, australijski aktor, który wciela się w Lestata de Lioncourt (Cruise w kinowej adaptacji).
Najnowsza telewizyjna produkcja powieści skupia się bardziej na niuansach toksycznej przemocowej romantycznej relacji. Jej dysproporcjach zarówno fizycznych, rasowych jak i społeczno-kulturalnych. Serial jest dosadnym oraz znamiennym komentarzem amerykańskiego społeczeństwa nie tylko w latach 70. ubiegłego wieku, ale również czasów współczesnych. Dlatego też postać dziennikarza, który przeprowadza tytułowy wywiad z wampirem, powraca po latach. Daniel Molloy (niegdyś znany widzom, dzięki Christianowi Slaterowi; dziś wciela się w niego aktor, Eric Bogosian) nie przypomina już młodego chłopaka, którego poznaliśmy w 1994 roku. Dziś to dojrzały, dotknięty chorobą zgorzkniały dziennikarz, który nie ma zbyt wiele czasu na sentymentalne wdechy i wydechy za utraconym słońcem. Serial ostro jak brzytwa tnie do sedna sprawy. Po co nam kolejna adaptacja "Wywiadu…"? Odpowiedź na to pytanie może nam podpowiedzieć sam Antonio Banderas.
Według Rolina Jonesa jest to jedyna osoba z oryginalnej obsady filmu, która szczerze i z zaciśniętymi kciukami śledzi losy bohaterów w kolejnych odcinkach.
- A wiesz, kto kocha nasz serial i zadzwonił do mnie po pierwszym sezonie? Antonio! - mówi reżyser.
Magia telewizyjnego świata Anne Rice wciąż rośnie
Powieść Anne Rice "Wywiad z Wampirem" została wydana w Stanach Zjednoczonych w 1976 roku. W Polsce ukazała się kilka lat później, jednak równie szybko zyskała popularność. W 1994 roku pojawił się film o tym samym tytule, będący adaptacją pierwszej powieści z cyklu "Kroniki wampirów", na którym opiera się nadchodzący serial.
W 2020 roku AMC Networks ogłosiło zawarcie umowy na zakup praw do najważniejszych dzieł literackich Anne Rice: serii "Kroniki wampirów" oraz "Dzieje czarownic z domu Mayfair" - sprzedały się one w ponad 150 milionach egzemplarzy na całym świecie. Obejmują 18 tytułów, w tym tak uwielbiane i słynne powieści, jak: "Wywiad z wampirem", "Wampir Lestat", "Królowa potępionych" czy "Godzina czarownic". Anne Rice była bezpośrednio zaangażowana w proces produkcji przed swoją śmiercią w 2021 roku, natomiast Christopher Rice, syn autorki, pełni funkcję producenta wykonawczego serialu.
Serialowa adaptacja
Serial "Wywiad z Wampirem" śledzi epicką historię Louisa de Pointe du Laca (Jacob Anderson), pełną miłości, krwi i niebezpieczeństw, jakie niesie ze sobą nieśmiertelność. Wampir opowiada o swojej niecodziennej egzystencji dziennikarzowi Danielowi Molloyowi (Eric Bogosian). Zmagając się z ograniczeniami życia czarnoskórego mężczyzny w Nowym Orleanie na początku XX wieku, Louis nie może oprzeć się kuszącej propozycji Lestata de Lioncourta (Sam Reid): przemiany w wampira i zostania jego towarzyszem. Uzależniające moce Louisa mają okrutną cenę, a pojawienie się nowej podopiecznej Lestata – młodej Claudii (Bailey Bass) – sprawia, że obaj wkraczają na wieloletnią ścieżkę zemsty i odkupienia.
Wielokrotnie nagradzany Mark Johnson ("Better Call Saul", "Breaking Bad", "Halt and Catch Fire"), Christopher Rice oraz nieżyjąca już Anne Rice są producentami wykonawczymi "Wywiadu z wampirem". Rolę showrunnera pełni Rolin Jones ("Friday Night Lights", "Perry Mason"). Uznany reżyser Alan Taylor ("Gra o tron", "Mad Men", "Rodzina Soprano") wyreżyserował dwa pierwsze odcinki, jest także jednym z producentów wykonawczych serialu.
W nowym sezonie gościnnie wystąpi David Costabile (Breaking Bad, Billions, W garniturach). Premiera 2. sezonu odbędzie się w czwartek, 20 czerwca 2024 roku o 22:00 na AMC, a kolejne odcinki emitowane będą w czwartki o tej samej porze.
Katarzyna Kasperska dla Wirtualnej Polski, Nowy Jork
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" rozkładamy na czynniki pierwsze fenomen "Reniferka", przyglądamy się skandalom z drugiej odsłony "Konfliktu" i zachwycamy się zaskakującą fabułą "Sympatyka". Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej: