Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
filmy

Powstanie Warszawskie w telewizji. Wyjątkowy seans filmowy

1 sierpnia to wyjątkowy dzień dla Polaków, upamiętniany także w telewizji. Ci, którzy nie będą mogli wziąć udziału w uroczystościach, będą mieli okazję obejrzeć dwa filmy: "Sierpniowe niebo. 63 dni chwały" oraz "Powstanie Warszawskie" – dramat wojenny stworzony w całości z autentycznych materiałów archiwalnych.

Powstanie Warszawskie w telewizji. Wyjątkowy seans filmowyŹródło: Materiały prasowe
d48zeit
d48zeit

Z okazji 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego specjalną ofertę programową przygotowała Stopklatka TV. Stacja rozpocznie wieczór wyjątkowym filmem "Sierpniowe niebo. 63 dni chwały". Produkcja zrealizowana w 2013 roku jest hołdem złożonym Polakom walczącym w powstaniu. Fabuła przedstawia pracowników budowy, którzy w ruinach powojennej kamienicy odnajdują pamiętnik z 1944 roku. Ukrywający się w piwnicy podczas powstania profesor, opisał w nim dramatyczną walkę o stolicę. Film pokazuje również historię zakochanej w żołnierzu AK sanitariuszki Basi, a także młodych warszawiaków, którzy z entuzjazmem budowali barykady, by stanąć do bitwy z uzbrojonym wojskiem niemieckim.

Reżyserem i autorem scenariusza jest Irek Dobrowolski, twórca ponad trzydziestu dokumentów, laureat nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach. Jego ojciec Leszek Dobrowolski (pseudonim "Wrzos") brał udział w powstaniu i walczył na warszawskiej starówce. W filmie wystąpili m.in. Krzysztof Kolberger, Anna Nehrebecka, Emilian Kamiński i Justyna Sieńczyłło, zaś w rolach starszych powstańców – prawdziwi jego uczestnicy. "Sierpniowe niebo. 63 dni chwały" widzowie będą mogli obejrzeć na antenie Stopklatki TV we wtorek 1 sierpnia o godz. 20:00.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

"Powstanie Warszawskie" natomiast to pełnometrażowy dramat wojenny zmontowany w całości z autentycznych materiałów archiwalnych. Film wykorzystuje oryginalne kroniki z sierpnia 1944 roku, które – dzięki nowoczesnej technologii koloryzacji i rekonstrukcji – można oglądać w zupełnie nowej jakości. Bohaterami są dwaj bracia, młodzi dziennikarze z Biura Informacji i Propagandy, którzy otrzymują zadanie nakręcenia reportażu o powstaniu. Początkowo dokumentują oni tylko życie cywilów oraz ich codzienne czynności, takie jak pieczenie chleba czy naprawianie broni. Chcąc jednak pokazać prawdziwe realia wojny, przyłączają się do jednego z powstańczych oddziałów i idą z nim na akcję, nie zdając sobie jeszcze sprawy, jak tragiczne w skutkach będą to wydarzenia.

d48zeit

"Powstanie Warszawskie" zostało wyprodukowane w 2014 roku przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Producentami są Jan Ołdakowski oraz Piotr C. Śliwowski, autorem pomysłu na fabułę zaś Jan Komasa. Swoich głosów użyczyli w filmie znani polscy aktorzy, m.in. Michał Żurawski, Mirosław Zbrojewicz, Roma Gąsiorowska i Stanisław Brudny. Obraz wygrał w 2015 roku Orły w kategoriach: najlepszy film dokumentalny oraz najlepszy dźwięk. Otrzymał także Złotą Szpulę za najlepszy montaż dźwięku w filmie dokumentalnym. Widzowie zobaczą go na małym ekranie 1 sierpnia o godz. 0:20.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe
d48zeit
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48zeit