Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
baza ludzi
30-04-2013 11:04

Program Festiwalu Komiksowa Warszawa

Program Festiwalu Komiksowa WarszawaŹródło: komiks.wp.pl
d1wdngy
d1wdngy

Podczas trzech dni Festiwalu będzie można spotkać komiksowych autorów z Polski i zagranicy, obejrzeć liczne wystawy, a także uczestniczyć w tematycznych panelach dyskusyjnych, prelekcjach i wykładach. Festiwal to także doskonała okazja, by zapoznać się z komiksowymi nowościami wydawniczymi, skierowanymi zarówno do młodszych, jak i starszych czytelników.

Organizatorami Festiwalu Komiksowa Warszawa są Polskie Stowarzyszenie Komiksowe oraz Stowarzyszenie Twórców ,,Contur".

Program imprezy:

Piątek, 17 maja

17.00-18.20 - sala konferencyjna w Galerii
Spotkanie translatorskie
Podczas spotkania znani tłumacze komiksów, podzielą się swoim warsztatem pracy oraz omówią najważniejsze kwestie związane z problemami w tłumaczeniu komiksów. Przewidziany jest również czas na dyskusję i pytania z sali.

d1wdngy

18.20-19.00 - sala konferencyjna w Galerii
Dawny Komiks Polski - spotkanie z redaktorem serii Adamem Ruskiem
Adam Rusek, badacz historii komiksu polskiego przedstawi serię Dawny Komiks Polski mająca na celu prezentację najciekawszych komiksów przedwojennych, których większość ukazała się na łamach ówczesnej prasy.

Sobota, 18 maja 2013

10.00-10.20 - sala konferencyjna w Galerii
Stypendium sklep.gildia.pl - ogłoszenie wyników i prezentacja Wydawnictwa Komiksowego
Podczas spotkania zostaną ogłoszone wyniki konkursu stypendialnego, w którym nagrodą dla zwycięzcy/zwycięzców jest 6 tysięcy złotych na powstanie zwycięskiego projektu komiksowego. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną również zapowiedzi Wydawnictwa Komiksowego - zmiany w planie na 2013 rok i plan na rok kolejny.

10.20-10.40 - sala konferencyjna w Galerii
Ogłoszenie wyników konkursu komiksowego i prezentacja projektu Praga Gada. O wojnie Fundacji Animacja
Podczas spotkania zostaną ogłoszone wyniki konkursu na komiks w projekcie Praga Gada realizowanym przez Fundację Animacja. Przybliżony zostanie też sam projekt Praga Gada oraz powstająca przy nim antologia komiksowa realizowana przez profesjonalistów, ale również prezentująca prace uczestników konkursu.

10.40-11.20 - sala konferencyjna w Galerii
Spotkanie z twórcą komiksów dziecięcych Tomaszem Samojlikiem
Tomasz Samojlik to pracownik naukowy Zakładu Badania Ssaków PAN w Białowieży. Poza działalnością naukową zajmuje się też tworzeniem komiksów dla dzieci, w których bawi i edukuje - bez nudy i z humorem. Na spotkaniu można będzie poznać jego dalsze komiksowe play oraz zapoznać się z kolejnym komiksem z serii o ryjówkach: Norka zagłady.

d1wdngy

11.20-12.00 - sala konferencyjna w Galerii
Spotkanie z Mateuszem Skutnikiem
Mateusz Skutnik jest jednym z najpopularniejszych polskich twórców komiksowych. Regularnie raczy nas nowymi komiksami, tym razem okazją do tego jest Tetrastych, zbierający pięćdziesiąt dwie jednoplanszówki z komiksowymi historyjkami przepełnionymi liryczną nutą i purnonsensowym humorem. Oczywiście podczas spotkania twórca zaprezentuje swoje dalsze plany, m.in. opowie o pracy nad kolejnymi Rewolucjami.

12.00-13.00 - sala konferencyjna w Galerii
Zawsze o ważnych tematach - spotkanie z Marvano
Belgijski twórca Marvano (Mark van Oppen) od lat jest znany, jako autor doskonale poruszający się w estetyce komiksów science fiction. Polacy doskonale znają jego komiks Wieczna wojna, będący protestem przeciwko wojnom. Jego komiksy zawsze odnoszą się do rzutkich politycznie i społecznie tematów, czy to w realiach światów przyszłości: Wieczna Wolność, Dallas Barr, czy też we współczesnej historii: Berlin. Nie inaczej jest z nowością ukazującą się w maju - Grand Prix, w której zostaje przedstawiona historia dziejąca się podczas wyścigów automobili organizowanych w latach 30. XX wieku.

