Retro telewizja: dream Team "Wiadomości" z 1997 roku. Gdzie się podziały gwiazdy serwisu?
Wiadomości
None
Transformacja ustrojowa, która nastąpiła w Polsce po roku 1989, przyniosła ogromne zmiany nie tylko w życiu politycznym i społecznym, ale też w innych dziedzinach życia. Wolny rynek wkraczał do gospodarki oraz mediów, które w ekspresowym tempie chciały nadrobić zaległości i jak najszybciej dogonić te zachodnie, zwłaszcza amerykańskie.
"Wiadomości" były pierwszą jaskółką zmian w TVP i następcą symbolu PRL-owskiej propagandy, czyli "Dziennika telewizyjnego". Pierwsze wydanie wyemitowano w sobotę 18 listopada 1989 roku. Prowadził je Wojciech Reszczyński, a uwagę widzów zwracał przede wszystkim minimalistyczny wystrój telewizyjnego studia. Pozbawiony zbędnych ozdób plan zdjęciowy i prezenter prowadzący wydanie na tle kompletnie pustych ścian, miały w wyrazisty sposób podkreślić, że redakcja "Wiadomości" zaczyna niemal od zera, bez żadnej spuścizny swojego poprzednika.
Kilka lat później studio programu prezentowało się już zupełnie inaczej. Duże ekrany, drogie wyposażenie, szybkie tempo przekazywania informacji i nowoczesne intro dawały poczucie, że widzowie oglądają serwis, który równie dobrze mógłby być nadawany na kanale CNN.
Wspominając "Wiadomości" drugiej połowy lat 90., nie można nie wspomnieć o jego ekipie, która w tamtym czasie wyznaczała standardy dziennikarstwa newsowego.
Wiemy, jak potoczyła się kariera Jolanty Pieńkowskiej, ale co się stało Martą Grzywacz, Danutą Holecką, Grażyną Bukowską, Bogdanem Ulką, Janem Szulem i Marcinem Zimochem? Sprawdziliśmy to.