Prawdziwy Braveheart: "Bitwa królów 1314"

Prawdziwy Braveheart: "Bitwa królów 1314"
Źródło zdjęć: © mat. prasowe

12.08.2014 12:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Produkcja poświęcona przełomowej kampanii szkockiego króla Roberta Bruce’a przeciwko władcy Anglii Edwardowi II, dzięki której Szkocja uzyskała niepodległość. Z pomocą udramatyzowanych rekonstrukcji wydarzeń i fachowych analiz historycznych zostaną odsłonione tajemnice tej wielkiej bitwy średniowiecza, w której uzbrojeni we włócznie Szkoci zniszczyli najliczniejszą i najpotężniejszą w historii armię feudalną.

Po rozbiciu sławetnego "Walecznego Serce" Williama Wallece’a (opowieści znanej z hollywoodzkiego filmu "Braveheart") i zajęciu Szkocji przez króla Edwarda II, walka Szkotów o niepodległość wydawała się zakończona. Ale śmierć Wallace’a dolała tylko oliwy do ognia - jeden z banitów, Robert Burce wraz ze swoimi ludźmi wypowiedział wojnę Anglii, zajmując wszystkie zamki w Szkocji poza jednym w Stirling niedaleko Bannockburn. To tam miała rozegrać się jedna z najważniejszych bitew w historii Szkocji.

Wyprodukowany dla HISTORY dwugodzinny film powstały na kanwie prawdziwych wydarzeń, "Bitwa królów 1314" opowiada o kulisach zwycięstwa, jakie średniowieczna szkocka armia odniosła nad znacznie liczniejszą i lepiej wyposażoną armią angielską w słynnej bitwie pod Bannockburn w czerwcu 1314 roku.
To dzięki temu zwycięstwu Szkocja zyskała niepodległość. Akcja filmu rozgrywa się wokół zamku Stirling, przedstawia historię bitwy widzianej oczami Edwarda Bruce’a, młodszego brata króla Roberta, oraz Phillipa Mowbraya, szkockiego dżentelmena zobowiązanego przestrzegać zasad rycerstwa i honoru.
Na polu bitwy przyglądamy się bohaterstwu wojowników i temu, jak pomysłowe sztuczki, pułapki i mądrość średniowiecznych wojowników zadecydowały o tym, że niewielkie siły szkockie pokonały najpotężniejszą armię feudalną Anglii.
Opowieść wzbogaci komentarz współczesnych historyków, zajmujących się badaniami tej bitwy.

Premiera: niedziela, 7 września o 23:00.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także