Trwa ładowanie...
nagroda
05-05-2010 12:53

Serial "Czas honoru" i polski film o Kennedym nagrodzone w USA

Polskie produkcje: serial "Czas honoru" i dokument "Amerykanin w PRL", będący wspomnieniem o wizycie w Polsce brata prezydenta Johna F. Kennedy'ego, Roberta - zdobyły nagrody w 53. edycji konkursu programów telewizyjnych New York Festivals w Nowym Jorku.

Serial "Czas honoru" i polski film o Kennedym nagrodzone w USA
d302ial
d302ial

Listę nagrodzonych przekazała PAP we wtorek Telewizja Polska. Na liście znalazł się również dokument Pawła Łozińskiego "Chemia". Wszystkie trzy tytuły to produkcje TVP.

Pierwsza seria "Czasu honoru" (reżyseria: Michał Kwieciński, Michał Rosa i Wojciech Wójcik)
, serialu wyprodukowanego dla TVP2, z Janem Wieczorkowskim, Maciejem Zakościelnym, Antonim Pawlickim i Jakubem Wesołowskim w obsadzie - otrzymała w Nowym Jorku Srebrny Medal w kategorii "akcja".

Dokument "Amerykanin w PRL", w reż. Piotra Morawskiego i Ryszarda Kaczyńskiego, uhonorowano z kolei Złotym Medalem w kategorii "historia/społeczeństwo". Film został skomponowany z materiałów archiwalnych prezentujących wizytę Roberta Kennedy'ego w Warszawie w 1964 r., kilka miesięcy po śmierci Johna Fitzgeralda Kennedy'ego.

"Otoczony przez tłumy entuzjastycznie witających go warszawiaków oraz przez setki agentów służb specjalnych Robert Kennedy funkcjonuje w Warszawie jak figura symbolizująca legendarny Zachód. Jego zachowanie i stosunek do ludzi drastycznie kontrastują z socjalistycznymi realiami, co częstokroć wywołuje konsternację obu stron" - opisuje przedstawione wydarzenia Aleksandra Biernacka, zajmująca się w TVP sprawami związanymi z festiwalami filmowymi.

d302ial

Każdy krok Kennedych obserwowali w Polsce etatowi pracownicy służby bezpieczeństwa, a także liczni, wmieszani w tłum tajni współpracownicy, zmobilizowani specjalnie na tę okazję.

"Chemia" Pawła Łozińskiego, zrealizowana w Redakcji Filmu Dokumentalnego TVP1, zdobyła Złoty Medal w kategorii "zdrowie".

Jest poruszającą relacją z zabiegów chemioterapii w jednym ze szpitali onkologicznych. "Rozmowy pacjentów, ich rozważania, refleksje i lęki formują portrety ludzi nagle skonfrontowanych z czymś nieogarniętym, nie do końca znanym, nie poddającym się racjonalizacji - z chorobą wymagającą natychmiastowego zredefiniowania całego życia" - zwraca uwagę Biernacka.

Jak dodaje, "z przepełnionych najróżniejszymi emocjami reakcji wyłania się zdumienie, że medycyna i cywilizacja XXI wieku nie zapewniają bezpieczeństwa niezbędnego do życia".

Paweł Łoziński to syn wybitnego dokumentalisty Marcela Łozińskiego.

Gala rozdania nagród w ramach 53. edycji konkursu programów telewizyjnych New York Festivals odbyła się 3 maja. Przyciągnęła ponad 150 wpływowych producentów i przedstawicieli stacji telewizyjnych z całego świata, m.in.: BBC, ARTE, ZDF, HBO, CNN i NBC.

d302ial
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d302ial