Była u szczytu kariery. Jej morderczyni odsiaduje dożywocie
Historia Seleny Quintanilli jest niczym filmowy scenariusz o narodzinach gwiazdy, której potencjał miał odmienić muzykę popularną, a sukces przynieść wieczną sławę. I poniekąd tak się stało. Jednak rozgłos związany z imieniem Seleny został naznaczony tragedią - niespodziewanym odejściem młodej kobiety, po której pozostała tylko pustka i jej piosenki.
Selena przyszła na świat 16 kwietnia 1971 roku w Teksasie jako najmłodsza z trójki dzieci Marcelli i Abrahama Quintanillów. Prócz meksykańskich korzeni rodzina posiadała również indiańskich przodków z plemienia Czirokezów, których krew płynęła w żyłach matki Seleny.
Dziewczyna od małego miała kontakt z muzyką, wypełniającą jej rodzinny dom za sprawą ojca. Abraham w młodości występował w zespole The Dinos, grającym w latach 50. i 60., dlatego też zależało mu, by dzieci poszły w jego ślady. Syna A.B. nauczył grać na gitarze, a starszą córkę, Suzette, przekonał do perkusji, jednak przełomem okazał się moment, kiedy 6-letnia Selena ujawniła swoje możliwości wokalne. Jej talent popchnął Abrahama do założenia zespołu Selena y Los Dinos w 1981 roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Początkowo występowali w rodzinnej restauracji. Po jej bankructwie, spowodowanym recesją początku lat 80., rodzina przeprowadziła się do Corpus Christi w Teksasie. Tam Abraham postawił wszystko na jedną kartę i stał się pełnoetatowym managerem zespołu, który od tej pory grywał na weselach oraz festynach. Koncerty pozwalały rodzinie nie tylko związać koniec z końcem, ale również zdobywać i poznawać nową publiczność, a ta najchętniej bawiła się do rytmów muzyki Tejano.
To w tym gatunku Abraham ujrzał szansę na sukces, jednak zdawał sobie sprawę, że oprócz coverów w swoim repertuarze powinni mieć co najmniej kilka autorskich piosenek, których tworzeniem i produkcją zajął się wspólnie z synem A.B.
Istniała jeszcze jedna drobna przeszkoda, którą musieli pokonać w drodze do hali sław muzyki Tejano... Nauczyć Selenę języka hiszpańskiego.
Droga na szczyt
Przyszła królowa Tejano zaczęła swoją przygodę z hiszpańskim od fonetycznej nauki piosenek, rozmów z ojcem i oglądania meksykańskich telenowel. Opłaciło się, gdyż już w 1984 roku nagrała pierwszy hiszpańskojęzyczny album "Mis Primeras Grabaciones", z którym ruszyła w trasę.
Nie było łatwo – muzyka Tejano była gatunkiem zdominowanym przez mężczyzn. Z powodu jej płci oraz młodego wieku Selena y Los Dinos nierzadko spotykali się z odmową ze strony właścicieli lokali, w których planowali koncerty. Jednak swoim głosem i ujmującą osobowością młoda piosenkarka zaczęła podbijać serca fanów, zdobywając coraz większą sławę.
Pierwszy znaczący przełom nadszedł w 1987 roku wraz ze zdobyciem tytułu wokalistki roku na Tejano Music Awards, który to sukces powtórzyła jeszcze dziewięć razy. Kolejne płyty przyniosły wzrost zainteresowania Seleną zarówno w USA, jak i Meksyku, a za tym podążył kontrakt z wytwórnią EMI Latin.
Piosenki zaczęły piąć się po listach przebojów, wzbudzając coraz szersze zainteresowanie i przynosząc współpracę z takimi markami jak Coca-Cola. Selena Quintanilla wkroczyła w złotą erę swojej kariery. Jej koncerty z jarmarcznych występów zmieniły się w show gromadzące tysiące ludzi, co zmusiło A.B. i Abrahama do podjęcia decyzji o powiększeniu składu Seleny y Los Dinos.
W ten sposób do zespołu dołączył gitarzysta Chris Pérez, który nie tylko wzmocnił brzmienie grupy, ale również skradł serce wokalistki.
Zakazana miłość
Selena i Chris bardzo szybko zapałali do siebie uczuciem. Niestety oboje wiedzieli, że nie spotka się ono z aprobatą ojca dziewczyny. W jego oczach Pérez ze swoimi długimi włosami i rockowym ubiorem był zgubą, która mogła doprowadzić do rozpadu zespołu i końca kariery 19-letniej wówczas córki. Młodzi zdecydowali się zatem ukrywać związek przed wszystkimi.
Udało im się utrzymać relację w sekrecie przez długi czas, jednak prędzej czy później prawda musiała wyjść na jaw. Stało się to przez siostrę Seleny, Suzette, która natknęła się na parę w trakcie flirtowania i od razu poinformowała o swoim odkryciu ojca. Ten, rozwścieczony całą sytuacją, nakazał im zakończyć związek, a gdy odmówili, wyrzucił Péreza z zespołu.
Rozstanie zakochanych nie trwało jednak długo. 2 kwietnia 1992 roku para zdecydowała się na ucieczkę i potajemny ślub, który wzięli jeszcze tego samego dnia. Ale i tym razem nie udało się utrzymać wszystkiego w tajemnicy. W ciągu kilku godzin media poinformowały o zmianie stanu cywilnego Seleny.
Dla Abrahama był to cios, którego nie potrafił przeboleć. W wywiadach po ślubie córki mówił o swoich obawach względem Chrisa i jego wpływu na możliwy koniec kariery Seleny. Czas jednak rozwiał wątpliwości i Quintanilla ostatecznie pogodził się z Pérezem, przyjmując go do rodziny – oraz ponownie do zespołu.
