Pożegnanie ze "Skazanym na śmierć"
29 sierpnia 2005 roku amerykańska stacja FOX wyemitowała pierwszy odcinek serialu "Prison Break". Kto się spodziewał, że ta produkcja stanie się jednym z największych hitów telewizyjnych? Dziś (15 maja) amerykańscy widzowie zobaczą ostatni w historii odcinek "Skazanego na śmierć".
Prison Break
Fenomen 'Prison Break: Skazanego na śmierć'
Pierwszy odcinek amerykańskiego serialu "Prison Break" obejrzało w Polsce niemal siedem milionów widzów.
Wynikiem tym pokonał on inne produkcje emitowane w głównych polskich stacjach telewizyjnych.
Na czym polega fenomen "Prison Break", co sprawiło, że odniósł tak wielki sukces?
To już koniec 'Prison Breaka'
Pierwotnie planowano 13 odcinków pierwszej serii, lecz w związku z sukcesem serialu zdecydowano się zwiększyć ich liczbę do 22.
Ostatecznie serial postanowiono zakończyć na czterech sezonach.
Potwierdzając informację o zakończeniu „Skazanego”, prezes telewizji Fox Kevin Reilly podkreślił, że twórcy serialu postanowili pożegnać się z widzami będąc u szczytu formy.
Polska premiera
W Polsce rozpoczęto emisję 28 stycznia 2007 w telewizji Polsat.
"Skazany na śmierć" był pierwszym w historii amerykańskim serialem, o którym tak głośno było w polskich mediach.
Popularność
Popularność tego serialu rosła z każdym odcinkiem. Co tydzień na kolejne epizody czekały miliony widzów na całym świecie.
Wciąż powstają grupy dyskusyjne, strony internetowe, fan kluby serialu i odtwórców głównych ról.
Fabuła
Serial opowiada o losach dwóch braci, z których jeden, skazany za morderstwo oczekuje w więzieniu na egzekucję.
Jego młodszy brat Michael Scofield, grany przez Wentwortha Millera, wierząc w niewinność brata - Lincolna Burrowsa (Dominic Purcell), wykorzystuje swoje matematyczne zdolności i nieprzeciętną inteligencję, aby go uwolnić.
Plan ucieczki z więzienia ukrywa w tatuażu pokrywającym tors, plecy i ręce.
Wciąga
Fabuła podobna jest do wielu innych i na pozór nie wyróżnia się zbytnio.
Przecież z więzienia uciekali już w „Ucieczce z Alcatraz”, „Skazanych na Shawshank”, a jednak "Prison Break" sprawia, że widz czuje się tak jakby „co tydzień zapinał pasy i wsiadał do kolejki górskiej z Michaelem”, nie może przestać myśleć o losach serialowych bohaterów.
Jak labirynt
Fabuła "Prison Break" ma strukturę labiryntu. Przeplata mnóstwo wątków, które dopiero po jakimś czasie łączą się w spójną całość.
Zanim to się jednak stanie, widz kluczy po tajemniczych ścieżkach wraz z bohaterami. Scenariusz trzyma w napięciu przez czterdzieści minut każdego odcinka, nawet przez moment widz nie może być pewien kolejnej sceny.
Gdy już zdaje mu się, że wie, kolejne ujęcie udowadnia mu jak bardzo się mylił.
Realny świat
Na niemal godzinę odbiorca zostaje przeniesiony w bardzo realny świat, gdzie rządzą takie same prawa jak w jego życiu codziennym, jednak splot wydarzeń sprawia, że poziom adrenaliny wzrasta dwu, a nawet trzy krotnie.
Napięcie
Napiętą akcję wzmacniają dodatkowo krótkie ujęcia, szybkie przejścia kamery, skupianie się na wybranych elementach. Właśnie emocje jakie budzi scenariusz i sposób prowadzenia kamery są jedną z większych sił tego serialu.
Niezawinione grzechy
Scenarzysta Paul Scheuring historię dwóch braci oparł na bardzo atrakcyjnym motywie biblijnym i mitologicznym – cierpienia za niezawinione grzechy.
Niesłusznie oskarżony o zabójstwo bohater, pokornie poddaje się wyrokowi i karze.
Próba zmierzenia się z losem uszlachetnia Lincolna, który mimo że zbrodni nie popełnił, nie jest całkiem klarowną postacią.
Braterska miłość
Zaczyna budzić pozytywne emocje, widzowie mogą się z nim pośrednio identyfikować. Przecież cierpienie, strach, lęk o bliskich to uczucia znane większości.
Także bezinteresowna braterska miłość i bezgraniczne poświęcenie to temat, który pozwala zgromadzić przed telewizorami wielomilionową publiczność.
Michael staje się wcieleniem bohatera idealnego, za brata gotowy jest oddać życie, złożyć najwyższą z ofiar.
Uczucia
Twórcy serialu odwołują się do najprostszych, ale i najpiękniejszych uczuć, eksponują je, uwypuklają, a czasami nawet przerysowują.
Miłość, poświęcenie, empatia, odpowiedzialność za drugiego człowieka to uczucia, które w mniejszy lub większy sposób cechują aktorów grających uciekinierów z więzienia Fox River.
Charaktery
Żadna z postaci nie jest jednoznacznie zła ani dobra, to sprawia, że mogą stać się coraz bliżsi widzom.
Pomysłodawcy serialu chcieli, aby więźniowie nie byli tylko zwykłymi bandytami. Starali się stworzyć wielowymiarowych bohaterów, żywych ludzi, którzy nie byliby tylko typowymi filmowymi czarnymi charakterami.
Zakończenie serialu tylko dla wytrwałych...
Telewizja FOX ogłosiła 13 stycznia 2009 r., że obecnie emitowany czwarty sezon Skazanego na śmierć będzie ostatnim.
To jednak jeszcze nie koniec...
Zakończenie
Drugiego czerwca 22-odcinkowy czwarty sezon serialu o Michaelu Scofieldzie i spółce ukaże się w Stanach Zjednoczonych na DVD. Piątego sezonu twórcy nie przewidują. Zatem dlaczego to jeszcze nie koniec serialu?
Producenci najwyraźniej postanowili wycisnąć z zakończenia serialu tyle, ile się tylko da.