Trwa ładowanie...
04-11-2010 13:16

Premiera filmu dokumentalnego o czterech pancernych

Premiera filmu dokumentalnego o czterech pancernychŹródło: TVP
d2bi3gw
d2bi3gw

W najbliższą sobotę w Żaganiu (Lubuskie) odbędzie się premiera filmu dokumentalnego w reż. Andrzeja Słodkowskiego pt. "My czterej pancerni". 45-minutowa produkcja poświęcona jest jednemu z najpopularniejszych polskich seriali.

Film opowiada o miejscach i ludziach związanych z filmem oraz sile jego oddziaływania na kolejne pokolenia Polaków. W Żaganiu przed 45 laty rozpoczęła się historia całego cyklu - powiedział PAP szef Stowarzyszenia Klub Pancernych, Marek Łazarz.

Większość ze scen plenerowych pierwszej serii ośmiu odcinków została zrealizowana w Żaganiu, okolicznych miejscowościach i na pobliskich poligonach wojskowych. W prace nad filmem zaangażowani byli miejscowi żołnierze i mieszkańcy.

"Z bohaterami dokumentu przemierzamy zakątki Żagania, w których kręcone były liczne sceny serialu 'Czterej Pancerni i Pies'. W filmie są wypowiedzi ludzi zarażonych sentymentem do bohaterów serialu i prawdziwych jego miłośników. Swoimi wspomnieniami dzielą się także mieszkańcy Żagania i okolic, którzy wystąpili w serialu" - powiedział PAP Łazarz.

d2bi3gw

Na sobotę 6 listopada zaplanowano również otwarcie szlaku czterech pancernych w Żaganiu. Jak wyjaśnił Łazarz, to swojego rodzaju ścieżka turystyczna po miejscach związanych z serialem, opatrzona tablicami informacyjnymi.

W Żaganiu ma powstać także muzeum serialu "Czterej pancerni i pies". W czerwcu burmistrz Żagania i dowódca dywizji podpisali porozumienie w sprawie utworzenia takiej placówki.

Historia serialu "Czterej pancerni i pies" sięga 1965 roku. Wówczas to Wrocławska Wytwórnia Filmowa rozpoczęła realizację pierwszych ośmiu odcinków filmu, łącznie do 1970 roku powstało ich 21. Reżyserem serialu był Konrad Nałęcki, a autorem scenariusza na podstawie własnej książki Janusz Przymanowski.

Film opowiada przygody załogi czołgu Rudy 102 i ich wiernego towarzysza, psa Szarika.

d2bi3gw

Premiera pilotażowego odcinka pt. "Załoga" odbyła się 9 maja 1966 roku, a we wrześniu telewizja rozpoczęła emisję całej pierwszej serii. To właśnie tych osiem odcinków jest związanych z Żaganiem.

Serial szybko zyskał szerokie grono wielbicieli. Okazał się ponadczasowym przebojem telewizyjnym, który mimo upływu lat nadal jest pokazywany na szklanym ekranie.

Zobacz także:

[

BOŻENKA Z "KLANU" JAKIEJ NIE ZNACIE! FOTO ]( http://teleshow.wp.pl/bozenka-z-klanu-jakiej-nie-znacie-6026598672548993g )
[

ONI DORASTALI NA NASZYCH OCZACH. ZOBACZCIE! ]( http://teleshow.wp.pl/dorastanie-na-telewizyjnym-ekranie-6026599915213953g )
[

TYCH ZDJĘĆ GWIAZDY WSTYDZĄ SIĘ NAJBARDZIEJ ]( http://film.wp.pl/gwiazdy-w-najbardziej-zenujacych-momentach-6025280354886273g )

d2bi3gw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bi3gw