Propozycje J.P. Fantastica
O palmę pierwszeństwa walczą cztery serie, cieszące się największą liczba głosów (kolejno): "D.Gray-man", "Soul Eater", "Monster" i "Claymore". Procentowa różnica pomiędzy nimi nie jest znacząca i może szybko się zmienić.
Zdecydowanym faworytem jest manga z gatunku_ shonen_(dla nastoletnich chłopców), osiągająca w Japonii, Stanach Zjednoczonych i wielu krajach Europy zawrotną wprost popularność. "D.Gray-man" Katsura Horshino to historia grupy Egzorcystów-wybrańców, stowarzyszonych w Czarnym Zakonie i ich kolejnych pojedynków z demonami Hrabiego Millenium, który po biblijnym potopie planuje ponownie zniszczyć świat. Na pierwszy rzut oka fabuła nie wydaje się odkrywcza, jednak interesujące historie pełnokrwistych bohaterów i dynamiczne pojedynki zostały starannie dopracowane. Mangę cechuje mroczny klimat, momentami także inteligentny humor. Kartą przetargowa mogą być świetne grafiki Hoshino, budujące gotycki nastrój przedstawionego świata.
"Soul Eater" Atsushi'ego Okubo (również z gatunku shonen) wydaje się mixem elementów najbardziej popularnych w Japonii tytułów: "Dragon Ball", "Naruto", "Bleach" czy "Death Note". Akcja toczy się w Ośrodku Szkolenia Broni Shinigami. Celem organizacji jest obrona świata przed odrodzeniem legendarnego demona Kishina. Bohaterowie muszą zebrać jego 99 jaj i duszę wiedźmy. Spodziewać się można wielu bijatyk i dużej dawki śmiechu.
Odmienny typ historii reprezentuje seria Naokiego Urasawy. "Monster" to mroczny i brutalny thriller psychologiczny, opowiadający o losach doktora Kenzo i jego dawnego pacjenta, obecnie psychopatycznego mordercy- Johana Lieberta. Rzecz dzieje się w podzielonych przez mur berliński Niemczech. Autor umiejętnie opanował sztukę suspensu, trzymając czytelnika w napięciu, a także budując kolejne kryminalne zagadki i nastrój grozy. Próby rozwikłania mrocznej historii Lieberta i docieczenia przyczyn jego stanu psychicznego mogą być dla wielu fascynujące.
Trzy głosy za "Monster" plasuje się "Claymore" - fantasy zakorzenione w czasach fikcyjnego średniowiecza. Główna bohaterka Clare należy do tytułowej organizacji, stworzonej do walki z przerażającymi kreaturami, pożerającymi ludzkie wnętrzności. Mangę można by śmiało określić, jako żeńską wersję "Wiedźmina".
O wydanie walczy także seria science fiction "20th Century Boys" Naoki Urasawa, nagrodzona w 2003 roku prestiżową Shogokukan Manga.