Radykalni islamiści polują na rysowniczkę
Groźby al-Awlakiego opublikowane zostały w angielskojęzycznym magazynie "Inspire" finansowanym przez Al-Kaidę. Duchowny pisze w nim, że Norris jest nowym "najważniejszym celem" i powinna spłonąć w ogniach piekielnych. Poza Norris na liście artystów, których należy ukarać znalazło się ośmiu innych rysowników, którzy ośmielili stworzyć "bluźniercze karykatury" proroka Mahometa. FBI oceniło groźby, jako "bardzo poważne".
14.07.2010 | aktual.: 29.10.2013 16:25
O mieszkającej w Seattle Molly Norris zrobiło się głośno, gdy stanęła w obronie autorów prześmiewczego serialu animowanego "South Park" i oskarżyła ich macierzystą stację, Comedy Central, o cenzurę. Sprawa dotyczyła dwóch odcinków serialu, w którym wyśmiewany jest zakaz obrazowania islamskiego proroka (by go nie pokazać twórcy serialu kazali mu przebrać się za wielkiego misia). Comedy Central zdecydowało się wyciąć z kreskówki słowo Mahomet i przemowę jednego z bohaterów na temat zastraszania.
W kwietniu tego roku oburzona Norris opublikowała w Internecie apel, by 20 maja stał się Międzynarodowym Dniem Rysownia Mahometa (Everybody Draw Mohammed Day). Do apelu załączony był plakat, na którym kilka spersonifikowanych przedmiotów twierdzi, że jest islamskim prorokiem.
Efekty zaskoczyły samą Norris. Na popularnym serwisie społecznościowym Facebook powstała grupa, do której wstępowali popierający ją użytkownicy i publikowali swoje podobizny Mahometa. O ruchu poinformowały najważniejsze amerykańskie media. Sama rysowniczka, przestraszona rozmiarami akcji i rozgłosem, szybko zaczęła się wycofywać ze swojego pomysłu, twierdząc, że jej praca nie była nawoływaniem do żadnej akcji, a jedynie zwykłym rysunkiem. Po pewnym czasie przeprosiła nawet w lokalnej telewizji KING 5 TV wszystkich, którzy mogli się poczuć urażeni. W jednym z wywiadów powiedziała, że opublikowała swój rysunek, ponieważ "jest idiotką".
Sprawa stała się jednak już na tyle głośna, że nikt nie słuchał, co artystka ma do powiedzenia. Ruch wspierający akcję na Facebooku stał się tak duży, że rządzony przez islamistów Pakistan postanowił zablokować dostęp do tej strony, oskarżając ją o obrazę Islamu.
Magazyn internetowy "Inspire",w którym ukazały się groźby al-Awlaki pod adresem artystki jest inicjatywą propagandystów powiązanych z Al-Kaidą. Magazyn jest skierowany do podatnej na wpływy zachodniej młodzieży, a obok przetłumaczonych na angielski przemówień Osamy Ben Ladena znajdują się przepisy jak skonstruować bombę z materiałów dostępnych w zwykłej kuchni.