Trwa ładowanie...
05-03-2010 12:10

Serial, który w latach 80. wywołał skandal!

Serial, który w latach 80. wywołał skandal!Źródło: Galapagos
d4cw5ve
d4cw5ve

Zrealizowany przez Jerzego Dymka i Andrzeja Swata „Tulipan” to serial, którego scenariusz został zainspirowany postacią i wyczynami Jerzego Kalibabki – legendarnego oszusta, który w latach 80. uwiódł i okradł kilkaset kobiet. Serial po raz pierwszy ukazuje się na DVD nakładem Galapagos Films przy współpracy z Telewizją Polską.

Jurek (Jan Monczka) ma dość życia na prowincji. Przypadkowe spotkanie z piękną Niemką Karin (Monika Orłoś) sprawia, że mężczyzna przekonuje się, iż dzięki osobistemu urokowi i wrodzonemu sprytowi może całkiem wygodnie żyć na koszt zadurzonych w nim kobiet.

Jurek wyrusza w Polskę. Jego ofiarami padają kolejne kobiety, które przestępca uwodzi, a później okrada. Sprawą zaczyna interesować się milicja. Śledztwo w sprawie niebezpiecznego „Casanovy” prowadzi kapitan Jerzy Marek (Jerzy Kryszak)
.

Niestety, mimo ogromnego zaangażowania milicjanci są zawsze o krok za „Tulipanem” – jak uwodziciela zdążyły juz nazwać media. Zirytowany bezradnością stróżów prawa, sprawiedliwość podrywaczowi postanawia wymierzyć brat jednej z jego ofiar (Artur Barciś)
...

d4cw5ve

Scenariusz „Tulipana” jest luźno inspirowany wydarzeniami z lat 80. kiedy cała Polska z żyła wyczynami Jerzego Kalibabki – przestępcy i uwodziciela, który wykorzystał tysiące kobiet zanim dopiero po kilku latach został schwytany przez milicję i skazany na 15 lat pozbawienia wolności. Andrzej Swat, autor zrealizowanego później i również cieszącego się dużą popularnością „Akwenu Eldorado” (1988), dostrzegł w historii Kalibabki doskonały materiał na serial. Inspiracji dostarczyła mu m.in. seria publikowanych na łamach „Tygodnika Powszechnego” artykułów Leszka Konarskiego, w których autor dokładnie opisał sposoby działania Kalibabki.

Do współpracy przy realizacji serialu zaprosił Janusza Dymka – reżysera i scenarzystę, autora udanego cyklu dla młodzieży „Siedem życzeń”, który wyreżyserował 5 z 6 odcinków „Tulipana”.

W roli tytułowej w serialu wystąpił Jan Monczka, absolwent krakowskiej PWST wtedy występujący głównie na deskach teatralnych i mający na koncie jedynie epizodyczną (niewymienioną nawet w napisach) rolę w jednym z odcinków telewizyjnego cyklu „Z biegiem lat, z biegiem dni” w reżyserii Andrzeja Wajdy i Edwarda Kłosińskiego. Obok niego w obsadzie znaleźli się między innymi: Ewa Ziętek, Maria Pakulnis, Jerzy Kryszak, Marta Klubowicz, Anna Gornostaj, Krystyna Tkacz, Stanisław Brudny, Maria Probosz i Artur Barciś.

Serial trafił na antenę TVP w lutym 1987 roku wywołując niemały skandal. Emisję kolejnych odcinków poprzedzała plansza z napisem „Tylko dla widzów dorosłych”, a przeciwko „Tulipanowi” protestowały kobiety, księża i część mediów oskarżając serial o szerzenie nihilizmu i demoralizację widzów. Większość recenzentów oceniła jednak serial pozytywnie chwaląc przede wszystkim kreację Jana Monczki, któremu udało się pokazać Tulipana jako człowieka w gruncie rzeczy nieszczęśliwego i tęskniącego za miłością, domem i normalną rodziną.

d4cw5ve

Jednym z atutów serialu do dnia dzisiejszego pozostaje doskonała ścieżka dźwiękowa. W „Tulipanie” obok muzyki ilustracyjnej Andrzeja Korzyńskiego znalazło się bowiem kilkanaście wpadających piosenek takich jak „Sweet, sweet Tulipan” w wykonaniu Urszuli, „Na progu raju” i „Crazy Zdzich” Piotra Fronczewskiego i Marleny Drozdowskiej (tej samej, która wspólnie z Markiem Kondratem wyśpiewała słynne „Mydełko Fa”), „Nowa metoda” rockowej formacji Kosmetyki Miss Pinku a nawet instrumentalna kompozycja Wojciecha Waglewskiego pt. „Księga wiatrów” w wykonaniu kultowego zespołu Osjan.

Wydanie DVD Wydanie DVD w edycji dwupłytowej serialu „Tulipan” sklepach pojawi się 5. marca 2010 roku. Na płytach znajdzie się całość serialu zawierająca 6 odcinków.

d4cw5ve
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cw5ve