Rolf Harris nie żyje. Pedofilska przeszłość gwiazdy BBC wstrząsnęła Brytyjczykami
23.05.2023 15:41, aktual.: 23.05.2023 17:08
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Nie żyje Rolf Harris, legenda brytyjskiej telewizji, którego pedofilska przeszłość wstrząsnęła przed laty opinią publiczną. Miał 93 lata.
Informację o śmierci Rolfa Harrisa, australijskiego muzyka, malarza i autora licznych programów dla dzieci, podała stacja BBC, powołując się na agencję Press Association. Według jej doniesień Harris zmarł w angielskim mieście Maidenhead w hrabstwie Berkshire, co potwierdził tamtejszy ratusz.
Specjalne oświadczenie wydała także rodzina Rolfa Harrisa, podkreślając, że 93-latek zmarł w spokoju, w otoczeniu swoich bliskich. Ujawniono też, że został już pochowany. Nieznane są za to przyczyn śmierci artysty, którego ujawnione po wielu latach przestępstwa seksualne na nieletnich wstrząsnęły opinią publiczną.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pierwsze oskarżenia pod adresem Rolfa Harrisa pojawiły się w 2013 r., kiedy grupa kobiet oskarżyła go o przestępstwa seksualne popełnione na nich, gdy były jeszcze dziećmi. Zarzuty okazały się prawdziwe, co potwierdził głośny na Wyspach proces. Rok później sąd w Londynie skazał Harrisa na 5 lat i 9 miesięcy więzienia za pedofilię.
Zobacz także
Do przestępstw miało dochodzić w latach 1968-86, a w procesie potwierdzono, że Harris dopuścił się co najmniej kilkunastu nadużyć, a jego ofiarami były na pewno cztery dziewczynki. Gdy trafił za kratki, miał 84 lata. Z więzienia wyszedł jednak już w 2017 r. Nigdy nie przeprosił swoich ofiar.
Przez ponad pół wieku do czasu wybuchu pedofilskiego skandalu Rolf Harris był ulubieńcem Brytyjczyków. Karierę na szklanym ekranie zaczynał w BBC na początku lat 50. Pojawiał się w licznych audycjach dla dzieci, prezentując na ekranie swoje rysunkowe umiejętności.
Zobacz także
Był także utalentowanym muzykiem, przyjaźnił się z Beatlesami, podbijał listy przebojów, a nawet namalował oficjalny portret królowej Elżbiety II. Za swoje zasługi trzykrotnie odznaczono go orderem Imperium Brytyjskiego.
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" bierzemy na warsztat finały tegorocznej Eurowizji, rozprawiamy o "Yellowstone" z Kevinem Costnerem oraz polecamy trzy książki, od których nie będziecie mogli się oderwać w maju. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.