Miesiąc po ślubie Selena wypuściła swój kolejny album "Entre a Mi Mundo", na którym znalazł się jej największy hit "Como la Flor". Płyta pokryła się 10-krotną platyną, umacniając pozycję Seleny na amerykańskim i meksykańskim rynku. Rok później wydała krążek "Live!", nagrany podczas koncertu w Memorial Coliseum w Corpus Christi, za który posypały się niemal wszystkie istotne dla niej nagrody, w tym Grammy za najlepszy meksykańsko-amerykański album.
Selena zaczęła również zwracać uwagę swoimi niepowtarzalnymi kreacjami, które w znacznej mierze sama zaprojektowała lub współtworzyła. Coraz więcej dziewczyn chciało wyglądać jak ona, a sama gwiazda od małego marzyła o zostaniu projektantką mody. Nikt nie podejrzewał, że realizacja tego marzenia będzie ją kosztowała życie…
Królowa Tejano
W 1994 roku wokalistka otworzyła dwa butiki pod szyldem Selena Etc., które łączyły w sobie sklep odzieżowy z salonem piękności. Ich rozwój przyczynił się do zaliczenia piosenkarki do grona 20. najbogatszych hiszpańskojęzycznych muzyków w USA.
Jednak po kolejnym studyjnym albumie "Amor Prohibido" dziewczyna nie była w stanie samodzielnie zarządzać sklepami. Do tego zadanie postanowiła oddelegować Yolandę Saldívar, która od kilku lat nadzorowała jej oficjalny fanklubu w San Antonio.
"Amor Prohibido" okazało się największym sukcesem Seleny. Krążek pokrył się 36-krotną platyną, przynosząc jej tytuł Królowej Tejano i otwierając drogę do nagrania anglojęzycznej płyty. Trasa koncertowa promująca album zaprowadziła ją do Houston Astrodome, gdzie odbył się jej największy koncert w USA dla ponad 66 tysięcy widzów. Miał on miejsce 26 lutego 1995 roku i był ostatnim tak dużym występem Seleny.
Selena - Como La Flor (Live From Astrodome)
Z początkiem roku Abraham zaczął odbierać niepokojące telefony od miłośników córki, którzy pomimo regularnych opłat w jej fanklubie nie otrzymywali obiecanych gadżetów. Rozpoczął śledztwo, które ujawniło, że Yolanda Saldívar zdefraudowała ponad 30 tys. dol. z klubu oraz butików.
Na kanwie tych ustaleń doprowadził do konfrontacji między kobietą oraz Seleną i Suzette w siedzibie ich rodzinnej firmy Q-Productions. Przedstawił niespójności w funduszach i zażądał od Yolandy dowodów, które potwierdzałyby jej niewinność. Zapowiedział, iż jeśli ich nie dostarczy, powiadomi policję. Zabronił również Yolandzie kontaktowania się z młodszą córką.
Kobieta miała zwrócić wszystkie dokumenty finansowe niezbędne do rozliczenia podatkowego. Saldívar jednak opóźniała ich przekazanie, czym ostatecznie zmusiła Selenę do przyjazdu do motelu Days Inn w Corpus Christi, gdzie tymczasowo przebywała, i odebrania ich osobiście.
Czytaj też: Najlepiej stłumiony skandal w dziejach Hollywood. Jak zatuszowano gwałt na młodziutkiej aktorce?
Tragiczny koniec
Spotkanie odbyło się rankiem 31 marca 1995 roku. Saldívar grała na zwłokę, twierdząc, że została zgwałcona w trakcie krótkiego pobytu w Meksyku. Selena zawiozła kobietę do miejscowego szpitala, lecz odesłano je z kwitkiem, argumentując, iż rzekoma napaść miała miejsce w innym kraju. Kobiety wróciły do motelu, w którym wokalistka ponownie zażądała zwrotu dokumentów. W odpowiedzi Yolanda Saldívar wyjęła rewolwer i wystrzeliła w stronę Seleny, uszkadzając jej aortę. 23-letnią dziewczynę przewieziono do szpitala, gdzie zmarła w wyniku znacznej utraty krwi.
Wiadomość o śmierci Seleny Quintanilla-Pérez pogrążyła w smutku cały muzyczny świat, a reakcje na jej odejście były porównywane do tych po śmierci Elvisa Presleya czy Johna Lennona. Kondolencje napływały do rodziny od największych gwiazd, w tym Glorii Estefan, Julio Iglesiasa czy Madonny. Jej nazwisko na stałe zapisało się w panteonie sław muzyki latino, a dzień jej urodzin został ustanowiony Dniem Seleny w Teksasie przez ówczesnego gubernatora Georga W. Busha.
Rodzina Quintanillów do dziś pielęgnuje pamięć córki i siostry, promując jej muzykę oraz wspierając młodych artystów latino. Na motywach tragicznej historii Seleny powstały również musical, biograficzny film z Jennifer Lopez w roli głównej oraz serial na Netfliksie.
Yolanda Saldívar za popełnioną zbrodnię została skazana na dożywocie.
Bibliografia:
- Arrarás M. C., Selena’s Secret: The Revealing Story Behind Her Tragic Death, Simon and Schuster, 1997.
- Pérez C, To Selena, with Love, Penguin Books, 2012.
- Bailey K., American heroines female role models in America, HarperCollins, 2004.
- Parédez D., Selenidad: Selena, Latinos, and the Performance of Memory, Duke University Press., 2009.