13.00-14.00 - sala konferencyjna w Galerii
Reportaże komiksowe - spotkanie z Igortem
Włoski wydawca i twórca komiksów Igort (Igor Tuveri) w ostatnich latach wyspecjalizował się w reportażu komiksowym. Jego reportaże opowiadają o krajach byłego Związku Radzieckiego. W ostatnim roku ukazały się przejmujące Dzienniki ukraińskie, a obecnie na rynek trafiają Dzienniki rosyjskie, opowiadające o wojnie w Czeczenii oraz zabójstwie Anny Politkowskiej. Igort opowie nam również o swoich przyszłych projektach komiksowych oraz warsztacie twórcy komiksów reportażowych.

d1wdngy

14.00-14.30 - sala konferencyjna w Galerii
Fest - śląska antologia - spotkanie z twórcami
Antologia komiksów z województwa Śląskiego FEST to pierwsza tak duża prezentacja twórców komiksów, działających obecnie w tym regionie Polski. Grupa dwudziestu pięciu rysowników i scenarzystów, zamiast palić opony, w ramach pikiety pod budynkiem sejmu, podjęła próbę opowiedzenia ,,nowych legend" rozgrywających się w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Górnego Śląska i Zagłębia. W efekcie powstał ponad stustronicowy komiks, będący, z jednej
strony przeglądem możliwości twórczych autorów, a z drugiej logicznie ułożoną, zwartą opowieścią.

14.30-15.00 - sala konferencyjna w Galerii
Spotkanie z twórcami komiksu Rycerz Ciernistego Krzewu
Jeden scenarzysta i dwudziestu trzech twórców - o wyjątkowym procesie twórczym i komiksowej różnorodności porozmawiamy z twórcami i twórczyniami komiksu. Komiks ukaże się nakładem Wydawnictwa Komiksowego.

15.00-17.00 - sala Paryż A

Odkrywamy Serbię - spotkanie z twórcami ,,Przewodnika po Serbii"

16.00-17.00 - sala konferencyjna w Galerii
Komiks węgierski - spotkanie prezentujące scenę komiksową na Węgrzech
Przedstawiciele Węgierskiego Stowarzyszenia Komiksowego przybliżą nam węgierski rynek komiksowy wczoraj i dziś. Opowiedzą o komiksie węgierskim, który jest mało znany w Polsce, a jego percepcja w naszym kraju opiera się głównie o sentyment do pozycji T. Horvatha publikowanych w latach 80. XX w.

d1wdngy

17.00-17.40 - sala konferencyjna w Galerii
Czy Czerwony pingwin musi umrzeć? - spotkanie z Michałem Śledzińskim
Najważniejszy twórca młodego pokolenia spotka się z fanami z okazji premiery Czerwonego pingwina. Fani będą mogli dopytać się również o inne jego projekty oraz o losy kultowych serii, które stworzył.

17.40-18.20 - sala konferencyjna w Galerii
Życie rozpisane na kadry - spotkanie z Denisem Wojdą
W marcu 2010 roku Denis Wojda ruszył ze swoim blogowym projektem komiksowym 366 kadrów. W międzyczasie rozrósł się on do 566 kadrów i znalazł wydawcę. Znany rysownik i scenarzysta komiksowy opowie o tym projekcie i jego ponad dwuletnim tworzeniu.

18.30 - scena główna
Rozdanie nagród PSK za rok 2012
Po raz czwarty odbędzie się rozdanie nagród Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego. Tym razem za rok 2012. Nagrody polskiego rynku komiksowego zostaną przyznane w następujących kategoriach: Najlepszy rysownik, Najlepszy scenarzysta, Najlepszy polski komiks, Najlepszy komiks zagranicznych wydany w Polsce. Przewidziane są też nowe kategorie nagród, które do ich rozdania utrzymujemy w tajemnicy.

d1wdngy

Niedziela, 19 maja 2013

10.00-10.40 - sala konferencyjna w Galerii
Spotkanie podsumowujące konkurs Powstanie '44 w komiksie oraz promocja antologii pokonkursowej
Na spotkaniu zaprezentowana zostanie antologia komiksowa podsumowująca VI edycję konkursu organizowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego. O konkursie opowiedzą przedstawiciele jury oraz uczestnicy.

10.40-11.30 - sala konferencyjna w Galerii
Komiks Portugalski - o komiksie portugalskim z udziałem twórców Richard Camara i Paulo Monteiro
Na festiwalu gościmy dwóch portugalskich twórców, którzy opowiedzą o rynku komiksu w Portugali oraz o swoich pracach. Richard Camara poza pracą dla prasy i agencji reklamowych zajmuje się tworzeniem dzienników podróżnych. Maj spędza w Warszawie, kreując komiksowy reportaż z podróży do Polski. Paulo Monteiro, to nie tylko twórca komiksów, ale również organizator festiwalu komiksowego w Beja i dyrektor tamtejszej Komiksoteki (komiksowej biblioteki). W Polsce ukazal się właśnie jego komiks Nieskończona miłość, która czuję do ciebie, i inne historie.

