Trwa ładowanie...

Przyspieszają filmy, żeby zmieścić więcej reklam? TVN: bzdura!

W sieci pojawił się fragment ścieżki dźwiękowej filmu ”Ocean’s Eleven”, z którego miałoby rzekomo wynikać, że TVN emituje filmy kinowe z lekkim przyspieszeniem. Sprawdzamy, czy tak jest w istocie. TVN: - Nie ma takiej praktyki. To prawnie niedopuszczalne.

Przyspieszają filmy, żeby zmieścić więcej reklam? TVN: bzdura!Źródło: Materiały prasowe
dtmd6c1
dtmd6c1

Na stronie Wykop.pl jeden z internautów zamieścił dwie nałożone na siebie ścieżki dźwiękowe. Chodzi o ten sam film - ”Ocean’s 11”. Jedna ścieżka z dialogami biegnie nieco szybciej niż druga, o ułamki sekund. Ta przyspieszona miałaby pochodzić z TVN. (Internauta nie pisze jednak, skąd pochodzi wolniejsza ścieżka dźwiękowa: z kina, DVD a może z innej stacji TV).

Te same dialogi po angielsku słychać nieco wcześniej na jednej taśmie, a później na drugiej.

Internauci spierają się, dlaczego TVN miałby puszczać przyspieszoną wersję.

dtmd6c1

”Prawdopodobnie po to, żeby zmieścić więcej reklam" – podejrzewa jedna z nich.

”Wszyscy to robią. Nie chodzi o reklamę, tylko o ramówkę. To jest podstawowa funkcja urządzenia emisyjnego.” – pisze inny.

”W Polsce telewizja odtwarzana jest z prędkością 25 klatek na sekundę. W USA filmy nagrywało się w 23.98 klatek na sekundę i w tylu klatkach został nagrany ”Ocean's 11”. Standardowy sposób konwersji stosowany na całym świecie polega na zwyczajnym przyspieszeniu filmu” – to kolejny głos.

”Przyspieszenie filmu nie ma związku z wciskaniem reklam, a ze zwykłą różnicą pomiędzy regionami - 25 w Europie i 23.98 w USA. Amerykańskie filmy na DVD w UE też są przyspieszone” – to kolejna opinia.

dtmd6c1

TVN: to bzdura

Zapytaliśmy w TVN, czy rzeczywiście przyspieszają filmy w porównaniu np. z oryginalną wersją kinową i o ile? Czy chodzi o wciśnięcie większej liczby reklam?

Joanna Górska, rzeczniczka prasowa stacji, odpowiedziała nam, że jest bzdurą podejrzenie, jakoby TVN przyspieszał filmy, żeby zmieścić więcej reklam.

- Europejskie prawo stanowi, że w ciągu godziny zegarowej można wyemitować 12 minut reklam – mówi Górska. – Regulacje nakazują, żeby reklamy nie przekraczały 20 proc. dobowego czasu nadawania. Więc teza internautów jest nieprawdziwa. Nie możemy nadać więcej reklam niż przewiduje ustawa.

dtmd6c1

Czy jednak filmy w TVN rzeczywiście są przyspieszane, jak miałoby wynikać z nagrania na Wykopie, a jeśli tak, to po co? I czy TVN uznaje to nagranie za autentyczne?

Joanna Górska mówi nam, że stacja nie dokonuje żadnych konwersji plików: - Emitujemy je w takiej wersji, jakie dostajemy od dystrybutora.

Pani rzecznik mówi, że jeśli już odbywa się konwersja z 24 na 25 klatek na sekundę, czyli z wersji kinowej na telewizyjną, to dzieje się to wcześniej, poza TVN. Zdarza się wtedy, że wersja kinowa jest 3-4 minuty dłuższa niż telewizyjna.

- Proszę nie tworzyć żadnych teorii spiskowych - mówi. - Prawo zakazuje nam przyspieszania filmów w celu uzyskania dodatkowego czasu na reklamę. Nie robimy tego.

Górska mówi, że technicy TVN sprawdzą autentyczność nagrania z Wykopu, ale zaraz dodaje: - Każdy może sobie coś nagrać i wrzucić do sieci. Nie twórzmy naciąganych historii na tej podstawie.

dtmd6c1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtmd6c1