Trwa ładowanie...

Premiera programu "Polskie zabójczynie". Pierwszy odcinek o mamie Madzi

Tą sprawą żyła cała Polska. 24 stycznia 2012 roku, w Sosnowcu, zginęła 6-miesięczna dziewczynka. Została uduszona. Przez własną matkę. Dlaczego Katarzyna W. zabiła córkę?

Share
Premiera programu "Polskie zabójczynie". Pierwszy odcinek o mamie MadziŹródło: PAP, fot: Andrzej Grygiel
d21v88s

Pierwsza wersja zdarzeń, jaką przedstawiała Katarzyna W., matka Madzi, zupełnie odbiegała od rzeczywistości. Kobieta mówiła, że gdy wracała do domu, około godziny 18, ktoś nagle na ulicy uderzył ją w tył głowy. Katarzyna straciła przytomność, a kiedy się ocknęła, w wózku nie było już jej półrocznej córeczki Magdaleny.

Policja przesłuchała świadków, którzy widzieli leżącą na ulicy kobietę. W nocy trwały poszukiwania prowadzone przez policjantów i strażaków. W akcję poszukiwawczą włączyli się internauci, publikując zdjęcia dziecka na portalach społecznościowych. W trakcie przesłuchania matka zmieniała zeznania, a na jej ciele nie znaleziono śladów obrażeń, które by wskazywały, że została napadnięta. To były pierwsze zastanawiające sygnały dla śledczych. Ale czy coś z przeszłości Katarzyny W. mogłoby wskazywać na to, że byłaby w stanie dopuścić się tak strasznej zbrodni?

*Dziennikarka Aleksandra Ratajczak: *
Przeczytałam w aktach sprawy zadziwiającą rzecz: Katarzyna, kiedy jeszcze była dzieckiem, bawiła się z koleżanką lalkami. Podczas tej zabawy zaproponowała, aby bawić się w pogrzeb.

d21v88s

Sama wiadomość o ciąży okazała się dla Katarzyny niemiłym zaskoczeniem. 22-latka była w związku z Bartkiem dopiero od czterech miesięcy. Wiadomość o tym, że wkrótce zostanie matką wymagała od niej okazania dojrzałości. Katarzyna W. myślała jednak tylko o tym jak dziecko pokrzyżuje jej plany.

Były detektyw Krzysztof Rutkowski:
Dwa, trzy miesiące po urodzeniu dziecka, [Katarzyna W.] zaczęła przygotowywać się do tego, żeby to dziecko zabić. To była dziewczyna, która żyła zawsze wygodnie. Dziecko pociąga za sobą również pewne zobowiązania. Dzieckiem się trzeba zająć. Ja sądzę, że jej się za bardzo tego nie chciało. W związku z tym był to dla niej problem.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Rutkowski włączył się do akcji poszukiwania małej Madzi 26 stycznia. Trzy dni później na zorganizowanej przez niego konferencji prasowej, rodzice Magdy zaapelowali do domniemanego porywacza, obiecując mu całkowitą bezkarność, jeśli dobrowolnie odda dziecko. Katarzyna W. wówczas była już objęta policyjną obserwacją. Stąd wiadomo, że po konferencji poszła do kina na film.

d21v88s

2 lutego Krzysztof Rutkowski skłonił Katarzynę W. do wyznania, że jej córka wcale nie została porwana. Nagrał swoją rozmowę, podczas której powiedziała mu, że dziecko zginęło w wyniku nieszczęśliwego wypadku: dziewczynka miała upaść na podłogę i uderzyć głową o próg, gdy wypadła jej z rąk. Wedle wersji Rutkowskiego spanikowana W. postanowiła upozorować porwanie.* Wówczas prokuratura przedstawiła jej zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci.*

Psycholog i profiler kryminalny Jan Gołębiowski:
Ja bym postawił taką hipotezę, że jest to osoba o niedojrzałej osobowości. Natomiast nie powiedziałbym, że to jest osoba o osobowości typowo psychopatycznej. Nie spełnia takich kryteriów z punktu widzenia psychologii.

W lipcu 2012 została sporządzona opinia biegłych, specjalistów w zakresie medycyny sądowej, którzy uznali, że dziecko zmarło na skutek gwałtownego uduszenia.* Katarzyna W. została skazana za zabójstwo swojej córki na 25 lat pozbawienia wolności. Sąd stwierdził, że zabójstwo było zaplanowane.*

Pierwszy odcinek programu "Polskie zabójczynie" zostanie wyemitowany w środę, 28 marca o godz. 22:00, na kanale Crime+Investigation Polsat.

Oglądaj swoje ulubione programy za darmo na komputerze, telefonie i telewizorze! Sprawdź WP Pilot!

d21v88s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21v88s
d21v88s