Rosja zakazuje "South Parku"

Prokuratura rosyjska chce nakazać zdjęcie z anteny amerykańskiej bajki "South Park", laureata wielu nagród.

Rosja zakazuje "South Parku"

"Po wielokrotnych skargach ze strony widzów, film został uznany za ekstremistyczny”, komentuje rzecznik prasowy. Już od dnia swojego debiutu w 1997 roku, skierowany do starszego grona publiczności South Park budzi wiele kontrowersji. A wszystko za sprawą grupy dziewięciolatków parodiujących gwiazdy kina, światowe elity polityczne, religię, małżeństwa homoseksualne, czy Saddama Husseina.

Rzecznik prasowy moskiewskiego biura prokuratury okręgowej z siedzibą w Basmany, Valentina Titova, informuje, że sprawa przeciwko emitowaniu filmu została wniesiona tuż po tym jak ukazał się na rosyjskim kanale 2x2 w wyniku czego uznano go za ekstremistyczny.

Zgodnie z wnioskami ekspertów z komisji śledczych, zarzut został wniesiony przeciwko kanałowi 2x2 po wyświetleniu odcinka”, wyjaśnia Titova.

South Park zdobył dwie nagrody Emmy, a po raz pierwszy pojawił się na amerykańskim kanale Comedy Central. Został zdubbingowany na język rosyjski, a następnie emitowany na lokalnych kanałach, między innymi 2x2, słynącym z wyświetlania seriali animowanych w Moskwie i Sankt Petersburgu.

Do rzecznika kanału 2x2 nie mogliśmy dotrzeć od razu.

Rosyjski Związek Chrześcijan Wiary Ewangelickiej zgłosił swoje roszczenia do prokuratury, po tym jak 20 ekspertów zbadało efekty jego oddziaływania na młodych widzów.

Lider ugrupowania, Konstantin Bendas, powiedział, że „South Park” to tylko jeden przykład kreskówki, którą należałoby zdjąć z anteny telewizji publicznej, ponieważ rani uczucia osób wierzących, wzniecając przy tym nienawiść religijną i narodową.

"Jest wiele bajek, przeciwko którym musimy wyrazić swój sprzeciw. Tym razem chodzi o epizod 15 trzeciej serii South Parku.”

Odcinek o nazwie "Mr. Hankey’s Christmas classics”, dostępny na www.southparkstudios.com, znalazł się pierwszy raz na antenie w 1999 roku. Dominują w nim fragmenty z plejadą postaci śpiewających kolędy bożonarodzeniowe.

„To, że serial dostępny jest na kanałach telewizji kablowej i abonenci dokonują świadomego wyboru, to jedno. Ale dzieciaki nie powinny po prostu siadać przed telewizorem i oglądać tego po szkole. Należy je chronić”, mówi Bendas.

Rosja ustanowiła prawo poszerzające pojęcie ekstremizmu tak, aby zawarła się w nim kwestia „poniżanie godności narodowej” oraz „wzniecanie religijnej i narodowej nienawiści”, co uznano za konieczne w celu powstrzymania fali nienawiści zalewającej mniejszości narodowe.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)