"Rolnik szuka żony": Ania Bardowska z dużym brzuszkiem. Mówi o piciu alkoholu w ciąży
Ania Bardowska i jej mąż Grzegorz poznali się na planie show TVP "Rolnik szuka żony". Relacja szybko nabrała rumieńców. Teraz para jest po ślubie i czeka na drugie dziecko.
09.09.2019 | aktual.: 09.09.2019 19:34
"Rolnik szuka żony" to program, który ma realny wpływ na życie uczestników. Nie wszystkich, oczywiście, ale kilku na pewno. Jednym z nich jest Grzegorz Bardowski, który w show poznał swoją żonę Anię. Para zakochiwała się w sobie na oczach widzów. W kwietniu 2016 r. doszło do ślubu, a pod koniec roku Ania urodziła syna Jasia. Teraz spodziewa się córeczki.
Ostatnio Bardowska pokazała na swoim instagramowym profilu zdjęcie z dużym ciążowym brzuszkiem. Poród zbliża się wielkimi krokami. Jednak, tym razem, to nie wygląd żony rolnika wzbudził zainteresowanie, a wpis, którym okrasiła fotografię. Dotyczy bardzo ważnego tematu: picia alkoholu w czasie ciąży.
"To moja druga ciąża i wiecie czym chcę się pochwalić? Z ręką na sercu mówię, że w ciąży nie spożyłam ani grama alkoholu. Teorii, że lampka wina nie zaszkodzi mówię stanowcze nie! Na wszystko w życiu jest czas. Wiem, że takich kobiet jak ja są miliony, ale warto o tym wciąż mówić. Miałam kiedyś w przedszkolu dziewczynkę z zespołem FAS i widziałam jak na starcie jej życie było cięższe od innych. Nigdy bym sobie nie wybaczyła, że sama zaszkodziłam własnemu dziecku. Jest wśród nas, naszych dzieci tyle okropnych chorób, nad którymi nie możemy zapanować, na które nie mamy wpływu. W przypadku % wybór jest prosty. Dzisiaj jest światowy dzień świadomości FAS" - napisała Bardowska.
Pod wpisem internautki podzieliły się swoimi przemyśleniami i historiami. W komentarzy wynika, że uważają dokładnie to, co Bardowska. I bardzo dobrze!
Poradnik żywienia dla kobiet w ciąży wydany przez Instytut Matki i Dziecka instruuje: "Jeśli dość często pijesz alkohol, zdecyduj się na jego całkowitą eliminację z diety".
"Alkohol jest substancją toksyczną, przechodzącą przez łożysko do krwiobiegu płodu. W licznych badaniach wykazano jego szkodliwy wpływ na rozwój dziecka. Powoduje on niedotlenienie i upośledzenie odżywienia płodu. Spożywanie alkoholu podczas ciąży wiąże się z ryzykiem wystąpienia wielu zaburzeń w rozwoju płodu składających się na płodowy zespół alkoholowy (FAS). Zespół ten wyróżniają następujące cechy: mała masa urodzeniowa, wady serca, układu kostno-stawowego i moczowego, opóźniony rozwój psychomotoryczny, upośledzenie umysłowe oraz deformacje twarzy. Alkohol wywiera negatywny wpływ na mózg dziecka, powodując trwałe zaburzenia jego struktury i funkcji" - czytamy w poradniku.