Trwa ładowanie...

Przeprosili, ale się wycofali. TVP nie wykonuje wyroku sądu

TVP miała przeprosić miasto Gdańsk za ksenofobiczny materiał z 2016 r. Przeprosiny szybko zniknęły jednak ze strony TVP Info. Teraz TVP zapowiada, że złoży skargę kasacyjną. Miasto Gdańsk: - Wyegzekwujemy te przeprosiny od telewizji Kurskiego.
Share
Jacek Kurski, prezes TVP
Jacek Kurski, prezes TVPŹródło: East News
d7ugbef

TVP - nakazem sądu - ma przeprosić miasto Gdańsk za rasistowski i ksenofobiczny materiał, który pojawił się w 2016 r. w programie "Minęła 20" w TVP Info. Ma na to czas do piątku do godz. 23.59. Materiał z 2016 r. pokazywał w negatywnym świetle zarówno prezydenta Pawła Adamowicza, miasto Gdańsk oraz imigrantów, jak i uchodźców. Sąd uznał ten materiał za ksenofobiczny, rasistowski i stygmatyzujący.

Co prawda przeprosiny pojawiły się w formie pisemnej w czwartek 18 lutego ok. godz. 13.30 na stronie TVP Info, jak i na Facebooku i Twitterze stacji, ale szybko je usunięto.

Tymczasem – zgodnie z wyrokiem sądu – komunikat o przeprosinach musi zostać odczytany w TVP przez lektora w ramach materiału otwierającego audycję "Minęła 20"; ma być opublikowany przez 24 godz. na fanpage'u TVP Info na Facebooku na górze strony, z możliwością udostępniania; ma być publikowany w portalu internetowym TVP Info przez 24 godz. jako druga wiadomość dnia, a dalsze 48 godz. jako jeden z głównych 10 materiałów w portalu oraz opublikowane na Twitterze w profilu TVP Info przez 3 dni, analogicznie jak inne materiały.

d7ugbef

- Telewizja ma trzy dni od momentu uprawomocnienia się wyroku na opublikowanie przeprosin na swojej stronie i w mediach społecznościowych oraz cztery dni na zamieszczenie ich w programie "Minęła 20" - twierdzi w "Gazecie Wyborczej" mecenas Tomasz Ejtminowicz, pełnomocnik miasta Gdańsk. - To, co zostało opublikowane i zniknęło, nie jest wykonaniem wyroku. TVP ma jeszcze czas, żeby rozpocząć publikację przeprosin do piątku do godz. 23.59.

Tymczasem Centrum Informacji TVP informuje WP, że telewizja nie wykona wyroku:

"Telewizja Polska złożyła wniosek o wstrzymanie wykonania wyroku Sądu Apelacyjnego w sprawie z powództwa Gminy Miasta Gdańsk oraz ma zamiar złożyć skargę kasacyjną w tej sprawie".

Daniel Stenzel, rzecznik prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, powiedział WP: - Jest to niepoważne traktowanie orzeczenia sądu. Wyrok jest prawomocny i powinien być wykonany co do słowa. Jeżeli TVP tego nie zrobi, to kodeks postępowania cywilnego wskazuje, jak możemy to wyegzekwować od telewizji Jacka Kurskiego.

d7ugbef

Podziel się opinią

Share
d7ugbef
d7ugbef