Trwa ładowanie...
nagroda

Serial "Czas honoru" i polski film o Kennedym nagrodzone w USA

Polskie produkcje: serial "Czas honoru" i dokument "Amerykanin w PRL", będący wspomnieniem o wizycie w Polsce brata prezydenta Johna F. Kennedy'ego, Roberta - zdobyły nagrody w 53. edycji konkursu programów telewizyjnych New York Festivals w Nowym Jorku.

Share
Serial "Czas honoru" i polski film o Kennedym nagrodzone w USA
d4io0cc

Listę nagrodzonych przekazała PAP we wtorek Telewizja Polska. Na liście znalazł się również dokument Pawła Łozińskiego "Chemia". Wszystkie trzy tytuły to produkcje TVP.

Pierwsza seria "Czasu honoru" (reżyseria: Michał Kwieciński, Michał Rosa i Wojciech Wójcik)
, serialu wyprodukowanego dla TVP2, z Janem Wieczorkowskim, Maciejem Zakościelnym, Antonim Pawlickim i Jakubem Wesołowskim w obsadzie - otrzymała w Nowym Jorku Srebrny Medal w kategorii "akcja".

Dokument "Amerykanin w PRL", w reż. Piotra Morawskiego i Ryszarda Kaczyńskiego, uhonorowano z kolei Złotym Medalem w kategorii "historia/społeczeństwo". Film został skomponowany z materiałów archiwalnych prezentujących wizytę Roberta Kennedy'ego w Warszawie w 1964 r., kilka miesięcy po śmierci Johna Fitzgeralda Kennedy'ego.

d4io0cc

"Otoczony przez tłumy entuzjastycznie witających go warszawiaków oraz przez setki agentów służb specjalnych Robert Kennedy funkcjonuje w Warszawie jak figura symbolizująca legendarny Zachód. Jego zachowanie i stosunek do ludzi drastycznie kontrastują z socjalistycznymi realiami, co częstokroć wywołuje konsternację obu stron" - opisuje przedstawione wydarzenia Aleksandra Biernacka, zajmująca się w TVP sprawami związanymi z festiwalami filmowymi.

Każdy krok Kennedych obserwowali w Polsce etatowi pracownicy służby bezpieczeństwa, a także liczni, wmieszani w tłum tajni współpracownicy, zmobilizowani specjalnie na tę okazję.

"Chemia" Pawła Łozińskiego, zrealizowana w Redakcji Filmu Dokumentalnego TVP1, zdobyła Złoty Medal w kategorii "zdrowie".

Jest poruszającą relacją z zabiegów chemioterapii w jednym ze szpitali onkologicznych. "Rozmowy pacjentów, ich rozważania, refleksje i lęki formują portrety ludzi nagle skonfrontowanych z czymś nieogarniętym, nie do końca znanym, nie poddającym się racjonalizacji - z chorobą wymagającą natychmiastowego zredefiniowania całego życia" - zwraca uwagę Biernacka.

d4io0cc

Jak dodaje, "z przepełnionych najróżniejszymi emocjami reakcji wyłania się zdumienie, że medycyna i cywilizacja XXI wieku nie zapewniają bezpieczeństwa niezbędnego do życia".

Paweł Łoziński to syn wybitnego dokumentalisty Marcela Łozińskiego.

Gala rozdania nagród w ramach 53. edycji konkursu programów telewizyjnych New York Festivals odbyła się 3 maja. Przyciągnęła ponad 150 wpływowych producentów i przedstawicieli stacji telewizyjnych z całego świata, m.in.: BBC, ARTE, ZDF, HBO, CNN i NBC.

d4io0cc

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4io0cc
d4io0cc