"Sceny z życia małżeńskiego" na HBO Go. Poruszająca historia o upadającym związku [RECENZJA]

W główne role w serialu wcielili się Oscar Isaac oraz Jessica Chastain, mat. prasowe
W główne role w serialu wcielili się Oscar Isaac oraz Jessica Chastain, mat. prasowe

22.09.2021 15:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mocne, prowadzone pewną ręką, intensywne aktorstwo to wielka siła miniserialu HBO "Scen z życia małżeńskiego". Historia znana jak świat – po paru latach w związku i jednym dziecku coś zaczyna pękać. Bliscy sobie ludzie coraz bardziej się oddalają, zadając krytyczne pytania: czy jest co ratować? Czy chcę to ratować?

Opowieści detektywistyczne dzielą się podobno na dwa typy. Pierwszy to ten, w którym od razu wiadomo, kto zabił, ale kluczowe jest, by ciekawie opowiadać do końca. Drugi natomiast to ten, w którym do finałowej sceny nie wiadomo, kto zabił i niepewność utrzymuje napięcie. Zwolennicy zarówno pierwszej, jak i drugiej teorii rozsiani są po świecie i nie sposób stwierdzić, która wersja przynosi komu więcej satysfakcji.

Trochę podobnie jest z historiami rodzinnymi, ale z pewnym intrygującym twistem – otóż każdy z nas ma lub miał rodzinę i własne związane z nią przemyślenia, traumy czy radości. Pamięć mamy wybiórczą, zapadają w nią zwykle te z jakiegoś powodu najistotniejsze wydarzenia, do tego z bardzo subiektywnego punktu widzenia.

Rozkładając "Sceny z życia małżeńskiego" na czynniki pierwsze, na myśl przychodzi całe mrowie skojarzeń, referencji, rozważań, które w jakimś sensie zakorzenione są w naszym wychowaniu i wczesnej młodości. Z drugiej strony historia rozstania jest stara jak świat, czytelna pod każdą szerokością geograficzną z różną wrażliwością, odczuwaną też z uwzględnieniem odrębności kulturowych, historycznych, politycznych.

W serialu Hagaia Leviego ("Terapia", "Nasi chłopcy" czy "The Affair") każdy drobniuteńki aspekt, który zjawi się w naszej pamięci i świadomości, będzie miał znaczenie, bo wpłynie na sposób i intensywność odbioru jego najnowszego dzieła.

Parę Mirę (Jessica Chastain) i Jona (Oscar Isaac) poznajemy, gdy spotykają się na kanapie i odpowiadają na pytania zadawane przez studentkę prowadzącą badania socjologiczne o związkach monogamicznych. Pytania są mocno osobiste, dotyczą związku pary, ale też takich kwestii, które mogą stanowić łatwy zapalnik.

Na przykład: podział obowiązków w domu, kto więcej zarabia, kto pierwszy wyszedł z inicjatywą wspólnego zamieszkania, kto pierwszy się zakochał… To w domu tej pary drażliwe kwestie, choć na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się idealne – ciepły, zadbany dom, modna aranżacja wnętrza, stabilizacja. Ona zarabia znacznie więcej jako wysoko postawiona dyrektorka w branży IT. On jest naukowcem, profesorem – intelekt stawia na pierwszym miejscu, choć życie zweryfikowało piramidę potrzeb ze studenckiej w rodzicielską, odpowiedzialną.

Ona przeważnie milczy, on wkłada słowa w jej usta. Nie dochodzą do porozumienia. Potem z każdą chwilą, minutą i sekundą każdego kolejnego odcinka dowiadujemy się o Mirze i Jonie odrobinę więcej, składamy w jedną całość historię tego ich chybotliwego związku, który wymaga ciągłej pracy. Jak wszystko. Po drodze poliamoryczny związek przyjaciół, ciąża, aborcja, dylematy, ciągłe dylematy… i druga miłość. Ona jest dobrą żoną, on dobrym mężem, ale w tym przypadku są świetni osobno.

W "Scenach z życia małżeńskiego" na podstawie miniserialu Ingmara Bergmana z 1973 r. cały dramat jednej rodziny pokazany jest jakby w półtonach. Nie ma wielkich deklaracji, rozdzierania szat, krzyków i awantur. Jest cicha rezygnacja i niepokój o przyszłość, o wspólne dziecko, które będzie musiało się nauczyć rozmawiać z mamą i tatą, nie z rodzicami.

Jest też może wreszcie lekki zawód, że tym razem nie wyszło. Że gdzieś minęło te 12 lat, bez obietnicy wspólnego zestarzenia się, że nagle jesteśmy już po czterdziestce i jakby trzeba zaczynać od nowa.

Levi, Chastain i Isaac dają nadzieję. Szybkie zerwanie z przeszłością boli intensywnie, ale krótko. Następnego dnia trzeba się już mierzyć z nowymi wyzwaniami i rozpocząć grę według nowych reguł.

"Sceny z życia małżeńskiego" można oglądać na HBO GO.

Źródło artykułu:WP Teleshow
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także