11.30-12.30 - sala konferencyjna w Galerii
Komiksowy biograf - spotkanie z Alfonso Zapico
Hiszpański twórca komiksów Alfonso Zapico, odwiedza nas po raz kolejny. Tym razem powodem jego wizyty są 2 komiksy Dublińczyk i Śladami Joyce'a, w których sięga po biograficzne tematy oraz przedstawia życiorys Jamesa Joyce'a. To niezwykłe przedsięwzięcie zostało docenione zarówno przez joyceologów, jak i zwykłych czytelników. Alfonso Zapico to młody twórca hiszpański, który dorobił się już kilku albumów wydanych nie tylko na rodzimym rynku. W Polsce poza jego 2 najnowszymi pozycjami ukazało się także Café Budapeszt o losach żydowsko-palestyńskiej pary.

d1wdngy

13.30-14.30 - sala konferencyjna w Galerii
Komiks Ukraiński - spotkanie z twórcami z wydawnictwa Nebeskey (Maksym Prasołow, Oleksij ,,Shakll" Czebykin)
Dla polskiego czytelnika komiksów, to co dzieje się na wschód od naszej granicy pozostaje terra incognita. Jednak z nieznanego wyłania się młode wydawnictwo ukraińskie Nebeskey, czyli Niebieski Klucz, które zamierza promować komiksy ukraińskie nie tylko w swojej ojczyźnie, ale również w Polsce i Rosji. Na festiwalu debiutują z dwoma albumami - Daohopak i Czub, które otwierają serie o przygodach Kozaków.

14.30-15.00 - sala konferencyjna w Galerii
Nowa seria komiksowa: Szybki Lester - spotkanie z autorami
Szybki Lester to jeden z bohaterów kultowej serii Pokolenia, której kolejne odcinki pojawiały się w jeszcze bardziej kultowym magazynie ,,Produkt". To bohater na miarę XXI wieku! Lester to nie tylko hiperćpun, ale także alfons i herszt bandy ,,koksowników". Teraz, po prawie dekadzie przerwy, wraca on na łamach własnej serii komiksowej, która ma w sobie wszystko to, co może pozwolić jej zdobyć serca czytelników i wzbudzić zachwyt wśród krytyków - miłość, przemoc, filozoficzne dysputy, narkotyki i laski. Za powrót Lestera na szczyty list przebojów odpowiedzialni są: Michał Lasota (rysunki), Michał Jałoszyński (scenariusz) oraz Anna Helena Szymborska (okładki).


15.00-15.30 - sala konferencyjna w Galerii
Spotkanie z Dominiką Węcławek i Karoliną Danek
Spotkanie z autorkami obyczajowego komiksu Za furtką, który inspirowany jest zdarzeniami z życia kilku bliskich osób. To subtelna, kreślona w czerni i bieli opowieść o wspomnienach, emocjach i rozpadzie więzi międzyludzkich. Rysowniczką albumu jest Karolina Danek - studiowała animację w Łodzi, obecnie zaś pochłaniają ją zajęcia na krakowskiej Akademii Muzycznej. W wolnych chwilach tworzy ironiczny blog graficzny Opowiem ci bajkę jak kot palił fajkę. Scenarzystką albumu jest Dominika Węcławek - dziennikarka (m.in. ,,Przekrój", ,,Hiro"). W 2010 roku wspierana przez rysowników PHI, następnie Piotra Bartosiaka, debiutowała ilustrowanym blogiem ciążowym Czwórka na pokładzie.

15.30-16.00 - sala konferencyjna w Galerii
Spotkanie z Bereniką Kołomycką
Tej nocy, dzika paprotka to opowieść o świecie dzieci. Słoneczny sobotni poranek dla 7-letniego Tomka nie zapowiada się zbyt wesoło. U rodziców w sypialni zamiast mamy znajduje paprotkę monstrum. Obok śpi niczego niepodejrzewający tata. Co zrobi Tomek i jego pies Mumin? Jak się zakończy to mrożące krew w żyłach spotkanie walecznego chłopca i przeokropnej rośliny? O komiksie opowie rysowniczka Berenika Kołomycka. Autorką scenariusza jest Marzena Sowa, autorka popularniej na świecie Marzi.

16.00-17.00 - sala konferencyjna w Galerii
Książki o komiksie - spotkanie-dyskusja
W ostatnim roku zaczęły ukazywać się książki na temat komiksu, ale dopiero ostatnie miesiące przyniosły ich prawdziwy wysyp. Na spotkaniu podjęta zostanie dyskusja w jakim kierunku zmierza ta część komiksowego rynku oraz jakich książek oczekują czytelnicy.

d1wdngy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wdngy