Serial "Czas honoru" i polski film o Kennedym nagrodzone w USA
Polskie produkcje: serial "Czas honoru" i dokument "Amerykanin w PRL", będący wspomnieniem o wizycie w Polsce brata prezydenta Johna F. Kennedy'ego, Roberta - zdobyły nagrody w 53. edycji konkursu programów telewizyjnych New York Festivals w Nowym Jorku.
05.05.2010 | aktual.: 27.07.2018 11:58
Listę nagrodzonych przekazała PAP we wtorek Telewizja Polska. Na liście znalazł się również dokument Pawła Łozińskiego "Chemia". Wszystkie trzy tytuły to produkcje TVP.
Pierwsza seria "Czasu honoru" (reżyseria: Michał Kwieciński, Michał Rosa i Wojciech Wójcik)
, serialu wyprodukowanego dla TVP2, z Janem Wieczorkowskim, Maciejem Zakościelnym, Antonim Pawlickim i Jakubem Wesołowskim w obsadzie - otrzymała w Nowym Jorku Srebrny Medal w kategorii "akcja".
Dokument "Amerykanin w PRL", w reż. Piotra Morawskiego i Ryszarda Kaczyńskiego, uhonorowano z kolei Złotym Medalem w kategorii "historia/społeczeństwo". Film został skomponowany z materiałów archiwalnych prezentujących wizytę Roberta Kennedy'ego w Warszawie w 1964 r., kilka miesięcy po śmierci Johna Fitzgeralda Kennedy'ego.
"Otoczony przez tłumy entuzjastycznie witających go warszawiaków oraz przez setki agentów służb specjalnych Robert Kennedy funkcjonuje w Warszawie jak figura symbolizująca legendarny Zachód. Jego zachowanie i stosunek do ludzi drastycznie kontrastują z socjalistycznymi realiami, co częstokroć wywołuje konsternację obu stron" - opisuje przedstawione wydarzenia Aleksandra Biernacka, zajmująca się w TVP sprawami związanymi z festiwalami filmowymi.
Każdy krok Kennedych obserwowali w Polsce etatowi pracownicy służby bezpieczeństwa, a także liczni, wmieszani w tłum tajni współpracownicy, zmobilizowani specjalnie na tę okazję.
"Chemia" Pawła Łozińskiego, zrealizowana w Redakcji Filmu Dokumentalnego TVP1, zdobyła Złoty Medal w kategorii "zdrowie".
Jest poruszającą relacją z zabiegów chemioterapii w jednym ze szpitali onkologicznych. "Rozmowy pacjentów, ich rozważania, refleksje i lęki formują portrety ludzi nagle skonfrontowanych z czymś nieogarniętym, nie do końca znanym, nie poddającym się racjonalizacji - z chorobą wymagającą natychmiastowego zredefiniowania całego życia" - zwraca uwagę Biernacka.
Jak dodaje, "z przepełnionych najróżniejszymi emocjami reakcji wyłania się zdumienie, że medycyna i cywilizacja XXI wieku nie zapewniają bezpieczeństwa niezbędnego do życia".
Paweł Łoziński to syn wybitnego dokumentalisty Marcela Łozińskiego.
Gala rozdania nagród w ramach 53. edycji konkursu programów telewizyjnych New York Festivals odbyła się 3 maja. Przyciągnęła ponad 150 wpływowych producentów i przedstawicieli stacji telewizyjnych z całego świata, m.in.: BBC, ARTE, ZDF, HBO, CNN i NBC.